Słuchaj, patrz, reaguj. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Fot. Pixabay

23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według danych fundacji ITAKA choruje na nią około 350 milionów osób na całym świecie: kobiety, mężczyźni i dzieci, bez względu na status materialny, wiek czy pochodzenie. Raport NFZ z 2020 roku wskazuje na to, że w Polsce na depresję choruje około 1.5 miliona osób.

Wyróżnia się kilkanaście typów depresji, a na wywołanie choroby zazwyczaj wpływa wiele czynników. Depresja uznawana jest za chorobę cywilizacyjną ze względu na skalę występowania. Dotyka ludzi w każdym wieku, objawia się różnie i jest niesamowicie trudna do wyleczenia. Podstawą leczenia jest farmakoterapia łączona często z psychoterapią. W Polsce problem pojawia się jednak już na etapie rozpoznania choroby. Ze względu na kiepską edukację w zakresie chorób psychicznych oraz stygmatyzację osób na nie cierpiących, wielu Polaków nie prosi o pomoc. Problem ten dotyka szczególnie mężczyzn, którym w momencie kryzysu zdrowia psychicznego, zarzuca się słabość i nieudolność, bo przecież „prawdziwy mężczyzna się nie poddaje”. Następnie, kiedy osoba chora zdecyduje się poprosić o pomoc, spotyka się z systemem opieki psychiatrycznej w Polsce: z kolejną ścianą. Lata zaniedbań spowodowały, że polskie lecznictwo chorób psychicznych jest w opłakanym stanie. Niestety, mimo że nasz kraj ma oficjalnie jeden z najniższych wskaźników zachorowań na depresję, i tak nie może sobie z nią poradzić.

Jest to smutny jest to scenariusz, jednak musimy mieć na uwadze to, że w Polsce większość z nas już do takowych przywykła. Mimo to, należy pamiętać o tym, że powoli, acz sukcesywnie idziemy do przodu. Nauka dostarcza nam coraz nowszych możliwości leczenia chorób psychicznych, w tym depresji. Ich świadomość rośnie ze względu na oddolne akcje inicjowane przez ośrodki wsparcia psychicznego czy aktywistów. A co my, jako szarzy obywatele możemy zrobić, aby wspomóc ludzkość w walce z depresją? Patrzmy i słuchajmy. Nie zamykajmy się na świat i otaczających nas ludzi. Bardzo często największe dramaty rozgrywają się tuż obok nas, niezauważone, a przecież dotyczą realnych osób, powodują jakże prawdziwe cierpienie. Reagujmy, jeżeli mamy podejrzenie co do tego, że ktoś z naszych bliskich lub mniej bliskich osób może chorować na depresję, nie bójmy się nieść pomocy. Rozmawiajmy, troszczmy się, bądźmy cierpliwi, po prostu bądźmy. Tylko tyle i aż tyle.

Miejmy na uwadze to, że depresja to choroba, która zabija i wymaga specjalistycznego leczenia. Pomimo najszczerszych chęci my sami często nie jesteśmy w stanie pomóc sobie lub innym bez wsparcia specjalistów. Aby uzyskać pomoc lub dowiedzieć się, jak pomóc osobie doświadczającej kryzysu zdrowia psychicznego możemy zgłosić się pod jeden z numerów:

 

22 484 88 01 Antydepresyjny Telefon Zufania Fundacji ITAKA

116 123 Telefon Zaufania Dla Dorosłych

22 635 09 54 Telefon Zufania dla Osób Starszych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *