Słuchaj, patrz, reaguj. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Fot. Pixabay

23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według danych fundacji ITAKA choruje na nią około 350 milionów osób na całym świecie: kobiety, mężczyźni i dzieci, bez względu na status materialny, wiek czy pochodzenie. Raport NFZ z 2020 roku wskazuje na to, że w Polsce na depresję choruje około 1.5 miliona osób.

Wyróżnia się kilkanaście typów depresji, a na wywołanie choroby zazwyczaj wpływa wiele czynników. Depresja uznawana jest za chorobę cywilizacyjną ze względu na skalę występowania. Dotyka ludzi w każdym wieku, objawia się różnie i jest niesamowicie trudna do wyleczenia. Podstawą leczenia jest farmakoterapia łączona często z psychoterapią. W Polsce problem pojawia się jednak już na etapie rozpoznania choroby. Ze względu na kiepską edukację w zakresie chorób psychicznych oraz stygmatyzację osób na nie cierpiących, wielu Polaków nie prosi o pomoc. Problem ten dotyka szczególnie mężczyzn, którym w momencie kryzysu zdrowia psychicznego, zarzuca się słabość i nieudolność, bo przecież „prawdziwy mężczyzna się nie poddaje”. Następnie, kiedy osoba chora zdecyduje się poprosić o pomoc, spotyka się z systemem opieki psychiatrycznej w Polsce: z kolejną ścianą. Lata zaniedbań spowodowały, że polskie lecznictwo chorób psychicznych jest w opłakanym stanie. Niestety, mimo że nasz kraj ma oficjalnie jeden z najniższych wskaźników zachorowań na depresję, i tak nie może sobie z nią poradzić.

Jest to smutny jest to scenariusz, jednak musimy mieć na uwadze to, że w Polsce większość z nas już do takowych przywykła. Mimo to, należy pamiętać o tym, że powoli, acz sukcesywnie idziemy do przodu. Nauka dostarcza nam coraz nowszych możliwości leczenia chorób psychicznych, w tym depresji. Ich świadomość rośnie ze względu na oddolne akcje inicjowane przez ośrodki wsparcia psychicznego czy aktywistów. A co my, jako szarzy obywatele możemy zrobić, aby wspomóc ludzkość w walce z depresją? Patrzmy i słuchajmy. Nie zamykajmy się na świat i otaczających nas ludzi. Bardzo często największe dramaty rozgrywają się tuż obok nas, niezauważone, a przecież dotyczą realnych osób, powodują jakże prawdziwe cierpienie. Reagujmy, jeżeli mamy podejrzenie co do tego, że ktoś z naszych bliskich lub mniej bliskich osób może chorować na depresję, nie bójmy się nieść pomocy. Rozmawiajmy, troszczmy się, bądźmy cierpliwi, po prostu bądźmy. Tylko tyle i aż tyle.

Miejmy na uwadze to, że depresja to choroba, która zabija i wymaga specjalistycznego leczenia. Pomimo najszczerszych chęci my sami często nie jesteśmy w stanie pomóc sobie lub innym bez wsparcia specjalistów. Aby uzyskać pomoc lub dowiedzieć się, jak pomóc osobie doświadczającej kryzysu zdrowia psychicznego możemy zgłosić się pod jeden z numerów:

 

22 484 88 01 Antydepresyjny Telefon Zufania Fundacji ITAKA

116 123 Telefon Zaufania Dla Dorosłych

22 635 09 54 Telefon Zufania dla Osób Starszych

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *