Dbajmy o nasze środowisko. Dziś Światowy Dzień Ziemi

fot. pixabay.com

Dzisiaj, 22 kwietnia, obchodzimy Dzień Ziemi. Jego celem jest poszerzanie wiedzy na temat środowiska naturalnego, zwiększanie świadomości na problemy związane z jej degradacją oraz promowanie postaw proekologicznych. Na całym świecie świętują go aż 192 państwa – w tym Polska od 1990 roku. Czego możemy spodziewać się w tym roku?

Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku. Do jego ustanowienia przyczynił się senator Gaylord Nelson. Po jego ogłoszeniu aż 20 milionów Amerykanów ze wszystkich stanów wyszło na ulice w celu demonstracji. Wcześniej nie było żadnych ustaw prawnych oraz regulujących, które chroniłyby środowisko. Utworzenie przez Nelsona międzynarodowego dnia było sposobem na jej wprowadzenie do porządku dziennego. Wpłynęło to również na rozprzestrzenienie się idei związanych z ekologizmem – nurtu i ruchu, który głosi tezy o trosce i ochronie środowiska oraz o poprawie jej stanu.

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróćmy naszą Ziemię”. Jak możemy przeczytać na stronie https://www.earthday.org/, koncentruje się on przede wszystkim na „naturalnych procesach, pojawiających się zielonych technologiach i innowacyjnym myśleniu, które mogą przywrócić ekosystemy na świecie”. Portal ten organizuje również drugą, coroczną transmisję na żywo z tej okazji, z udziałem globalnych aktywistów, międzynarodowych liderów i wpływowych osób. Tymczasem NASA z przewodnim hashtagiem #ConnectedByEarth organizuje od wczoraj do soboty event online, w którym biorą udział naukowcy z NASA oraz eksperci w dziedzinie nauk o Ziemi. Rejestracja w celu uczestnictwa w tym wydarzeniu jest dostępna dla wszystkich. Zainteresowani mogą wejść w ten link: http://go.nasa.gov/JoinEarthDay2021

Ponad 1 miliard ludzi świętuje co roku Dzień Ziemi, biorąc udział w najróżniejszych działaniach ekologicznych. To największe, obywatelskie obchody na świecie.

Co i my możemy zrobić, aby bardziej dbać o nasze środowisko? Z pewnością takie banały, o których wiemy już ze szkoły podstawowej (choć zapewne mało kto naprawdę ich przestrzega) – oszczędzać wodę, sadzić drzewa czy segregować śmieci. Należy jednak również pamiętać o ograniczeniu spożywania mięsa (przynajmniej raz w tygodniu) czy pomocy w sprzątaniu najbliższej okolicy. Tego typu atrakcje są organizowane w każdym większym mieście.

W temacie ochrony środowiska trzeba także wspomnieć o tym, że nie tylko my mamy wpływ na tę sytuację. Według badań naukowców z Uniwersytetu w Leeds im człowiek jest bogatszy, tym więcej zużywa energii. Dziesięć najbogatszych osób zużywa łącznie aż 20 razy więcej energii niż dziesięć najbiedniejszych. Naukowcy ostrzegają też, że jeśli nie nastąpi znacząca zmiana polityki, zużycie energii w gospodarstwach domowych do 2050 roku może się podwoić w porównaniu z poziomem z roku 2011. A to tylko kropla w morzu.

Ważne jest, abyśmy ograniczali swój negatywny wpływ na nasze środowisko. Powinniśmy sami zdobywać wiedzę w tym temacie oraz edukować i uświadamiać innych. Mimo wszystko należy podkreślić, że to w szczególności ludzie, posiadający największe majątki, najbardziej przyczyniają się do pogorszenia sytuacji Matki Ziemi.

Róbmy co możemy i chrońmy naszą planetę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − 4 =