W mikołajki pamiętaj o sobie – Gdańsk już o to zadbał

Plakat reklamujący wystawę Sensory Orders

Trudno jest nie stwierdzić, że żyjemy w czasach, które rzadko kiedy pozwalają na relaks, odpoczynek, chwilę dla siebie. Pośpiech, jaki towarzyszy nam na każdym kroku, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, potrafi dobić najwytrwalszego człowieka. Grudzień to jednak okres wyjątkowy, pełen świąt i magii. Już w najbliższy weekend pierwsze z nich: mikołajki.

DLA DUSZY I CIAŁA

Zakupów drobnych podarków, jakie wręczymy swoim najbliższym, zapewne dokonał do tej pory każdy z nas lub też ma zamiar poczynić to w ciągu nadchodzących godzin. Czy myśleliście może o tym, aby wykonać je własnoręcznie? – w sobotę, w Ziemiosferze przy ulicy Romana Dmowskiego 10A, przeprowadzone zostaną kameralne warsztaty prezentów naturalnych handmade, nie lada gratka dla miłośników alchemii. Zapisywać na nie można się za pośrednictwem strony internetowej. Liczba miejsc mocno ograniczona.

Jeżeli nie po drodze nam z kosmetykami czy przegramy z czasem, a mamy ochotę spędzić go poza własnymi czterema ścianami, są na to dwie – dość niestandardowe – opcje. Pierwsza to Mikołajkowe Gry Parkowe na Orientację, organizowane przy Kozaczej Górze 5 grudnia o 9:30. Każdy, kto przyjdzie na nie w czerwonym stroju świętego, może liczyć na darmowy wstęp, sama czapka uprawnia zaś do 5-złotowej zniżki. Zabawa przypomina podchody: ćwiczy orientację w terenie, sprawność i zdolność logicznego myślenia. Drugi wariant to gra terenowa Złap mnie, jeśli potrafisz. Do wyznaczonego przez kawiarnię filmową W starym kadrze celu doprowadzą rymowane wskazówki, a na ich końcu czekać będą nagrody rzeczowe. Zabierz przyjaciół i wyruszcie w miasto!

Po długiej zabawie na świeżym powietrzu czy w ferworze poszukiwania świątecznych prezentów nie trudno jest zgłodnieć. Znajdujący się przy ulicy Słowackiego Bazar Natury zauważył to i postanowił połączyć z faktem zamknięcia gastronomii, tworząc wydarzenie przyjemne z pożytecznym. Dzięki temu już w sobotę, od 9 do 15, możemy wziąć udział w kiermaszu, podczas którego na kolorowych stoiskach wystawiają się najróżniejsi restauratorzy z Trójmiasta. Każdy, bez wyjątku, powinien odnaleźć tu „coś” dla siebie: autorskie sosy, domowe pieczywo, własnoręcznie robione kiszonki czy gorące napoje to tylko część z oferowanych produktów.

KULTURA I SZTUKA

Freakowie fotografii, ale też wszyscy mniej w nią zaangażowani miłośnicy piękna, mogą wybrać się na… zdalny – jak wszystko w ostatnich miesiącach – spacer po wystawie Sensory Orders, przedstawiającej prawie 30 niekonwencjonalnych prac opowiadających o najgłębiej drzemiących wewnątrz nas emocjach. W samą sobotę, o 18, odbędzie się także konwersatorium, podczas którego trzech współtwórców projektu wypowie się na temat Limitów i Granic. Dla zrównoważenia doznań warto wybrać się do Centrum Handlowego Manhattan, gdzie, w południe, nastąpi premiera albumu „Fot. Maciej Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”. Znajdziemy w nim czterdziestoletni dorobek artysty, ukazujący 400 z aż 150 tysięcy wykonanych przez niego ujęć.

Statyczne obrazy to jednak nie wszystko. Niech pierwszy podniesie rękę ten, kto nie tęskni za kinem. Na całe szczęście, z opresji wyciągnąć nas może ŻAK. Od piątku do niedzieli klub ten organizuje seanse filmowe, z projekcją „Control” w roli głównej. Opis filmu oraz całego wydarzenia znajduje się na jego Facebookowej stronie. To zupełnie niespotykana forma spędzania czasu, dlatego warto zastanowić się nad jej wyborem, przy okazji wspierając studentów prowadzących instytucję.

Nie zapomniano także o melomanach. Opera Bałtycka postanowiła przeprowadzić live streaming z „Poławiaczy Pereł”! Z Internetu dowiadujemy się, że to sztuka trzyaktowa, wyciskająca łzy i wciskająca w fotel. Opowiada o miłości, przyjaźni, namiętności, czyli gra na tych uczuciach widza, które zawsze łatwo jest ruszyć. Nie pozostaje więc nic innego, jak przekonać się o tym na własne oczy (i uszy).

Plakat reklamujący Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

LUDZIE LUDZIOM

Tak się składa, że w przeddzień mikołajek obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Z tej okazji, w godzinach 14-17, na ulice Gdańska wyjedzie specjalny retro-tramwaj, kursujący pomiędzy Oliwą a Siedlcami. Po podróży zabytkowym Bergmannem każdy pasażer otrzyma pamiątkowy bilet.

Prosto z niej można udać się do domu, aby obejrzeć transmitowaną online Galę Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu. To wielkie wydarzenie, podczas którego dowiemy się, kto otrzyma tytuł: Wolontariusza/ wolontariuszki roku, Koordynatora/ koordynatorki roku, Organizacji przyjaznej wolontariuszom oraz jaka Inicjatywa, wniosła najwięcej dobra podczas kwarantanny. Poza tym przekonamy się, czy Gdańsk zostanie mianowany Europejską Stolicą Wolontariatu na rok 2022, o co dzielnie walczy z Madrytem, tureckim Izmirem i włoską Gorizią. Trzymajmy mocno kciuki!

 

Nie pozostaje już nic innego niż… Odpalić Święta! – w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, definiującą wszystkie nasze plany, Jarmark Bożonarodzeniowy to zaledwie namiastka tego wydarzenia, które witało nas w ubiegłych latach. W sobotę, o 17, będziemy mogli podziwiać oficjalne włączenie ozdabiających Targ Węglowy iluminacji. Uznajmy to za dobre wprowadzenie w mikołajkowo-świąteczną atmosferę. Ze śniegiem czy bez – niech wszystko nam się spełnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *