Planszowe premiery 2020 i zapowiedzi 2021 – Bez prądu #8

fot. Krzysztof Metelski

Rok 2020 nie rozpieszczał pod względem wydarzeń na świecie: widmo III wojny światowej, niepokoje społeczne, katastrofy naturalne oraz zaraza dały o sobie znać wszędzie. Jednakże światowa kwarantanna spowodowana pandemią koronawirusa uśredniając, wyszła na dobre światu gier planszowych. 

 

Uśredniając, dlatego że jej wpływ nie był całkowicie pozytywny  –  wszystkie wydarzenia, konwenty i targi związane z grami planszowymi oraz fabularnymi zostały przeniesione do internetu, albo całkowicie wstrzymane do czasu uspokojenia się sytuacji pandemicznej. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie roku 2020 pod kątem planszowych premier, jak również przegląd najciekawszych zapowiedzi na rok 2021.

 

PREMIERY ROKU 2020

fot. bandurki.pl

Yggdrasil: Kroniki 

Kooperacyjna gra planszowa traktująca mitologii nordyckiej, konkretnie o drzewie życia  –  Yggdrasilu. W tej grze przyjdzie nam się wcielić w jednego z nordyckich bogów oraz stawić czoła zagrożeniom z Helheimu, Muspelheimu, Jötunheimu  –  trzech światów położonych najniżej wzdłuż drzewa. Na szczególną uwagę zasługuje to, że Yggdrasil: Kroniki posiada ruchomą trójwymiarową planszę w kształcie tytułowego drzewa. Makieta ta nie jest tylko wizualnym cackiem, ma swoje praktyczne zastosowanie  –  od ułożenia gałęzi będzie zależało to, jak gracze będą poruszać się po światach.

 

fot. bigbaddice.pl

Sanctum 

Gra będąca próbą przeniesienia gry komputerowej z gatunku Hack ‘n’ Slash, często przyrównywana do „planszowego Diablo”. Czy słusznie? Na pewno, nawiązuje do tego tytułu w wielu miejscach, nie kryjąc się z tym specjalnie. Polega na przygotowywaniu wybranej przez siebie postaci do starcia z bossem poprzez zyskiwanie doświadczenia, rozwój umiejętności i wynajdywanie nowych przedmiotów znalezionych w trakcie wesołego tłuczenia i rąbania jego sługusów.

 

 

fot. polter.pl

Azul: Letni pawilon

Już trzecia gra z serii Azul  –  cyklu gier dotyczących sztuki Portugalii. Tym razem motywem przewodnim będzie budowa letniego pawilonu dla króla Manuela I. Po nie do końca udanej drugiej części (podtytuł Witraże Sintry) Azul powraca do łask, otrzymując naprawdę pozytywne recenzje. Rozgrywka w Azul: Letni Pawilon polega na punktowaniu poprzez dobieranie kolorowych płytek i układanie z nich rozet na swojej planszy.

 

 

 

fot. turlnij.pl

Nova Luna

Abstrakcyjna gra logiczna znanego w środowiskach planszowych Uwe Rosenberga. Przyciąga uwagę ciekawą oprawą graficzną oraz planszą, z której będziemy dobierać kafelki. Gra jest niezwykle prosta i wymagająca zarazem. Po dobraniu kafelków będziemy musieli wypełniać zadania  –  układać odpowiednie kombinacje płytek. Co ciekawe zarówno kolory potrzebne do wypełniania zadań, jak i same zadania znajdują się na tych samych kafelkach. Powoduje to to, że z każdym dołożonym kaflem liczba warunków do wypełnienia w celu uzyskania punktów będzie się zwiększać. Pozycja niewątpliwie warta uwagi, szczególnie iż jest najtańszą grą w zestawieniu.

 

fot. jaskinia-graczy.pl

Neuroshima Last Aurora

Postapokaliptyczny wyścig z czasem na tytułową Aurorę  –  barkę dla ocalałych, ostatnią deskę ratunku. Niestety liczba miejsc w środku jest naprawdę ograniczona. Dlatego gracze muszą przeprowadzić swoich ludzi przez niebezpieczne doliny i wybrzeża skutej lodem krainy do ostatniej nadziei ludzkości – Aurory. W skrócie jest to utrzymana w rodzimym uniwersum Neuroshimy gra typu worker placement. Dla niezaznajomionych z hobbystyczną terminologią jest to gra, w której należy umieszczać poszczególnych robotników (z nazwy, może to być przedmiot, czy cokolwiek innego) na poszczególnych stanowiskach tak, by pracowali jak najwydajniej.

 

fot. angryboardgamer.pl

Nieustraszeni: Normandia

Mariaż planszowej gry strategicznej z grą karcianą, konkretniej z mechaniką budowania talii. Nieustraszeni traktują o drugowojennej operacji Overlord, mającej miejsce na terenach Europy Zachodniej w 1944. Gracze będą wcielać się w dowódców oddziałów amerykańskich oraz niemieckich zmagając się na planszy w jednym z dwunastu scenariuszy dołączonych do gry.

 

 

 

 

 

ZAPOWIEDZI NA ROK 2021

fot. przystole.org

Talisman: Magia i Miecz DODRUK

Kultowy już Talisman: Magia i Miecz po wstrzymaniu druku zyskał drugie życie! Gra przygodowa, na której wychowała się duża część starszego pokolenia planszówkowiczów powraca!

Dodruk wersji podstawowej oraz dodatków planowany jest na I kwartał 2021 roku.

 

 

 

fot. planszowkiwedwoje.pl

Everdell DODRUK

Drugim naprawdę wyczekiwanym przez graczy dodrukiem jest Everdell. Przeurocza gra o budowaniu miasta w mitycznej krainie Everdell, której mieszkańcami są leśne żyjątka: wiewiórki, króliczki, jeżyki i żółwiki.

Dodruk jest planowany na I kwartał 2021 roku.

 

 

 

 

fot. gramnaplanszy.plaingdaily.pl

Hero Realms DODRUK

Trzecim największym planowanym dodrukiem jest dodruk Hero Realms w wersji podstawowej oraz dodatku Ruiny Thandaru. Młodszy brat utrzymanego w konwencji sci-fi Star Realms, Hero Realms to jedna z bardziej lubianych i kojarzonych gier karcianych bazowanych na mechanice „deckbuildingu”  –  budowania talii.

Premiera dodruku planowana na połowę lutego.

 

 

 

autor portalgames.pl

Wiedeński Łącznik

Narracyjna gra planszowa, w której będzie można się wcielić w agentów CIA przeprowadzających misje w Europie podczas trwania zimnej wojny. Twórcy inspirowali się grą Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa, jednakże pewne podobieństwo do tego tytułu będzie bardziej wyczuwalne w klimacie rozgrywki, niż samej mechanice.

Wysyłka w przedsprzedaży planowana na maj.

 

autor blackmonk.pl

Cyberpunk RED

Po 26 latach, na fali popularności komputerowego Cyberpunka 2077, powstaje nowa edycja gry fabularnej Cyberpunk 2020 pod nową nazwą  –  Cyberpunk RED. Po ponad ćwierci wieku system ma święte prawo się zestarzeć i być w wielu kwestiach archaicznym, więc taka reedycja jest bardzo mile widziana. Może okazać się furtką do świata gier fabularnych dla wielu nowych współgraczy, jak i miłym odświeżeniem dla osób wychowanych na Cyberpunku 2020 oraz Neuroshimie.

Premiera planowana na lato 2021 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + czternaście =