Ekstraklasa: Kosta Runjaic odchodzi z Pogoni Szczecin!

Foto: Tadeusz Skwiot / newspix.pl

To już pewne — Kosta Runjaic opuści Pogoń Szczecin po zakończeniu sezonu. 50-letni trener nie przedłuży kontraktu z klubem i odejdzie z niego 30 czerwca. Kim jest? Gdzie się uda? I czy to na pewno najlepszy moment na ogłoszenie odejścia, zwłaszcza kiedy Pogoń walczy o historyczne mistrzostwo Polski?  

24 marca 2022 roku Runjaić poinformował, że odchodzi z Pogoni Szczecin. Niemiec wychowany w Austrii był trenerem niebiesko-czerwonych od 2017 roku! W naszej ligowej piłce to bardzo długo. Runjaić był już kilkukrotnie na skraju zwolnienia. Zwłaszcza na początku swojej drogi z Pogonią był krytykowany za słabe wyniki. W pierwszym sezonie jego drużyna zajęła dopiero 12. miejsce w Ekstraklasie. Następny sezon to już 7. lokata. Sezon 19/20 miejsce 6., a w kampanii 20/21 wspiął się z ,,Portowcami” na wyczekiwane od 27 lat podium, na najniższy jego stopień. Jak widać, drużyna pod jego wodzą osiągała progres w każdym sezonie.

Jakiś czas temu opisywałem ciekawą sytuację w tym sezonie naszej ligi. Pomimo, że było to 2 kolejki temu, sytuacja wygląda tak samo. Pogoń przewodzi peletonowi, a punkt za nią jest Raków i Lech, ze stratą jednego punktu. Sytuacja może być równie skomplikowana choćby do ostatniej kolejki. Ciężko wyrokować kto wygra, ale Pogoń ma lekki handicap, do tego odpadła już z Pucharu Polski, gdzie Raków i Lech mają przed sobą przynajmniej jeden mecz półfinałowy (Lech gra w nim z 3-ligową Olimpią Grudziądz, a Raków z Legią Warszawa).

Czy jest to więc najlepszy moment na ogłoszenie swojego odejścia? Aktualnie trwa przerwa na kadrę, gdzie ekipy mogą jeszcze doszlifować ostatnie elementy swojej gry przed decydującą walką. Ogłoszenie tak dużej rzeczy w tej chwili może wybić  Szczecinian z rytmu, zwłaszcza że Runjaić może przejść do ich ligowego rywala — Legii Warszawa. Stołeczny klub interesuje się Niemcem już od jakiegoś czasu, podobno są już nawet po słowie. Z drugiej strony jednak trener zachował się uczciwie, ucinając wszelkie plotki. Jak to wpłynie na ,,Portowców”? Zobaczymy…

Życiorys

Runjaić nie zrobił wielkiej kariery piłkarskiej. W międzyczasie studiował oraz pracował jako agent ubezpieczeń i nieruchomości. Ponadto, jak sam wspominał, miał krótką styczność z pracą w gastronomii, pracując m.in. jako barman. Sam o sobie mówi, że był piłkarzem przeciętnym, ale z dobrą techniką. Na przeszkodzie w rozwoju stanęło jego… lenistwo.

Źródło: TSV 1860 Monachium

W 2002 roku rozpoczął swoją karierę szkoleniową, ale do 2008 roku trenował rezerwy i ekipy juniorskie, bywał też asystentem. Rok później postanowił rozpocząć samodzielną karierę trenerską. W tym czasie zbierał szlify i podglądał treningi m.in. FSV Mainz trenowany przez słynnego Jürgena Kloppa.

Po roku otrzymał pierwszą konkretną ofertę z Darmstadt. Wprowadził zespół z Hesji do 3. Bundesligi i pracował na tyle solidnie, że został wykupiony przez ekipę z 2. poziomu rozgrywkowego — MSV Duisburg. Ekipę bez problemu utrzymał (11. miejsce), ale na skutek chaosu organizacyjnego drużynę zdegradowano, a Kosta postanowił odejść.

Jego następną stancją było słynne Kaiserslautern. Pracował tam od 2013 roku. Po 2 latach spędzonych w 2. Bundeslidze został zwolniony. Później, w 2016 roku przez chwilę pracował jeszcze w TSV Monachium, a 7 listopada 2017 roku został ogłoszony trenerem Pogoni Szczecin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *