O kobietach 8 marca

fot. Pixabay

Kim jest kobieta? Z pozoru proste pytanie, na które odpowiedź może nastręczać kłopotów. Wielość funkcji sprawowanych przez kobiety jest oszałamiająca. Mama, siostra, ukochana, rewolucja. Kobieta może być wszystkim, często jednocześnie. Dlaczego i od kiedy obchodzimy ich święto – Dzień Kobiet? 

 Kobiety – nadzwyczajnie zwyczajne. Rewolucja jest kobietą. Kobiety, są rewolucją, bohaterkami dnia codziennego. W większości to na ich barkach spoczywa opieka nad dziećmi czy zajmowanie się domem, co przez wiele z nich jest również łączone z pracą zawodową. Otaczamy się nimi od momentu narodzin, a przy odrobinie szczęścia, aż do śmierci. Ich obecność traktujemy jako coś najnaturalniejszego na świecie. Są naszymi powierniczkami, opiekunkami, ukochanymi i pomimo tego, że są integralną częścią każdego społeczeństwa, przez tak wiele lat były odrzucane, pogardzane. Historia kobiet, jest historią szeptów i ukradkowych spojrzeń, wymienianych na przestrzeni lat w geście sprzeciwu przeciw panującym normom społecznym. Te drobne gesty, przeradzały się z czasem w rozmowy, a te w krzyki i wołanie o pełnię praw, o całe życie. Bo to wszystko, o co my – kobiety, wciąż walczymy, od momentu narodzin. O równość, traktowanie nas jako podmioty życia społecznego, a nie przedmioty. Miliony kobiet na całym świecie przez setki lat żyły w zamknięciu. Więzieniu stworzonym z własnego ciała. Kobiece, więc ograniczające. Mimo to nie umarła w nich idea wyzwolenia. Kolejne pokolenia kobiet walczyły o to, żeby te, które przyjdą po nich, miały szansę być w pełni wolnymi. Pomimo tego, że do osiągnięcia pełnej równości daleka droga i nadal musimy troszczyć się i ochraniać swoje podstawowe prawa, mamy wiele, i nieustępliwie idziemy po jeszcze więcej. 


„Ta kobieta nie jest tu po to by inspirować, lub reprezentować, ona działa”

Eric Hobsbawm


A Dzień Kobiet? Obchodzony od 1909 roku miał służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu poparcia dla ruchów postulujących równość między płciami. Od początku pojawiały się skrajne głosy dotyczące tego czy święto takie jak to powinno być obchodzone. Wynikały one w większości z braku zrozumienia tego, o co tak naprawdę kobietom chodzi. Z męskiej, niejako uprzywilejowanej perspektywy miały one naprawdę wiele. Na przestrzeni lat rozwinęła się jednak świadomość nierówności płciowych oraz tego, na jaką skalę one występują. Mimo upływu czasu idee walki o prawa kobiet oraz postulowanie równości między płciami przy okazji świętowania Dnia Kobiet pozostają niezmienne.

Czego współczesne kobiety oczekują od mężczyzn w Dzień Kobiet? Co mężowie, chłopcy, przyjaciele mogą zrobić 8 marca? Przyjść z czerwonym goździkiem i czekoladką do mamy, kuzynki, siostry czy dziewczyny? Uważam, że mając świadomość i dostęp do wiedzy na temat tego, jak trudne było i jest życie kobiet na całym świecie, powinni doceniać je codziennie, okazywać wsparcie każdego dnia, to najlepszy prezent. Żyjemy obok siebie, ze sobą, wspierajmy się w walce o równość. Dla wszystkich naukowczyń, mam, córek, żon, dziewczyn, kuzynek, feministek, polityczek i wszystkich osób, które identyfikują się jako kobiety – wszystkiego najpiękniejszego z okazji dnia kobiet. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *