Zodiak zidentyfikowany?

fot. Wikipedia

Dziś mało kto nie wie, kim był Zodiak. To jeden z najbardziej znanych amerykańskich morderców, który dokonywał strasznych zbrodni w latach 60. i 70. XX wieku w San Francisco i okolicach. Mimo długiego śledztwa, mężczyzny nigdy nie udało się zidentyfikować. Aż do niedawna – czy twarz najbardziej zagadkowego zabójcy w końcu jest nam znana?

Komunikował się z policją – pisał listy, tworzył skomplikowane szyfry. Posługiwał się logo szwajcarskiej firmy zegarmistrzowskiej. Przyznał się do 37 zabójstw, jednak udowodniono mu 5 (David Faraday – 17 lat, Betty Lou Jensen – 16 lat, Darlene Ferrin – 22 lata, Cecelia Shepard – 22 lata, Paul Stine – 29 lat). Był jednak nieuchwytny. Na podstawie książek Roberta Graysmitha – rysownika gazety San Francisco Chronicle i jednocześnie badacza-amatora, który zawzięcie poszukiwał tożsamości mordercy, w 2007 roku powstał film Zodiak w reżyserii Davida Finchera. W rolach głównych wystąpili Jake Gyllenhall i Mark Ruffalo.

Kadr z filmu Zodiak. fot. Filmweb

W grudniu 2020 roku doszło do przełomu – jedna z zaszyfrowanych wiadomości zabójcy, Kod 340, została odkodowana przez programistów i matematyka po 50 latach. Jej treść brzmi:

Mam nadzieję, że dobrze się bawisz, próbując mnie złapać. Nie byłem w programie telewizyjnym, który porusza kwestię mojej osoby. Nie boję się komory gazowej, ponieważ wyśle mnie do raju. Teraz mam dość niewolników, którzy pracują dla mnie. Wszyscy inni nie mają się czego spodziewać, gdy osiągną raj, więc boją się śmierci. Ja się nie boję, bo wiem, że moje nowe życie to życie, które będzie łatwe w rajskiej śmierci.

W październiku tego roku, The Case Breakers, niezależna grupa 40 byłych śledczych organów ścigania, prywatnych detektywów, agentów FBI i łamaczy kodów Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, oświadczyła, że zidentyfikowała tożsamość Zodiaka. Miał nim być Gary Francis Poste – malarz i lotnik, który zmarł w 2018 roku w wieku 80 lat. Niewiele wcześniej został zatrzymany w związku z pobiciem żony.

Gary F. Poste. źródło: thecasebreakers.org

Co wskazuje na to, że Gary rzeczywiście był Zodiakiem? Blizny na czole, które idealnie pasowały do rysopisów świadków i portretów pamięciowych, odciski wojskowego buta, ślady farby na zegarku, który znaleziono na miejscu zbrodni. Istotne też były wypowiedzi ludzi, którzy osobiście znali Poste’a – sąsiadka zeznała, że gdy była mała, ten uczył ją strzelania z broni palnej, a dodatkowo poniżał swoją żonę. Według innych świadków mężczyzna zachowywał się dziwnie, krążą historie o prowadzeniu przez niego podwójnego życia.

Ustalenie prawdopodobnej tożsamości Zodiaka jest największym przełomem w tej sprawie. Ale czy na pewno był nim Gary F. Poste? Tego na sto procent nie wiemy. I bardzo możliwe, że nigdy się nie dowiemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *