TOP 10 seriali na czas kwarantanny na Netflixie

Większość z nas odczuwa negatywne skutki kwarantanny narzuconej z powodu prewencji przed koronawirusem. Mniejszy problem mają ci, którzy mieszkają w kilka osób. Co jednak z tymi mieszkającymi w dwie osoby lub w pojedynkę? Wiadomo, że bezpieczniej jest obecnie zostać w domu i nie narażać siebie ani innych na zakażenie. Co robić, by po tygodniu nie zacząć rozmawiać z lustrem lub, co gorsze, ze ścianami? Nasza redakcja przybywa na ratunek, pokażemy wam 10 seriali wartych obejrzenia na patformie Netflix. Pod uwagę weźmiemy komedie, komedio-dramat, kryminały, true crime oraz seriale dokumentalne.

Komedie

#1 Dobre Miejsce

Twórca: Michael Schur

Kraj produkcji: USA

Sezony: 4

Średnia długość odcinka: 25 minut

Suma odcinków: 52

Serial zakończony.

 

Główną bohaterką serialu jest Eleanor, która budzi się po śmierci w Dobrym Miejscu. Podczas wymieniania jej zasług okazuje się, że nastąpiła pomyłka i kobieta nie jest tym, za kogo jest uważana. Wkrótce poznaje inne osoby, które trafiły w to tajemnicze miejsce: Chidiego, Tahani oraz Jianyu. W przygodach towarzyszą im Michael – architekt osiedla oraz Janet – magiczna postać mająca na celu umilić pobyt w Dobrym Miejscu.

Serial jest zabawny, z wieloma zwrotami akcji. Postacie są barwne, za każdą z nich stoi ciekawa historia. Dzieje się tam tyle, że ciężko napisać cokolwiek nie zdradzając fabuły serialu. Produkcja idealna do zabicia czasu przy sporej dawce humoru.

#2 Grace and Frankie

Twórcy: Marta Kauffman, Howard J. Morris

Kraj produkcji: USA

Sezony: 6

Średnia długość odcinka: 30 minut

Suma odcinków: 78

W 2021 planowany jest ostatni, 7 sezon.

 

Dwóch prawników, Robert Hanson oraz Pol Bergstein, zaprasza swoje żony, Grace Hanson i Frankie Bergstein na kolację. Podejrzewają one, że chodzi o przejście mężów na emeryturę. Okazuje się jednak, że Robert i Pol mają romans i planują wspólną przyszłość. Chcą się pobrać, więc przekazują małżonkom, że muszą się rozwieść. Kobiety nigdy nie były przyjaciółkami, jednak w zaistniałej sytuacji ich życie odwraca się o 180°.

Produkcja powoduje uśmiech na twarzach od pierwszych chwil trwania serialu. Przez 6 sezonów poznajemy wielu ciekawych bohaterów, granych przez utalentowanych aktorów. Widz ma szansę poznać blaski i cienie życia osób starszych przedstawione w komediowy sposób. Główne bohaterki są niesamowicie kontrastowe, Grace to elegancka kobieta, bardzo dbająca o swoją opinię oraz wygląd. Frankie to hipiska, wiecznie biorąca wszystko z ogromnym dystansem i nie zawsze rozumiejąca otaczający ją świat.  Produkcja idealna dla osób z poczuciem humoru i chęcią poznania innego spojrzenia na rzeczywistość.

Komedio-dramat

#3 Atypowy

Twórca: Robia Rashid

Kraj produkcji: USA

Sezony: 3

Średnia długość odcinka: 30 minut

Suma odcinków: 28

Planowany jest ostatni, 4 sezon. Nie ma podanej daty.

 

Głównym bohaterem serialu jest Sam, 18-latek ze spektrum autyzmu. Kocha pingwiny, zawsze jest szczery i stara się żyć jak każdy inny nastolatek. Pewnego dnia podejmuje ważną decyzję i mówi mamie, chce nauczyć się sam decydować o swoim życiu i ogranicza jej wpływ na siebie. Postanawia znaleźć dziewczynę, w czym chętnie pomaga mu jego przyjaciel Zahid.

Serial pozwala nam poznać sposób myślenia osoby ze spektrum autyzmu. Dowiadujemy się, z jakimi trudnościami  zmagają się oni na co dzień. Pokazuje nam, jak można im pomóc w pewnych czynnościach. Przede wszystkim jednak odczarowuje negatywne spojrzenie na osoby ze spektrum, uświadamia, że one wcale nie są “dziwakami” tylko mają zupełnie inne podejście do świata i do całej rzeczywistości. Jest to pozycja, którą zdecydowanie warto zobaczyć, by otworzyć się na ludzi odbiegających od tak zwanej “normy”.

