Podcasty – czego warto słuchać tej jesieni?

fot. www.https://medium.com/

Od pewnego czasu można zauważyć wzrost zainteresowania podcastami, które stają się alternatywą dla audycji radiowych. Wybieramy je także dlatego, że nie mamy czasu, aby skupić pełnię swojej uwagi na filmie czy książce. Możliwość słuchania podczas wykonywania innych czynności jest kluczową zaletą podcastów. Można umilać sobie w ten sposób sprzątanie, jazdę autobusem czy bieganie. Da się także przy nich zasypiać. Sprawdzone. Do najbardziej znanych platform, gdzie publikowane są podcasty, należą Spotify, iTunes i Apple Podcasts. 

Oto subiektywna lista czterech podcastów, które zasługują na uwagę. Każdy może znaleźć własnego faworyta. Bierzcie i słuchajcie tego wszyscy. 

Karolina Sobańska Podcast

fot. Karolina Sobańska

Bardzo ważne jest to, aby w tym niesprzyjającym czasie zadbać spokój ducha. W tej kwestii może pomóc Karolina Sobańska. Autorka zaprasza do siebie gości, między innymi, Kasię Gandor czy Joannę Podgórską, z którymi rozmawia o zdrowiu, ekologii, świadomym życiu i codziennej uważności. Wiedza jest przekazywana w przystępny sposób, tak aby nie zamęczyć słuchacza, ale jak najbardziej zainteresować, a także uświadomić. Karolina Sobańska od kilku lat prowadzi kanał na YouTubie, gdzie publikuje materiały ze swoich podróży czy dzieli się wegańskimi przepisami na popularne mięsne potrawy.  

Jeśli macie ochotę odetchnąć, ale jednocześnie zgłębić wiele ciekawych tematów, na przykład: jak przyciągać pieniądze do swojego życia, yin yoga czy oddziaływanie księżyca, to będzie idealny wybór.  

Natomiast gdybyście byli zmuszeni aktywnie się relaksować podczas zaliczania cotygodniowego zadania z wf-u, to wystarczy tylko założyć słuchawki i biec przed siebie z Karoliną Sobańską. Dobry wynik gwarantowany. 

Odcinki pojawiają się w poniedziałki o godzinie 7:00. 

 

Piąte: nie zabijaj 

fot. Justyna Mazur

Teraz pora na coś, co działa bardziej rozgrzewająco niż herbata z miodem i cytryną. Uwaga, słuchajcie tylko przy zapalonym świetle (oczywiście żartuję). „Piąte: nie zabijaj” to, jak można się domyślić, propozycja kryminalna dla tych, którzy nie wiedzą co robić wieczorami. Należy zaznaczyć,  wieczory te muszą być bardzo długie, ponieważ podcast angażuje do tego stopnia, że nie poprzestaje się na jednym odcinku. Justyna Mazur opowiada w nim o sprawach z Polski. Stara się przedstawić sylwetki nie tylko sprawców, ale przede wszystkim ofiar. To „zbrodnie zza ściany”, takie, które mogłyby się wydarzyć w sąsiedztwie i właśnie ten aspekt najbardziej elektryzuje słuchacza.  

gdyby komuś było mało, to od 4 listopada na Empik Go można posłuchać nowego cyklu podcastów autorki„Droga po kres”. Z kodem „DROGA30 dostęp do aplikacji jest darmowy przez miesiąc. 

 

Tu Okuniewska 

fot. Małgorzata Bieroza

„Ja i moje przyjaciółki idiotki” – ten tytuł obił się uszy nawet tym, którzy w świecie podcastów stawiają pierwsze kroki. Lecz nie każdy wie, że Joanna Okuniewska nagrywa także coś mniej „idiotkowego”, a bardziej życiowego. „Tu Okuniewska” to swego rodzaju pamiętnik. Słuchamy w nim o codzienności, o wzlotach i upadkach, małych przyjemnościach i wielkich lękach. Okuniewska otula nas ciepłym kocykiem, głaszcze po głowie i wyświetla na rzutniku zorzę polarną – idealny podcast na czas chandry, gdy nie mamy ochoty wychodzić z domu, bo tak i już.  

Autorka opowiada także o tym, jak żyje się na Islandii, gdzie mieszka od kilku lat. Czasami o radzeniu sobie z emocjami i dbaniu o swoje zdrowie psychiczneCzasami o pysznym jedzonku. Czasami o pieskach. Oprócz tego podcast jest pełen humoru (bywa, że nieco wisielczego) dzięki temu opisywane historie stają się nam bliższe. Zupełnie jakby Joanna Okuniewska była lektorem naszego życia. 

 

Dział Zagraniczny 

fot. Dział Zagraniczny

Ostatnia propozycja jest dla tych, którzy nie lubią owijania w bawełnę i są miłośnikami konkretów. Chcą wiedzieć więcej. „Dział Zagraniczny” to rzecz o tym, jak mówi sam autor, co polskiego czytelnika nie interesuje. Maciej Okraszewski koncentruje uwagę na informacjach ze świata, ale nie tych z pierwszych stron gazet. Nie posłuchamy o wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych lub Brexicie. 

Podcast jest podzielony na dwie serie: solową i z gościnnym udziałem ekspertów. Na tę chwilę łącznie powstało 68 odcinków, które pojawiają się mniej więcej w tygodniowych odstępach czasu. Tematy są naprawdę różne i dotykają wielu aspektów, kontynentów i narodowości, wśród nich: kryzys humanitarnw Jemenie, sekty w Korei Południowej czy wypieranie rodzimych mafii przez nigeryjskie we Włoszech.  

Ten podcast to moje odkrycie tego roku. Pod względem merytorycznym dostarcza ogromnej wiedzy o świecie, jednak forma wywiadu z osobami zorientowanymi w kulturze i sytuacji społeczno-politycznej danego obszaru jest jego kluczową zaletą. Nie pożałujecie, obiecuję. 

Wszystkie wymienione wyżej tytuły możecie znaleźć na Spotify.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *