Co nowego w Centrum Filmowym Uniwersytetu Gdańskiego?

Źródło: Facebook – Konkurs Filmów Jednominutowych „Refleks;ja”

Kwiecień powoli dobiega końca, ale Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego nie zwalnia tempa. Jeśli jesteście zainteresowani ich działalnością, zapraszam na przegląd najbliższych wydarzeń.  

Konkurs Filmów Jednominutowych „Refleksja” 

Konkurs organizowany przez Centrum Filmowe UG wraca po przerwie spowodowanej pandemią. Jego celem jest skłonienie uczestników wydarzenia do refleksji nad sobą, innymi ludźmi, a także nad czasami, w których żyją. W tegorocznej edycji organizatorzy zapraszają do gry słowami, które zawierają przedimek „pre-” lub „post-”. Zachęcają do dyskusji o aktualnej kondycji i przyszłości sztuki i o nowych możliwościach technicznych i poszukiwaniu oryginalnych środków wyrazu.

Żródło: Facebook – Przegląd Kina Nordyckiego: Islandia

Termin wysyłania prac został przedłużony do 24 kwietnia, dlatego jeśli jesteś zainteresowany udziałem, więcej informacji oraz wymagania znajdziesz na stronie Konkursu Filmów Jednominutowych „Refleks;ja”.

Przegląd Kina Nordyckiego  

Centrum Filmowe UG zaprasza na Przegląd Kina Nordyckiego. Tematem przewodnim będą filmy o problemach związanych z dorastaniem. Podczas wydarzenia pojawią się takie filmy jak:  

„Serce z kamienia” (2016), reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson

W małej wiosce rybackiej dwójka przyjaciół wchodzi w okres dorastania. Kiedy jeden próbuje zdobyć serce miejscowej dziewczyny, drugi zaczyna czuć do niego specjalne uczucia. 

„Wróble” (2015), reż. Rúnar Rúnarsson

Szesnastoletni Ari zostaje wysłany do ojca, który nie utrzymywał z nim kontaktu. Nagła zmiana otoczenia oraz ludzi, z którymi ma styczność, psuje dotychczasowy porządek w życiu chłopca. 

„Pozwól mi upaść” (2018), reż. Baldvin Zophoníasson

Inspirowana prawdziwymi historiami osób uzależnionych, opowieść o dwójce nastolatek u progu dorosłości. Z czasem zabawa narkotykami przeradza się koszmar. 

Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia w sali kinowej w gmachu Biblioteki Głównej UG. Więcej szczegółów, w tym harmonogram wydarzenia, na stronie Przeglądu Kina Nordyckiego: Islandia.

Źródło: Facebook – Przegląd Kina Nordyckiego: Islandia

„Kino Islandii. Tradycja i ponowoczesność” autorstwa prof. Sebastiana Jakuba Konefała 

W sobotę 23 kwietnia, podczas wydarzenia, odbędzie się spotkanie wokół książki „Kino Islandii. Tradycja i ponowoczesność” autorstwa prof. Sebastiana Jakuba Konefała. Książka porusza takie tematy jak: islandzkie poczucie patriotyzmu, turystyczny wymiar propagowania krajobrazów Islandii czy islandzki sposób na reinterpretację rodzimych tradycji w filmach gatunkowych, takich jak kino drogi, dark comedy czy w dokumentach muzycznych. 

Więcej na temat autora książki i wydarzenia w  poście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 6 =