Kryminał

#4 Mindhunter

Twórca: Joe Penhall

Kraj produkcji: USA

Sezony: 2

Średnia długość odcinka: 50 minut

Suma odcinków: 19

Produkcja tymczasowo zawieszona.

 

Akcja “Mindhuntera” opowiada o narodzinach zawodu profilera i opiera się na faktach. W roku 1979 dwóch agentów FBI, Holden Ford oraz Bill Tench, jadą do więzienia, by przeprowadzić wywiady z osadzonymi mordercami. Ma to pomóc w rozwiązaniu wciąż niezamkniętych spraw. Odkrywają, jak przydatne mogą się okazać rozmowy ze skazanymi.

Postaci przestępców z serialu, mają swój pierwowzór wśród rzeczywistych morderców. Faktycznie rozmowy z nimi pomogły stworzyć zawód profilera, oraz udowodnić jego przydatność. Dzięki produkcji możemy poznać sposób myślenia kryminalistów takich jak: Wayne Williams, Paul Bateson, Charles Manson i kilku innych. Autorzy serialu postarali się, by aktorzy byli wizualnie podobni do postaci, które grali. Serial jest bardzo klimatyczny i z łatwością widz zostaje wciągnięty w świat produkcji. Szybko zaczynamy sympatyzować z jednymi bohaterami, a nienawidzić drugich. Podsumowując, dawka historii kryminalistyki, przedstawiona tak, by zainteresować jak najwięcej osób.

#5 Karppi

Twórca: Rike Jokela

Kraj produkcji: Finlandia/Niemcy

Sezony: 1

Średnia długość odcinka: 45 minut

Suma odcinków: 12

Prace nad sezonem 2 trwają.

 

Pani detektyw, Sofia Karppi, boryka się ze stratą męża. Wraca jednak do pracy i niemal od razu trafia na sprawę odnalezionych zwłok na placu budowy. Życie kobiety znowu nabiera szybszego tempa i ponownie odwraca się do góry nogami. Na domiar złego Karppi ma towarzyszyć nowy, nieznany jej detektyw, któremu ta nie do końca ufa. Z każdym odcinkiem na światło dzienne wypływają kolejne nieciekawe fakty, które zdecydowanie nie ułatwiają rozwiązania sprawy.

Ciekawość samego serialu dopełnia miejsce akcji, mianowicie piękna, ale szara Finlandia. Dodaje serialowi mroczności i atmosfery zagadki. Widz zostaje szybko wciągnięty w całą sprawę i z ciekawością włącza kolejne odcinki, by dowiedzieć się kto zabił. Warto wspomnieć, że mimo prac nad sezonem 2, sprawa, którą poznajemy, dobiega do końca. Wszystkim fanom kryminałów, zdecydowanie polecamy.

#6 Marcella

Twórcy: Hans Rosenfeldt, Nicola Larder

Kraj produkcji: Wielka Brytania

Sezony: 2

Średnia długość odcinka: 45 minut

Suma odcinków: 16 odcinków

Prace nad 3 sezonem trwają.

 

Tytułowa Marcella to świeżo rozwiedziona, z problemami macierzyńskimi oraz ukrywanymi zanikami pamięci pani detektyw. Po rozwodzie, by uporać się z emocjami, zrobiła sobie przerwę w pracy. Gdy wraca, czeka na nią sprawa mordercy, która bardzo przypomina jej inną, nierozwiązaną sprawę sprzed 7 lat, którą również prowadziła. Marcella robi wszystko, by rozwiązać przerażające morderstwa, jednocześnie próbując uporać się ze swoją przeszłością.

Plusem serialu jest jego nieprzewidywalność. Gdy widz jest już niemal pewien, że doszedł do czegoś sam, akcja serialu przybiera nieoczekiwany tor. Dzięki temu jesteśmy trzymani w niepewności oraz w ciągłym napięciu. Producenci dobrali aktorów niemal idealnie, o czym może świadczyć przyznanie nagrody Emmy Annie Friel, odtwórczyni roli Marcelli.

