Czym są papierowe gry RPG? – Bez Prądu #3

fot. Krzysztof Metelski

Papierowe gry RPG, gry fabularne, klasyczne gry RPG, gry narracyjne, pen-and-paper RPG – wszystkie te nazwy określają jedną rzecz: rozrywkę polegającą na opowiadaniu i przeżywaniu konkretnej opowieści. Interaktywnej opowieści! Gdzie gracze mają wpływ na to, co dzieje się w danej chwili. Brzmi jak Baldur’s Gate, Gothic, czy Morrowind? Słusznie!

Jak powstały gry RPG?

Gry RPG wiążą się silnie z rozwojem świata gier planszowych, ale jest czymś zdecydowanie głębszym i odmiennie innym. Złożone gry komputerowe są rzeczą dość młodą. Pierwsze gry komputerowe były toporne, pokraczne, nie pozwalały na wiele (ba! Jeszcze 10 lat temu wiele z nich tak wyglądało), ale to właśnie gry komputerowe kojarzą się nam z epickimi historiami, zwrotami akcji i mnogością interakcji. Czy słusznie? Właśnie nie, ludzie chcieli przeżywać zapierające dech w piersiach historie na długo przed powstaniem poważnych gier komputerowych z cyklu RPG. Właśnie z tej potrzeby powstały gry RPG. Jako pierwszy powstał system Dungeons & Dragons, który ma już prawie 50 lat!

 

fot. Krzysztof Metelski

Na czym polegają?

Pod pojęciem wyżej wspomnianej “interaktywnej opowieści” kryje się coś niezwykle skomplikowanego, prawda? I tak, i nie. Zależy dla kogo. Do zagrania w grę RPG potrzebni są ludzie: narrator (Mistrz Gry) i gracze. Ten pierwszy musi wybrać mechanikę, na której będzie opierała się oś rozgrywki oraz przygotować fabułę. To właśnie Mistrz Gry na swoje barki bierze ciężar prowadzenia spotkania – sesji RPG. Gracze muszą zapoznać się tylko z mechaniką panującą przy stole oraz zasiąść do rozgrywki. Rozgrywka przebiega w następujący sposób. Gracze tworzą postaci w oparciu o podręcznik do systemu. Losują bądź wybierają statystyki, o które opierać się będą rzuty kostkami (testy). Następnie Mistrz Gry opowiada historię, której głównymi uczestnikami będą postacie utworzone przez graczy. Gracze postawieni przed konkretnymi sytuacjami muszą opowiadać, jak reagują w danej chwili. Tu panuje prawie całkowita dowolność, ograniczana głównie rozsądkiem graczy i kaprysem Mistrza Gry. Często do zadeklarowanych akcji przypisana będzie konkretna statystyka, umiejętność. Wtedy należy wykonać rzut kośćmi i porównać wynik z możliwościami postaci gracza.

 

Systemy, mechaniki, konwencje

Gry RPG opierają się na podręcznikach, które kryją w sobie różne mechaniki i konwencje. Do najpopularniejszych i najbardziej ikonicznych mechanik należą różne edycje Dungeons & Dragons oraz Warhammera, obie rodziny mechanik utrzymane są w konwencji fantasy… Ale papierowe “erpegi” to nie tylko fantastyka! Można znaleźć tam wszystko, od postapo, przez cyberpunk i steampunk, na klimacie grozy skończywszy. Po raz kolejny każdy może znaleźć coś dla siebie!

 

Czy mogę mieć pewność, że mi się to spodoba? Jak się za to zabrać?

autor: Michał Bańka

Niestety nikt nie ma takiej pewności… Ale istnieje prosty sposób, by przekonać się, czy nowe hobby się spodoba. Nie, nie mówię tutaj o zagraniu. Chodzi mi o przejrzenie tego, jak taka sesja wygląda, w dobie internetu to rzecz bardzo prosta. Na YouTube znajduje się dużo materiałów, zarówno zagranicznych, jak i polskich. Przykładowe sesje RPG oraz wiele porad, ciekawostek na ich temat można znaleźć na kanale Baniak Baniaka, prowadzonym przez Michała Bańkę.

Po rozeznaniu się w tym, czy to hobby nam odpowiada, możemy poszukać współgraczy ze stażem. Można ich szukać albo lokalnie wśród swoich znajomych, albo na grupach poświęconych grom fabularnym. Społeczność papierowych RPGów naprawdę chętnie przyjmuje nowych graczy pod swoje ramiona, więc nie ma czego się obawiać! Jeżeli jednak nie uda się nam znaleźć osób wtajemniczonych ani wśród znajomych, ani na grupach – zawsze można utworzyć grupę wraz ze znajomymi bez doświadczenia. Wtedy tylko należy pamiętać, że pierwsze sesje nie będą tak spektakularne, jak w przypadku osób zaznajomionych z tematem. Można wtedy się trochę sparzyć, ale nie warto w takim momencie rezygnować z udziału w takich sesjach, po kilku posiedzeniach każdy będzie czuł się komfortowo a akcja nabierze rozpędu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =