Największy konkurs poświęcony pamięci Chopina

źródło: https://chopin2020.pl/pl/

Konkurs Chopinowski powraca w tym roku!  Ze względu na pandemię COVID-19 osiemnasta edycja Konkursu Chopinowskiego, planowana w 2020, została przełożona na 2021 rok. Konkurs odbędzie się w dniach 2-23 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina został zainicjowany w 1927 r. w Warszawie i od 1955 r. odbywa się co pięć lat. Jest on jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie, a także jednym z niewielu konkursów monograficznych – wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora. Konkurs Chopinowski jest imprezą wieloetapową, trwającą, z uwagi na liczbę kandydatów, zwykle kilkanaście dni. Zorganizowanie go w  październiku jest związane ze śmiercią kompozytora, która miała miejsce 17 października. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina słynie z niewiarygodnej mocy przekształcania nieznanych, aczkolwiek wybitnych pianistów, w światowej sławy gwiazdy muzyki klasycznej.

 

Budżet konkursu wynosi około 20 mln zł, a głównymi jego mecenasami jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc zostaną uhonorowani medalami. Wszyscy finaliści otrzymają stosownie do zajętego miejsca, bądź wyróżnienia, odpowiednią nagrodę finansową. Przewidziano również nagrody specjalne oraz nagrody pozaregulaminowe wraz z zaproszeniami m.in. na cykle koncertów.  Wraz z konkursem odbywa się Wystawa Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, przygotowana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Można na niej znaleźć ciekawe informacje na temat wszystkich konkursów, które odbyły się do tej pory. Wyżej wymieniony Instytut jest także organizatorem samego konkursu.

Rywalizacja odbędzie się w trzech etapach i potrwa od 2 do 23 października. Poprzedzają ją kwietniowe eliminacje, trwające od 8 do 19. Konkurs rozpocznie się koncertem inauguracyjnym, a finał będzie mieć miejsce dzień po uroczystościach związanych z obchodami 172 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, 17 października. Na zakończenie odbędą się 3 koncerty laureatów – w dniach 21, 22 i 23 października.

Karnety na różne etapy konkursów lub na poszczególne koncerty można kupić w formie online. Są dostępne zarówno bilety ulgowe, jak i normalne. Bilety ulgowe obniżone są o 50 procent w stosunku do ceny regularnej i przysługują uczniom, studentom (do 26 roku życia), emerytom i rencistom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 10 =