#7 Peaky Blinders

Twórca: Steven Knight

Kraj produkcji: Wielka Brytania

Sezony: 5

Średnia długość odcinków: 1 godzina

Suma odcinków: 32

Trwa produkcja 6 sezonu

 

Peaky Blinders to gang z Birmingham, na którego czele stoi Thomas Shelby. Jego celem jest zwiększenie wpływów swojej rodziny. Nie zważając na cenę i wyznając zasadę po trupach do celu, Thomas robi wszystko, by znaleźć się na samym szczycie kariery. Jego ekstrawaganckie pomysły nie zawsze podobają się reszcie gangu.

Akcja serialu dzieje się w 1919 roku w Anglii. Twórcy zadbali o perfekcyjne przedstawienie tego świata. Wspaniałe stroje nie są ani przesadzone, ani zbyt skromne. Świat jest przedstawiony wręcz w artystyczny sposób, dzięki któremu z łatwością zatopimy się w akcji serialu. Masa zwrotów akcji skutkuje niepewnością co do wydarzeń w kolejnych odcinkach czy sezonach. Jest to zrobione w taki sposób, by zaciekawiony widz pochłaniał kolejne odcinki. Ten serial po prostu trzeba zobaczyć! Gorąco polecamy oglądać z napisami, piękny brytyjski akcent tylko potęguje doznania.

True crime

#8 Odwal się od kotów: Polowanie na Internetowego mordercę

Twórca: Mark Lewis

Kraj produkcji: USA/Wielka Brytania

Sezony: 1

Średnia długość odcinków: 1 godzina

Suma odcinków: 3

Serial zakończony.

 

Wszyscy kochamy oglądać filmiki z kotami w Internecie, prawda? Więc gdy wypływa filmik, jak ktoś bestialsko morduje małe kotki, w Internecie wybucha raban. Gdy jednak dochodzi drugi filmik, pokazujący to samo, Internauci postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Powstaje forum, gdzie ludzie analizują każdą klatkę tych okropnych filmików i próbują dotrzeć do ich autora. To jednak dopiero początek tego Internetowego śledztwa…

Cała sprawa miała miejsce w 2012 roku. Jednak dopiero niedawno zdecydowano się nagrać dokument o mocy Internetu. Zarówno tej złej jak i dobrej. W dokumencie występują prawdziwe osoby, które brały udział w śledztwie. Jest ono rzetelnie przedstawione. Co może być dla niektórych ważne, żadne okrutne momenty nie są w serialu pokazane, więc można śmiało oglądać bez odwracania wzroku.

Dokumentalne

#9 Cheer

Twórca: Greg Whiteley

Kraj produkcji: USA

Sezony: 1

Średnia długość odcinków: 1 godzina

Suma odcinków: 6

Serial zakończony.

 

Cheerleading kojarzy nam się głównie z pięknymi, pustymi dziewczynami z filmów takich jak High School Musical. To jednak ma mało wspólnego z realiami. Bohaterami dokumentu “Cheer” są członkowie drużyny cheerleaderskiej z amerykańskiej uczelni Navarro. Co roku biorą udział w prestiżowych zawodach w Daytonie, zajmując wysokie miejsca. Skład drużyny zmienia się częściowo po każdym zakończonym roku akademickim. Trenerka, Monica Aldama, jak zawsze stara się doprowadzić swoją drużynę na szczyt.

Serial przeprowadza nas przez cały sezon, od naborów do zawodów. Widz ma szansę znaleźć się na sali treningowej i zobaczyć jak studenci walczą o zdobycie kolejnego pucharu dla swojej uczelni. Pokazane są wszystkie aspekty treningów: radość, uśmiechy, łzy, smutek, ból, kontuzje i wiele więcej.

#10 100 ludzi

Twórcy: b.d.

Kraj produkcji: USA

Sezony: 1

Średnia długość odcinków: 35

Suma odcinków: 8

Brak informacji o ewentualnej kontynuacji.

 

Kojarzycie te wszystkie memy o podziale ludzi na tych wieszających papier toaletowy rozwinięciem do wewnątrz i na zewnątrz? Albo słyszeliście, że to kobiety są bardziej gadatliwe i to one się zawsze dłużej szykują? Na te i inne pytania odpowiada dokument “100 ludzi”. Tytułowa setka bierze udział w eksperymentach, które mają raz na zawsze roztrzygnąć kwiestie, które są tematami sporów. Wiedza, która przekazana jest w zabawny sposób. Zdecydowanie warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × jeden =