Światowe władze lekkiej atletyki rozdały nagrody za 2020 rok: Polacy z wyróżnieniem

pikist.com

Polski Związek Lekkiej Atletyki otrzymał specjalne wyróżnienie od World Athletics (wcześniej IAAF). Światowa federacja, mimo pandemii Covid 19, przyznała nagrody dla najlepszych lekkoatletów 2020 roku.

PZLA otrzymał nagrodę federacji członkowskich World Athletics. Kapituła federacji nominowała po jednym związku narodowym z sześciu kontynentów. Polacy znaleźli się w towarzystwie Kenii, Nikaragui, Palestyny, Peru i Nowej Zelandii.

Jak czytamy na stronie worldathletics.org: „federacja została doceniona za to, że pomimo pandemii z powodzeniem zrealizowała większość zawodów w kraju, w tym zorganizowała trzy zawody World Athletics Continental Tour, dwa w Chorzowie i jeden w Bydgoszczy. Wraz z lokalnym komitetem organizacyjnym i lokalnymi władzami federacja odegrała kluczową rolę w zapewnieniu bezpiecznych i udanych Mistrzostw Świata w Lekkoatletycznym Półmaratonie — Gdynia 2020, w których Krystian Zalewski ustanowił krajowy rekord”.

Nagroda dla najlepszych lekkoatletów roku przyznawana jest od 1987 roku. Pierwszymi laureatami zostali: bułgarska skoczkini wzwyż — Stefka Kostadinowa oraz Kanadyjczyk — Ben Johnson. Tytuły zostały jednak anulowane po aferze dopingowej sprintera. Oficjalnie więc, premierowe rozdanie w 1988 wygrali Amerykanie (legendarny Carl Lewis i Florence Griffith-Joyner).

W tym roku najlepszym męskim lekkoatletą został Armand „Mondo” Duplantis. Szwed jest najmłodszym sportowcem w historii, który otrzymał to wyróżnienie. Zaledwie 21-letni skoczek wzwyż nie był jedynie lepszy od swoich rywali. Duplantis w tym roku pobił trzykrotnie rekord świata. Najpierw w lutym, na hali w Toruniu, uzyskał 6,17 metra. Kilka dni później w Glasgow przeskoczył samego siebie na wysokości 6,18. We wrześniu w Rzymie wynikiem 6,15 pobił rekord otwartego stadionu należący do sławnego Siergieja Bubki. Ukrainiec piastował go od 1994 roku.

Również dzięki biciu rekordów i najdłuższym skokom w 2020 nagrodę dla najlepszej lekkoatletki zgarnęła Yulimar Rojas. Wenezuelka specjalizująca się w trójskoku jest aktualną wicemistrzynią olimpijską i mistrzynią świata.

Laureaci pozostałych wyróżnień:

Nagroda „Covid Inspiration” — Renaud Lavilenie i jego zawody Garden Clash

Nagroda prezydenta — Tommie Smith, Peter Norman oraz John Carlos

Nagroda dla trenerów — Helena i Greg Duplantis

Nagroda od środowiska sportowców — wszystkie kluby lekkoatletyczne

Zdjęcie roku — Michael Steele i jego zdjęcie przedstawiające małe dzieci biorące udział w Discovery Cross Country Championships w Eldoret (Kenia)

Przez zagrożenie epidemiczne, sobotnia gala World Athletics Award odbyła się wirtualnie. Wydarzenie można było zobaczyć jedynie przez platformę Youtube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *