Nowości w kinie Żak
3 min readNa przekór pandemii małe kino studyjne Żak działa dalej. Wystawy, kino i spektakle taneczne można oglądać fizycznie od 12 lutego.
Pokazy filmowe odbywać się będą zarówno online, jak i fizycznie. Każdy widz może wybrać formę oglądania filmu wygodną dla siebie. Od 12.02. kino Żak zaprasza na następujące filmy w formie stacjonarnej:
Zabij to i wyjedź z tego miasta
FPFF w Gdyni 2020: Złote Lwy dla najlepszego filmu, Najlepszy dźwięk.
Mariusz Wilczyński / Polska / 2020 / 88 min.
Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją.
Tylko zwierzęta nie błądzą
Dominik Moll/ Francja/ Niemcy 2019/117 minut
Zagadkowe zniknięcie kobiety podczas burzy śnieżnej sprawi, że pięcioro nieznajomych zostanie uwikłanych w tajemnicę, która wykracza daleko poza senne górskie miasteczko we Francji.
W formule online chętni mogą obejrzeć następne seansy:
Po tamtej stronie
Aki Kaurismäki / Finlandia, Niemcy / 2017 / MFF w Berlinie 2017: Srebrny Niedźwiedź (Najlepszy reżyser) / 98 min.
Losy mieszkańca Helsinek i uchodźcy z Syrii krzyżują się w podupadającej restauracji.
Samba
Olivier Nakache i Éric Toledano / Francja / 2014 / 120 min.
Francja. Imigrant z Senegalu podejmuje pracę w restauracji. Niespodziewanie trafia do aresztu i grozi mu deportacja.
Zabójczyni
Hou Hsiao-hsien / Chiny, Francja, Hongkong, Tajwan / 2015 / MFF w Cannes 2015: Najlepszy reżyser / 105 min.
Zabójczyni wychowana i wyszkolona w klasztorze zostaje wysłana w rodzinne strony z misją zlikwidowania swojego byłego narzeczonego.
Nasz czas
Carlos Reygadas (Ciche światło, Post tenebras lux) / Dania, Francja, Meksyk, Niemcy, Szwecja / 2018 / 173 min.
Carlos Reygadas opowiada o małżeństwie, które decyduje się żyć w otwartym związku i stopniowo prowadzi swoją relację na skraj przepaści.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
W roku szkolnym 2020/2021 Kino Żak zaprasza również do udziału w Nowych Horyzontach Edukacji Filmowej online.
Nowe horyzonty edukacji filmowej online to wirtualna wersja programu edukacyjnego, który od wielu lat odbywa się w Klubie Żak. Zajęcia kierowane są zarówno do klas, jak i kół zainteresowań oraz indywidualnych widzów. W skład każdych zajęć wchodzą: projekcja filmu, nagranie prelekcji, omówienia prelekcji, przygotowane przez doświadczonych edukatorów i pedagogów. Pokazy filmu online odbywają się także w dniach: 11 – 28.02.2021.
„Figury pierwsze”
W Galerii Żak jest już również otwarta wystawa o nazwie „Figury pierwsze”. Obejrzeć ją można w dniach 12 – 28.02.2021. Prace w Galerii są dostępne dla zwiedzających w godzinach 10.00 – 21.00 (w sobotę i niedzielę od godziny 16.00) oraz za pośrednictwem filmowej rejestracji wystawy.
Wystawa „Figury Pierwsze” to zbiór najnowszych obrazów Przemysława Garczyńskiego. Stanowi ona „refleksję artysty na temat pejzażu, jako jednego z podstawowych tematów malarskich. Sięgając po wątki architektoniczne, skupia się Garczyński nad twórczością człowieka, w jego pracach architektura stanowi metaforę przestrzeni, w której się znajdujemy, poruszamy”.
THE SPACE
W tym miesiącu w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca w Żaku 25.02 odbędą się dwa spektakle taneczne: premiera występu „THE SPACE” i występ „102 i pół”.
Koncept, choreografia: Roberto Tallarigo.
Wykonanie: Sayaka Haruna-Kondracka, Roberto Tallarigo, Gwenllian Davies, Gento Yoshimoto, Bartosz Kondracki, Giovanni Chavez Madrid.
W projekcie artyści zmierzą się z tematem przestrzeni, rozumianej po Kantowsku, jako możliwość bycia razem, miejsce konfigurowania się relacji między jednostkami. W którym momencie naruszenie przestrzeni wywołuje reakcje? Czy czujemy się odpowiedzialni za przestrzeń, w której żyjemy?
102 I PÓŁ
Choreografia, wykonanie: Magdalena Kowala, Joanna Woźna
Muzyka: Hania Rani „Now, Run”
Premiera 29.06.2019, Toruń
Czas: 13 min
Spektakl „102 i pół” zdobył uznanie widzów prestiżowego międzynarodowego konkursu SzoloDuo w Budapeszcie, zajmując pierwsze miejsce oraz otrzymując nagrodę publiczności. Duet Magdaleny Kowali i Joanny Woźnej opowiada o wspólnym życiu dwojga ludzi, oglądanym przez pryzmat wspomnień, próby uchwycenia chwil, marzeń i emocji. Spektakl miał premierę podczas festiwalu Strefa Ruchu w Toruniu.