Nie jesteś sam_a – sztuka teatralna o przemocy seksualnej

Teresa Kurowska, studentka III roku Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej przygotowuje sztukę teatralną na podstawie historii osób, które przetrwały przemoc seksualną.

– Ponad jedna na pięć kobiet doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony aktualnego lub byłego partnera, a ponad jedna na 10 kobiet przyznaje, że padła ofiarą przemocy seksualnej ze strony dorosłego przed ukończeniem 15. roku życia –  czytamy w raporcie z badań European Union Agency For Fundamental Rights. Ofiarami tej formy przemocy są nie tylko kobiety, ale są w znacznej większości razem z osobami rożnych tożsamości płciowych LGBTQIA+. Wiele tych osób jednak dalej boi się o tym mówić.

– Mam dość. Czasem czuję się bezsilna. Czasem wydaje mi się, że już zawsze tak będzie. A potem trafiam na takie książki jak „Monologi waginy” Eve Ensler czy „Głód” Roxanne Gay. Oglądam „Obiecującą, młodą kobietę” i widzę, że coś się zmienia – mówi autorka sztuki teatralnej. Przemoc seksualna to każdy rodzaj zachowania skutkującego niechcianym kontaktem w sferze seksualnej. Osoba stosująca ten rodzaj przemocy ma na celu poniżenie drugiej osoby i odebranie jej godności. To niechciany pocałunek, słowa, dotyk, gwałt.

Każda historia jest ważna

Scenariusz sztuki oparty będzie na przeżyciach osób, które przetrwały przemoc seksualną. To nie była twoja wina. Nie jesteś sam_a. Winny jest tylko sprawca przemocy”.

W jaki sposób możesz opowiedzieć swoją historię?

– anonimowo przez stronę internetową:

https://brpk123yqkn.typeform.com/to/jykBLrM2

– przez kontakt mailowy (kurowskatr@gmail.com) bądź przez instagrama @niebosklon_

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × pięć =