Ira wystąpi w gdyńskim Pokładzie

iraZaledwie kilka dni temu zakończyli jubileuszową trasę koncertową upamiętniającą 25-lecie powstania grupy. Na tym nie spoczęli, w najbliższy czwartek, 3 kwietnia zagrają na scenie gdyńskiego Pokładu. O kim mowa? O swoistej fabryce przebojów, która od ponad dwóch dekad cieszy fanów rocka – zespole IRA.

Pochodząca z Radomia IRA zadebiutowała w Opolu w 1988 roku i od tej pory odnosi kolejne sukcesy (kapela ma na swoim koncie m.in: trzy złote i jedną platynowa płytę, występowała na największych festiwalach rockowych w kraju: w Jarocinie, na Przystanku Woodstock, na Festiwalu Odjazdy). Swą nazwę zespół zawdzięcza zafascynowanemu łaciną założycielowi – Kubie Płociszowi, który podkreślał, że energią potrzebną do grania muzyki rockowej, rodzącą największe emocje jest gniew (ira- łac. gniew). Energia ta nie gaśnie do dnia dzisiejszego, ponieważ bilety na większość koncertów wyprzedane są na długo przed ich planowanym występem. Zasługa w tym Artura Gadowskiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych rockowych wokali w kraju. Przełom w karierze zespołu nastąpił z ukazaniem się bijącej rekordy popularności płyty „Mój dom” w 1991, prowadzący kapelę do supportu grupy Aerosmith.

Po ukazaniu się kolejnych albumów, nastąpił niespodziewany kryzys, który zawiesił na ponad 6 lat działalność grupy. Zalany popem polski rynek nie był przygotowany na rocka. W konsekwencji muzycy zdecydowali się na emigracje zarobkową do USA na tzw. „Amerykański come back IRY”, podczas którego zespół wrócił do dawnych brzmień i koncertował w Stanach. Po roku, głównie w odpowiedzi na apel fanów, muzycy zdecydowali się na powrót do kraju i od tego czasu IRA zaczęła ponownie podbijać gniewne serca publiczności, której swą nieobecność wynagrodzili studyjnymi albumami „Tu i teraz”, „Ogień”, „Live- 15-lecie”, „Londyn 08:15” oraz „X”. IRA swój sukces zawdzięcza wielu czynnikom, jednak niewątpliwie tkwi on również w samym stylu grupy, która umiejętnie łączy świeżą rockową stylistykę zbliżającą się niemal do heavy metalu, ze spokojnym gitarowym graniem melodyjnych piosenek, romantycznych ballad, a nawet elementami popu.

Jeśli na początku kapryśnej wiosny potrzebujecie nieokiełznanej, solidnej dawki rockowej energii połączonej z momentami wytchnienia i delikatniejszymi brzmieniami nie możecie przegapić tego wydarzenia. Bilety (w cenie 45 zł w przedsprzedaży, 55 zł w dniu koncertu) do nabycia w Tawernie obok klubu Pokład, Salonie muzycznym Puls w Centrum Gemini, sieci sklepów Empik oraz na stronach www.ticketpro.pl, www.eventim.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *