Spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz i Danielem Tubylewiczem

fot. wielkalitera.pl

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz, która wraca z najnowszą książką „Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami”, oraz Danielem Tubylewiczem, który uzupełnienia jej historię poetyckimi i nastrojowymi zdjęciami z tak malowniczych miejsc, jak Fårö, Gotlandia, Österlen i Bohuslän. 

„Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami” to przede wszystkim opowieść o niezwykłych ludziach i ich myśleniu o samotności. To rozmowy, reportaże i eseje. Ale jest to także książka o podróży przez Szwecję w poszukiwaniu krajobrazów samotności – miejsc, gdzie można rozkoszować się byciem osobno i w ciszy.
Autorka opowiada o szwedzkich singlach, rodzinach i indywidualizmie, a także o szwedzkiej duchowości, która realizuje się najlepiej w samotności na łonie natury. Wraz ze swoimi rozmówcami dochodzi do tego, że to introwertykom łatwiej jest odnaleźć życiowe zadowolenie. Zastanawia się, czym jest samotność publicystki walczącej o subiektywizm w spolaryzowanej rzeczywistości oraz nad tym, dlaczego wszechobecna tolerancja nie chroni anorektyczek przed samotnością w tłumie. Autorka opowiada nie tylko o różnych spojrzeniach na temat samotności, ale także o swoich podróżach w poszukiwaniu krajobrazów samotności. Wśród rozmówców Tubylewicz znaleźli się między innymi szwedzki profesor opieki paliatywnej, Peter Strang, który zajmuje się tematem samotności egzystencjalnej swoich pacjentów, Vincent Severski, który wie wszystko o samotności szpiega i ceni szwedzki dystans, pisarka, Therese Bohman, opowiadająca o samotności małżeńskiej i o tym, jak samotni bywają ludzie, którzy pną się po drabinie społecznej, a także psychoterapeutka, Ewa Heller Ekblad, niegdyś ukrywana w getcie warszawskim wnuczka legendarnej Anny Braude Heller. Występują też: nauczyciel medytacji, reżyser i wiele innych, bardzo świadomych swojej samotności osób.

Kiedy? 25 lutego 2021 (czwartek) godz. 18:00

Gdzie? Online. Transmisja odbędzie się na stronie: https://www.facebook.com/NordicFocusFestival/

Prowadzenie: Krystyna Weiher-Sitkiewicz

Partner: Wydawnictwo Wielka Litera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 5 =