Dominacja Norwegów, ale to Japończyk zwyciężył

Reprezentanci Norwegii skakali jak natchnieni! Podopieczni Alexandra Stöckla zajęli aż 5 miejsc w czołowej „szóstce” klasyfikacji zawodów. To najwyższe zajął Japończyk Ryoyu Kobayashi, który był nie do zatrzymania podczas niedzielnych zmagań na skoczni w Klingenthal.

Na niższych stopniach podium stanęli Daniel André-Tande i Marius Lindvik. Tuż za nimi uplasowali się kolejni Norwegowie: Robert Johansson, Halvor Egner Granerud i Johann André Forfang. Dalsze miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli kolejno Cene Prevc, Constantin Schmid, Junshiro Kobayashi i Philipp Aschenwald.

Największą niespodzianką konkursu był występ Markusa Eisenbichlera, który nie awansował do drugiej serii. Ta sztuka ledwo się udała trzem innym czołowym skoczkom Pucharu Świata: Piusowi Paschke, Yukii Sato i Karlowi Geigerowi, którzy na półmetku szczęśliwie zajęli wspólnie 29. miejsce.

Pierwszy konkurs na skoczni Schwarzbergschanze rozbudził w polskich kibicach nadzieje na lepsze wyniki Polaków, ale już drugi okazał się bardzo nieszczęśliwy.

Jeszcze przed kwalifikacjami do konkursu Polski Związek Narciarski przekazał informację o niewystawieniu do rywalizacji Kamila Stocha. Lider reprezentacji Polski zmaga się z ostrym zapaleniem zatok.

Wystartowało więc trzech Polaków, z czego do drugiej serii awansował tylko Piotr Żyła (14. miejsce). Aleksander Zniszczoł (42. miejsce) oddał skok o odległości 110.5 metra, co nie dawało mu nadziei na awans.

Inaczej było z Pawłem Wąskiem, który oddał 121-metrowy skok, umożliwiający przejście do rundy finałowej. Niestety, skoczek został zdyskwalifikowany z powodu nieprzepisowego kombinezonu. Niedzielny konkurs Pucharu Świata był pierwszym od 5 lat, w którym do drugiej serii awansował tylko jeden Polak.