Szkoły znów otwarte w 2021r. ?

fot. Adam Guz/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział możliwy powrót do szkół. Uczniowie mieliby wrócić do tradycyjnej formy nauczania zaraz po feriach zimowych — 18 stycznia. Decyzja o otwarciu szkół uzależniona jest od przebiegu pandemii.

Szkoły zostały zamknięte 4 listopada. Od tamtej pory nauka odbywa się zdalnie. Na antenie radia RMF.FM premier został zapytany o to, czy planowane jest ponowne otwarcie szkół:

– Tego dzisiaj z całą pewnością nie możemy powiedzieć. Ale jest szansa, że jeżeli będziemy do świąt i po świętach przestrzegali tych obostrzeń, to przynajmniej część klas po feriach, czyli po 18 stycznia, będzie mogła wrócić do szkoły albo w trybie stacjonarnym, albo w trybie hybrydowym. W zależności od tego, czy będziemy w strefie żółtej, czy czerwonej.

W dalszej części rozmowy premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że powrót do tradycyjnej formy nauczania będzie przebiegał stopniowo, a jako pierwsze do szkół wrócą najmłodsze dzieci.

WHO wydało broszurę „Checklist to support schools re-opening and preparation for COVID-19 resurgences or similar public health crises”, w którejrekomenduje stopniowy powrót dzieci i młodzieży do placówek edukacyjnych. WHO wyznacza wytyczne dla szkół, tak aby mogły zapewnić uczniom dostęp do sprawiedliwej edukacji, przy jednoczesnej ochronie zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich uczniów. Niektóre z tych działań, na poziomie szkoły obejmują np. reorganizację układu ławek szkolnych lub zmianę planów lekcji w celu rozłożenia przerw.

Ostateczna decyzja o ewentualnym, po feryjnym otwarciu szkół, zapadnie najpóźniej 15 stycznia. W tym roku ferie zimowe przypadną w jednym okresie dla wszystkich województw. Po przerwie świątecznej uczniowie nie wrócą do nauki, lecz od razu rozpoczną ferie. Takie rozwiązanie ma zmniejszyć prawdopodobieństwo wzrostu zachorowań na koronawirusa.

Dodatkowo rząd nałożył kolejne obostrzenia na okres 28 grudnia – 17 stycznia:

  • Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych
  • Ograniczenie funkcjonowania hoteli
  • Zamknięcie stoków narciarskich
  • 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 19 =