Jak grała PlusLiga? – 19. i 20. kolejka

PlusLiga | fot. ipla.tv

Sprawdzamy, co działo się na siatkarskich parkietach, zanim tematy sportowe zdominowała epidemia koronawirusa. W ostatnim czasie w PlusLidze doszło do kilku zmian na stanowisku trenerów i w zarządzie jednej z drużyn. Emanuele Zanini objął stery w Asseco Resovii, a z funkcji prezesa klubu odwołano Krzysztofa Ignaczaka, zaś z Zawierciem rozstał się szkoleniowiec, Mark Lebedew.

Mecz Trefla Gdańsk z Cuprum Lubin, który otworzył 19. kolejkę PlusLigi, zgromadził rekordową liczbę widzów. Spotkanie z trybun trójmiejskiej Ergo Areny śledziło 9980 kibiców. Największe emocje wzbudził pierwszy set, zakończony wynikiem 26:24 dla gospodarzy. Gdańszczanie o wiele łatwiej wygrali pozostałe partie, byli skuteczniejsi od rywali w każdym elemencie, szczególnie w bloku, który przyniósł im aż 11 punktów (Cuprum miało 3 punktowe bloki).

Wyrównane starcie Indykpolu AZS Olsztyn ze Ślepskiem Suwałki nikogo nie zdziwiło. Przed meczem drużyny w tabeli dzieliły tylko 2 punkty. Pierwsze trzy sety były bardzo zacięte, z dwóch zwycięsko wyszli gracze Ślepska. Gospodarze wrócili do gry wygrywając partię nr 3. Kolejnego seta na swoją korzyść rozstrzygnęli goście, którzy finalnie dopisali trzy, bardzo cenne punkty do tabeli. Mimo porażki olsztynianie wciąż liczą się w walce o grę w fazie play-off. Do wielkiej niespodzianki doszło na boisku w Radomiu. Miejscowy Cerrad pokonał lidera tabeli, Vervę Warszawa. Gospodarze od początku spotkania prezentowali się lepiej od graczy Vervy. Narzucili swój styl gry, odskakiwali na kilka punktów i, z wyjątkiem przegranego seta nr 2, dowozili bezpieczną przewagę do końca każdej partii.

Kolejne zwycięstwo w tym sezonie odnieśli siatkarze MKS-u Będzin. W 19. kolejce PlusLigi, po tie-breaku pokonali borykającą się z problemami Asseco Resovię. W meczu zadebiutował nowy szkoleniowiec rzeszowian, Emanuele Zanini. W hicie kolejki górą okazali się gracze PGE Skry Bełchatów, którzy w pięciu setach pokonali ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle. Najskuteczniejszymi graczami na boisku byli: Jakub Kochanowski (PGE Skra, 19 punktów) i Aleksander Śliwka (ZAKSA, 24 punkty). Mecz z trybun bełchatowskiej hali śledził komplet widzów.

Jastrzębski Węgiel doskonale rozpoczął wyjazdowy mecz z Aluronem Virtu CMC Zawiercie. Jastrzębianie prowadzili w setach już 2:0. Trzecia partia, rozegrana na przewagi, niespodziewanie padła łupem zawiercian. Gospodarze poszli za ciosem i doprowadzili do tie-breaka. Spotkanie skutecznym atakiem zakończył Grzegorz Bociek (Aluron). Spotkanie GKS-u Katowice z ostatnią w tabeli Visłą Bydgoszcz zakończyło tę serię spotkań. Katowiczanie byli zdecydowanymi faworytami i wywiązali się z tej roli, choć przegrali pierwszego seta (33:35). W kolejnych partiach gospodarze kontrolowali sytuację i ostatecznie sięgnęli po komplet punktów.

Wyniki 19. kolejki

Trefl Gdańsk – Cuprum Lubin 3:0 MVP – Bartłomiej Mordyl

Indykpol AZS Olsztyn – MKS Ślepsk Malow Suwałki 1:3 MVP – Cezary Sapiński

Cerrad Enea Czarni Radom – Verva Warszawa Orlen Paliwa 3:1 MVP – Karol Butryn

Asseco Resovia – MKS Będzin 2:3 MVP – Grzegorz Pająk

HIT! PGE Skra Bełchatów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 MVP – Jakub Kochanowski

Aluron Virtu CMC Zawiercie – Jastrzębski Węgiel 3:2 MVP – Marcin Waliński

GKS Katowice – BKS Visła Bydgoszcz 3:1 MVP – Rafał Szymura

W spotkaniu MKS-u Będzin z GKS-em Katowice to gospodarze dyktowali warunki w pierwszym i drugim secie. Goście nawiązali walkę tylko w trzeciej, jak się okazało ostatniej partii meczu. Będzinianie są niepokonani od trzech kolejek, zajmują obecnie 9. miejsce w tabeli i wciąż mają spore szanse na awns do fazy play-off. W 20. kolejce spotkań pierwszą wygraną w 2020 odnieśli gracze Indykpolu AZS Olsztyn, pokonując na wyjeździe Cuprum Lubin. Najskuteczniejszym graczem na boisku był Wojciech Żaliński (AZS Olsztyn, 17 punktów).

Mecz na szczycie PlusLigi z trybun warszawskiego Torwaru śledziło ponad 4500 widzów. Verva Warszawa pokonała PGE Skrę Bełchatów za komplet punktów i utrzymała prowadzenie w tabeli, bełchatowianie wciąż zajmują 3. miejsce. W ekipie gospodarzy najwięcej punktów zdobył MVP meczu, Artur Udrys (25 punktów). Przy okazji tego spotkania zorganizowano zbiórkę pluszaków, które trafią do domów dziecka i domów samotnej matki.

W miniony weekend ZAKSA Kędzierzyn-Koźle odniosła pewne zwycięstwo, tym razem pokonując u siebie Asseco Resovię. Sytuacja rzeszowian staje się coraz trudniejsza. Zajmują przedostatnie miejsce w tabeli, a bilans spotkań wygranych i przegranych wynosi 6:15. Stawiany w roli faworyta Jastrzębski Węgiel uległ graczom Cerradu Czarnych Radom 0:3. Do wygranej gości znacznie przyczynił się Karol Butryn, zdobywca 20 „oczek”, najskuteczniejszym graczem przeciwnej drużyny był Tomasz Fornal (14 punktów). Radomianie zajmują aktualnie ostatnie (8.) miejsce dające awans do fazy play-off.

MKS Ślepsk Suwałki jest rewelacją tegorocznych rozgrywek. Beniaminek PlusLigi jest na doskonałej drodze do znalezienia się w grupie ośmiu zespołów walczących o mistrzostwo Polski. Podopieczni Andrzeja Kowala pokonali Aluron Virtu CMC Zawiercie. Słabszy pierwszy set w wykonaniu gospodarzy (przegrany do 17) nie załamał ich i z kolejnych partii wyszli zwycięsko. Na boisku brylowali Bartłomiej Bołądź (Ślepsk, 21 punktów) i Alexandre Ferreira (Aluron, 20 punktów). Siatkarze Visły Bydgoszcz niespodziewanie wygrali pierwszego seta w meczu przeciwko ekipie Trefla Gdańsk. Kolejne odsłony tego spotkania były popisem gry gdańszczan, a gospodarze nie byli w stanie im dorównać. Mecz skutecznym atakiem zakończył przyjmujący Trefla, Mateusz Janikowski, który zadebiutował w wyjściowym składzie zespołu.