Narodowa kwarantanna weszła w życie. Co z nowymi obostrzeniami?

medonet.com

W poniedziałek 28 grudnia zaczyna obowiązywać narodowa kwarantanna mająca zapobiegać wzrostom zarażeń koronawirusem. Do kiedy potrwa i jakim obostrzeniom musimy się poddać w trakcie jej trwania?

Restrykcje zostały nałożone na czas trwania ogólnopolskich ferii zimowych- od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021. Poniżej zamieszczamy listę zasad, które obowiązywać będą w tym czasie w poszczególnych branżach.

1. Galerie handlowe.
Centra będą częściowo zamknięte. Swoich usług nie mogą oferować sklepy odzieżowe ani strefy gastronomiczne. Otwarte pozostają jednak apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, spożywcze, meblowe, a także placówki oferujące usługi telekomunikacyjne, fryzjerskie, kosmetyczne lub bankowe

wiadomoscihandlowe.pl

2. Gastronomia.
Bary i restauracje mogą funkcjonować, tak jak do tej pory, wydając posiłki jedynie na wynos lub z dowozem.

3. Rozrywka i rekreacja.
Bez zmian pozostaną restrykcje związane z funkcjonowaniem klubów, dyskotek, jak i siłowni, basenów, aquaparków – są całkowicie niedostępne dla użytkowników.

4. Hotele i noclegi.
Poza medykami, załogą samolotów, sportowcami, dyplomatami, kierowcami i niektórymi funkcjonariuszami państwowych służb, nikt nie może skorzystać z oferty hotelu ani żadnej noclegowni. Jest to znacząca zmiana, ponieważ do 28 grudnia usługa ta pozostawała dostępna dla wszystkich podróżujących w celach służbowych. Od poniedziałku, tożsamość osób meldujących się w hotelach ma być wnikliwie sprawdzana, a noclegu należy odmówić każdemu, kto nie znajduje się w którejś z powyżej wymienionych grup zawodowych.

wikipedia.pl

 

5. Stoki narciarskie.
Stoki narciarskie zostają zamknięte. Mogą z nich skorzystać jedynie profesjonalni sportowcy.

6. Sylwester i Nowy Rok.
W Sylwestra 31.12.2020 miał obowiązywać zakaz przemieszczania się od godziny 19.00 do 6.00 następnego dnia. W niedziele 27.12.2020 premier Mateusz Morawiecki oznajmił jednak, że nie będzie to tzw. godzina policyjna, która wymagałaby wprowadzenia stanu wyjątkowego. Jak mówi premier, jest to ,,apel o nieprzemieszczanie się”. Zapis pozostał jednak w opublikowanym 21 grudnia rozporządzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − trzy =