Złota Piłka 2021 – Lewandowski przed wielką szansą

Robert Lewandowski – fot. instagram.com/@fcbayern

Po dwóch latach przekonamy się, kto zostanie laureatem nagrody dla najlepszego piłkarza na świecie w minionym roku kalendarzowym. Z inicjatywy France Football zostanie przeprowadzona gala, która odbędzie się 29 listopada w Paryżu. Jak wiadomo, w zeszłym sezonie nagroda nie została przyznana ze względu na pandemię. Stracił na tym Robert Lewandowski, typowany jako główny faworyt. Polak utrzymał znakomitą formę i znów znajduje się w gronie pretendentów do wygranej. Są jednak zawodnicy, którzy mogą mu w tym przeszkodzić.

Typowani do triumfu

Zbliża się koniec roku, społeczność niecierpliwie oczekuje rozstrzygnięcia gali, która odbędzie się już za kilka dni. Złota Piłka, choć przez wielu uznawana sarkastycznie za nagrodę na najbardziej popularnego piłkarza, zawsze wywołuje wiele emocji. W mediach wrze, pojawia się wiele przecieków, fani z zapartym tchem śledzą najnowsze nowiny. W tym amoku wszyscy zgodnie przedstawiają czterech aspirujących do odebrania pozłacanej statuetki.

Jorginho – fot. instagram.com/@chelseafc

Karim Benzema – fot. instagram.com/@realmadrid

Lionel Messi – fot. instagram.com/@psg

Niemalże pewne jest, że sukces odniesie ktoś z czwórki: Lionel Messi, Robert Lewandowski, Jorginho i Karim Benzema. Pierwszy, utytułowany piłkarz PSG wyróżnił się w tym roku świetną formą w Copa America, gdzie poprowadził Argentynę do wygranej w turnieju. Polak utrzymuje kapitalną formę, zdobywając gola za golem w Bayernie Monachium, zarówno w Bundeslidze, gdzie pobił rekord bramkowy Gerda Müllera w pojedynczym sezonie, jak i Lidze Mistrzów. Jest także nieodłącznym elementem kadry Polski, potrafi pokonywać bramkarzy w bardzo ważnych momentach i skupiać na sobie uwagę rywala. Zdobył również Złotego Buta za najlepszy wynik punktowy na podstawie ilości zdobytych goli w klubowej piłce europejskiej w poprzednim sezonie. Nie bez powodu uznawany przez wielu za napastnika kompletnego, któremu w swoim dorobku, oprócz sukcesu z reprezentacją, brakuje z ważniejszych trofeów tylko Złotej Piłki. Jorginho wyróżnił się, zdobywając wraz z klubem i drużyną narodową dwa prestiżowe trofea, Ligę Mistrzów i mistrzostwo Europy. Benzema jest typowany ze względu na swoją powtarzalność strzelecką i dobrą grę na przestrzeni roku w Realu Madryt i reprezentacji Francji. Według niepotwierdzonych informacji największą szansę na odebranie nagrody ma Messi, który miałby uplasować się na pierwszym miejscu przed reprezentantem Polski i Włoch. Wielu zawodników i kibiców twierdzi jednak, że swój głos oddałoby na Lewandowskiego. Świat zostanie utrzymany w niepewności jeszcze niecały tydzień.

Ostatnie szlify przed galą:

Zasady głosowania

Głosy na trzydziestu wybranych przez France Football zawodników oddało w tym roku sto osiemdziesięcioro pięcioro dziennikarzy i dziennikarek państw zrzeszonych z FIFA, po jednym dziennikarzu na każdy kraj. Wyniki utrzymywane są w tajemnicy, mimo to, jak co plebiscyt, dochodzi do przecieków. Nie wiadomo jednak, na ile pokrywają się one z prawdą. Zasada jest prosta. Piłkarz z największą ilością zgromadzonych punktów wygrywa nagrodę. Zawodnik wytypowany na pierwszym miejscu otrzymuje sześć punktów, na każdym kolejnym następującą ilość: cztery, trzy, dwa i jeden punkt za piąte miejsce na liście danego dziennikarza. Taki rodzaj głosowania wzbudza wiele kontrowersji. Jako główny powód podaje się wybory dokonywane przez redaktorów, którzy kierują się popularnością danego piłkarza, przez co wyniki nie pokrywają się z faktyczną formą zawodników i ich osiągnięciami. Dziennikarze powinni brać pod uwagę czynniki, takie jak całokształt gry w minionym roku kalendarzowym, trofea zdobyte z klubem i reprezentacją, a także wyróżnienia indywidualne. Przekonamy się, czy Robert Lewandowski zdobędzie po raz pierwszy zaszczytne trofeum i ponownie zapisze się na kartach historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *