Szlachetna Paczka – jak działa i jak przebiegła w tym roku?

źródło: szlachetnapaczka.pl

O Szlachetnej Paczce słyszał niejeden Polak. To projekt, który ma na celu pomoc rodzinom oraz samotnym osobom, które znajdują się w niełatwej sytuacji materialnej. Opiera się na szerokiej współpracy z Wolontariuszami i Darczyńcami udzielającymi takiego wsparcia, aby potrzebujący sami mogli zacząć radzić sobie ze swoimi problemami. Finał projektu Szlachetna Paczka odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia i jest nazywany “weekendem cudów”.

Na jakiej podstawie udzielana jest pomoc?

Organizatorzy Szlachetnej Paczki nie pomagają biedzie roszczeniowej. Wolontariusze poszukują ludzi, których szczególnie dotknął los, chcących dalej walczyć o swoje życie i przyszłość. Co roku jesienią spotykają się z rodzinami w ich domach, przeprowadzają szczegółowy wywiad środowiskowy i podejmują decyzję odnośnie kwalifikacji rodziny do projektu. Po zapoznaniu się z sytuacją materialną osób potrzebujących sporządzana jest lista potrzebnych przedmiotów,  a następnie jest udostępniana na stronie  https://www.szlachetnapaczka.pl/

Jak zostać Darczyńcą?

Pomoc może udzielić każdy; osoby prywatne czy instytucje. Wystarczy wybrać rodzinę w internetowej bazie i zapoznać się z jej potrzebami. Lista zakwalifikowanych do pomocy osób jest udostępniana przez trzy tygodnie. Następnie na początku grudnia każdego roku Wolontariusze określają miejsca przeznaczone na magazyny świątecznych podarunków i po dostarczeniu do nich prezentów od Darczyńców rozwożą je do rodzin.

Jak zostać Wolontariuszem?

Aby wziąć udział w procesie rekrutacji, należy wysłać swoje zgłoszenie na stronie http://szlachetnapaczka.pl/superw. Następnie kandydat otrzymuje telefon z zaproszeniem na spotkanie, na którym przedstawione są wzajemne oczekiwania odnośnie współpracy. Osoba, która będzie pomagać po raz pierwszy, jest zapisywana na jednodniowe wdrożenie. Po tym zostaje podjęta decyzja o przyjęciu (lub nie) do drużyny SuperW.


Finał Szlachetnej Paczki  w 2020 roku. 

Pomimo pandemii, która pokrzyżowała w tym roku wiele planów, projekt Szlachetna Paczka i tak się odbył. Dzięki silnemu zaangażowaniu i mobilizacji Wolontariuszy i Darczyńców pomoc otrzymało w tym roku ponad 14 rodzin, których nieszczęśliwie dotknął los. Łączna wartość pomocy przekroczyła o 5 mln złotych zeszłoroczną i wyniosła ponad 51 milionów złotych. Zaangażowało się około 330 tysięcy Darczyńców, oraz łącznie 421390 osób, co daje średnio 24 osoby na potrzeby jednej zakwalifikowanej do wsparcia rodziny. Wartość pojedynczej paczki również jest większa niż rok temu i wyniosła dokładnie 3640 zł. Paczka zaangażowała bardzo wiele ludzi z różnych grup społecznych, a pomoc dotarła nawet w rejony, gdzie zazwyczaj nie dociera nikt inny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − 8 =