Nie żyje Jerzy Trela – sylwetka aktora

Fot. Filmweb.pl

Jerzy Trela zmarł w niedzielę 15 maja 2022 roku w Krakowie. Wybitny polski aktor przegrał walkę z nowotworem w wieku 80 lat. 

Trela urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach, w powiecie wadowickim. Jego ojciec był kolejarzem i Jerzy także miał nim zostać. Ukończył jednak Liceum Plastyczne w Krakowie. Potem pracował w Teatrzyku Lalkowym przy nowohuckim Teatrze Ludowym. Koledzy namówili go, by zdał egzaminy do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Aktor od zawsze związany był z Krakowem. W trakcie studiów został współtwórcą kształcącego się wtedy Teatru STU. W latach 1969-1971 występował w Teatrze Rozmaitości, a od 1970 do 2014 roku w Starym Teatrze. Zasłynął tam z ról Konrada w „Dziadach” Adama Mickiewicza oraz w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego. Inne wybitne kreacje aktora to: Ojciec w „Ślubie” Witolda Gombrowicza, Mefistofeles w „Fauście”, czy Jasiek w „Weselu”. 

Fot. Filmweb.pl

W latach 1998-2000 występował w Teatrze Narodowym w Warszawie. Grał również w Teatrze Telewizji, gdzie odtworzył ponad 140 ról. Jerzy Trela w swoim dorobku ma wiele ról filmowych i telewizyjnych. Wykazywał się w nich wszechstronnością aktorską, ponieważ można go zobaczyć zarówno w rolach dramatycznych, jak i komediowych. Na ekranie zadebiutował w produkcji Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej”. Jednymi z najsłynniejszych filmów, w których grał, są: „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Znachor” Jerzego Hoffmana, „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza czy nagrodzona Oscarem „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Ostatnim filmem z jego udziałem „Ciemno prawie noc” z 2019 roku. 

Jerzy Trela był profesorem i wykładowcą w akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Został oznaczony licznymi odznakami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zdobył także w swojej karierze wiele nagród za działalność filmową i telewizyjną (m.in. Polską Nagrodę Filmową — Orzeł za najlepszą drugoplanową rolę męską w „Quo vadis”). Aktor przez 50 lat był w związku małżeńskim z Georgeta, którą poznał w szkole. Miał z nią dwójkę dzieci — syna Piotra oraz córkę Monikę. Georgeta zmarła w 2015 roku, co Jerzy Trela bardzo przeżył. 

Jerzy Trela zmarł 15 maja 2022 roku. Kilka dni wcześniej Rada Miasta Krakowa nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Przyczyną śmierci była choroba nowotworowa, z którą kto zmagał się ponad 20 lat. Pod koniec zeszłego roku jego stan zdrowia znacznie się pogorszył. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *