Mistrzowie Kina Hiszpańskiego w Ninatece!

Pandemia zamknęła nas wszystkich w domach i nie oszukujmy się, jest to męczące, szczególnie dla tych kochających podróże. Co gdyby… przenieść się na weekend do Hiszpanii? Cykl Mistrzowie Kina Hiszpańskiego i Ninateka dają nam możliwość spędzenia weekendu z kinem hiszpańskim!

Mistrzowie Kina Hiszpańskiego to przegląd prezentujący arcydzieła kina hiszpańskiego, często mało znane lub niedostępne w Polsce. Powstał on dzięki współpracy Fundacji AVA Arts z Ambasadą Królestwa Hiszpanii w Polsce. Pierwsza edycja miała miejsce w 2018 roku, a duże zainteresowanie przeglądem i wysoka frekwencja skłoniła organizatorów do zaprezentowania drugiej edycji w 2019 roku.

To już trzecia edycja przeglądu arcydzieł hiszpańskiej kinematografii. Osią tegorocznego programu będą kobiety – ich codzienne życie oraz przypisane role społeczne w rzeczywistości lat 60 i 70. Nieoczywiste obrazy reżyserów takich jak: Luis Buñuel, Carlos Saura, Jaime Armiñán czy Fernando Fernán-Gómez, zaprowadzą widzów do zaskakujących wniosków. Pomimo ponurych lat schyłku dyktatury Franco, kraj kipi artystyczną energią twórców, których dzieła przypomina przegląd!

Sytuacja pandemiczna wymusiła na organizatorach zmianę formuły festiwalu – w tym roku przegląd odbędzie się po raz pierwszy online. W dniach 11-13 grudnia na stronie ninateka.pl bezpłatnie i bez reklam dostępne będą filmy:

  • „Ninette” (Ninette y un señor de Murcia), reż. Fernán Gómez (1965)
  • „Tristana”, reż L. Buñuel (1970)
  • „Moja señorita” (Mi querida señorita), reż. J. Armiñán (1972)
  • „Życie przed nami” (la vida por delante), reż. F. Fernán Gómez (1958)
  • „Mrożony Peppermint”, reż. C. Saura (1967)
  • „Witaj nam, Mr. Marshall” (Bienvenido Mr. Marshall), reż. L. García Berlanga (1952)
  • „Viridiana”, reż. L. Buñuel (1961)
  • „Wieża siedmiu garbatych” (La torre de los siete jorobados), reż. E. Neville (1944)

Wszystkie te obrazy, nowatorskie i nieoczywiste, pełne czarnego humoru, zaprowadzą widzów do zaskakujących wniosków i odsłonią fascynujące oblicze hiszpańskiego kina. Projekcjom towarzyszyć będzie wprowadzenie dostępne na Facebooku przeglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *