Poeta, powstaniec, socjalista – sylwetka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
3 min read22 stycznia minęło 100 lat od urodzin jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Jak wyglądało jego życie i twórczość?
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku. Był synem krytyka literackiego Stanisława Baczyńskiego i nauczycielki Stefanii Zieleńczyk. Miał żydowskie korzenie. Ze względu na datę urodzin był przedstawicielem pokolenia kolumbów. Już w młodości odznaczał się ponadprzeciętnym talentem literackim. Był obeznany w literaturze, a jego ukochanym dziełem miało być Ferdydurke Witolda Gombrowicza. Pierwszy znany wiersz poety pochodzi z drugiej połowy lat 30. Sam Baczyński był wtedy uczniem Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie.
Źródła donoszą, że poeta od wczesnej młodości był bardzo związany z Polską. Patriotyzm był wpajany młodemu literatowi przez rodziców. Jego ojciec należał w przeszłości do Legionów Polskich, a później także do Wojska Polskiego. Swoją miłość do ojczyzny Baczyński przelewał na papier. W jego rozwoju literackim nie przeszkodził mu nawet wybuch II Wojny Światowej, choć niewątpliwie zarówno wojna, jak i śmierć ojca, wpłynęły na ponurą aurę panującą w utworach poety. Bardzo częstym tematem wierszy Baczyńskiego było cierpienie, które niosła za sobą Druga Wojna Światowa. Miał także niesamowity dar opisywania przestrzeni miejskiej i tego, jak kształtowały ją kolejne lata wojny. Przykładem tego jest wiersz Warszawa, w którym Baczyński opisuje zrujnowaną wojną stolicę.
„Bryła ciemna, gdzie dymy bure,
poczerniałe twarze pokoleń,
nie dotknięte miłości chmury,
przeorane cierpienia role.
Miasto groźne jak obryw trumny.
Czasem głuchym jak burz maczugą
zawalone w przepaść i dumne
jak lew czarny, co kona długo”
Fragment wiersza Warszawa, Krzysztof Kamil Baczyński, rok 1943
Druga Wojna Światowa to nie tylko gruzy miast, ale także miliony ludzkich dramatów. Odcisnęła ona piętno na ludziach, którzy ją przeżyli, a także bliskich tych, którym się to nie udało. Elegia o chłopcu Polskim to jeden z najsłynniejszych wierszy Baczyńskiego. Opisuje w nim los całego pokolenia, które było zmuszone stanąć do walki za ojczyznę. I tak, jak postać syna jest odpowiednikiem całego pokolenia, tak matka, która się do niego zwraca, mówi za wszystkie matki, których dzieci walczyły o wyzwolenie kraju.
„Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?”
Fragment wiersza Elegia o chłopcu Polskim, Krzysztof Kamil Baczyński, rok 1944
Sam poeta był szalenie zaangażowany w walkę o niepodległą Polskę. Uczestniczył w wielu akcjach bojowych, szkoleniach i konspiracji. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, które wybuchło w 1944 roku. Niestety, właśnie wtedy zginął postrzelony przez niemieckiego strzelca wyborowego.
Historia życia Baczyńskiego jest krótka, ale niewątpliwie inspirująca. W sumie napisał około pięciuset wierszy. Całe swoje życie wierzył w to, że Polska może odzyskać niepodległość. Jego utwory, pomimo mrocznej aury, niosły za sobą nadzieję. Ten wyjątkowy przedstawiciel pokolenia kolumbów był nie tylko waleczny, ale i ponadprzeciętnie wrażliwy. Czytając wiersze Baczyńskiego, ma się wrażenie, że wychwytywał w nich szczegóły, które z reguły umykają ludzkiemu oku. Styl pisania poety, a w szczególności niesamowite metafory, są przejawem wyjątkowego talentu. Myślę o tym, jak potoczyłaby się jego kariera, gdyby nie wziął udziału w Powstaniu. Smutne są to rozmyślania, zwłaszcza biorąc pod uwagę wiek, w którym przyszło mu zginąć, miał 23 lata. Pamięć o nim i jego tekstach jednak nadal trwa i trwać będzie.