Jak grała PlusLiga? – 17. i 18. kolejka

PlusLiga | fot. ipla.tv

W miniony weekend w roli trenera Indykpolu AZS Olsztyn zadebiutował Daniel Castellani, pierwszy mecz w nowym klubie rozegrał Michał Filip, a z posadą pożegnał się kolejny szkoleniowiec. Czym jeszcze zaskoczyła nas PlusLiga? Sprawdźcie w najnowszym raporcie.

Po dwóch słabszych występach ZAKSA Kędzierzyn-Koźle powróciła na zwycięski szlak, za komplet punktów pokonując na wyjeździe Aluron Virtu CMC Zawiercie. Gospodarze każdą partię przegrali 20:25. Mecz z trybun hali w Zawierciu obserwował komplet widzów. Kolejne spotkanie z rzędu wygrała PGE Skra Bełchatów, nie dając szans wciąż szukającej formy ekipie Visły Bydgoszcz. Najskuteczniejszym graczem na boisku był środkowy PGE Skry, Norbert Huber (19 punktów).

Tie-break w wykonaniu GKSu Katowice nikogo w tym sezonie nie dziwi. Podopieczni Dariusza Daszkiewicza tym razem wyszli z meczu zwycięsko, pokonując Indykpol AZS Olsztyn. Obie drużyny wciąż liczą się w walce o grę w fazie play-off. W hicie 17. kolejki PlusLigi Verva Warszawa zmierzyła się z Jastrzębskim Węglem. Stołeczni siatkarze wygrali spotkanie bez straty seta, a najbardziej wyrównana była druga partia, zakończona na przewagi 26:24.

Kolejna porażka dotknęła graczy Asseco Resovii, którzy w 3 setach przegrali z Cuprum Lubin, w ostatnim secie zdobywając zaledwie 14 punktów. Z powodu niesatysfakcjonującego poziomu gry zespołu i braku oczekiwanych wyników z posadą szkoleniowca Resovii pożegnał się Piotr Gruszka. Jego obowiązki tymczasowo przejął Wojciech Serafin. MKS Będzin utrzymuje się na zwycięskiej fali. W meczu kończącym 17. serię spotkań siatkarze prowadzeni przez Jakuba Bednaruka pokonali ekipę Czarnych Radom, przegrywając tylko jedną partię. Koncertowo w drużynie MKSu grał Rafał Faryna, który zdobył aż 27 „oczek” i zgarnął statuetkę MVP.

Wyniki 17. kolejki

Aluron Virtu CMC Zawiercie –  Grupa AZOTY ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 MVP – Árpád Baróti

PGE Skra Bełchatów – BKS Visła Bydgoszcz 3:0 MVP – Norbert Huber

GKS Katowice – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 MVP – Rafał Szymura

HIT! Verva Warszawa Orlen Paliwa – Jastrzębski Węgiel 3:0 MVP – Piotr Nowakowski

Asseco Resovia – Cuprum Lubin 0:3 MVP – Miguel Tavares

MKS Będzin – Cerrad Enea Czarni Radom 3:1 MVP – Rafał Faryna

Trefl Gdańsk – MKS Ślepsk Malow Suwałki – termin rozegrania tego spotkania nie jest jeszcze znany

Między 17. a 18. kolejką PlusLigi doszło do zmian w składach kilku klubów. Za porozumieniem stron został rozwiązany kontrakt Michała Filipa z drużyną Cerradu Czarnych Radom. Atakujący będzie bronił barw BKS Visły Bydgoszcz. Z kolei dotychczasowy atakujący bydgoskiej ekipy, Tonček Štern, zerwał kontrakt z klubem z powodu zaległości finansowych względem zawodnika.

Pomiędzy BKS Visłą Bydgoszcz a Aluronem Virtu CMC Zawiercie doszło do wymiany rozgrywających. Michal Masný zamienił Aluron na Visłę, a Piotr Lipiński pożegnał się z Bydgoszczą, zmieniając klub na Zawiercie.

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zaakceptowała zmianę federacji macierzystej (francuskiej) Nicolasa Szerszenia. Przyjmujący Ślepska Suwałki będzie od teraz występował w PlusLidze jako Polak.

W spotkaniu Indykpolu AZS Olsztyn z Treflem Gdańsk w roli szkoleniowca olsztynian zadebiutował Daniel Castellani. Obie drużyny w ostatnich kolejkach musiały uznać wyższość rywali i chciały pokazać się z jak najlepszej strony. Ta sztuka udała się tylko gdańszczanom, którzy na przestrzeni całego meczu grali bardzo pewnie i zdobyli cenne punkty. Mecz PGE Skry Bełchatów – MKS Będzin zakończył serię zwycięstw MKSu. Bełchatowianie dyktowali warunki w każdym secie, osiągali kilkupunktową przewagę i bezpiecznie dowozili ją do końca partii. Dla drużyny prowadzonej przez Michała Mieszko Gogola była to 9. wygrana z rzędu. PGE Skra jest aktualnym liderem tabeli.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle potrzebowała zaledwie 3 setów, aby pokonać Czarnych Radom. Najlepiej w swoich drużynach punktowali: Arpad Baróti (ZAKSA, 14 punktów) i Karol Butryn (Cerrad, 19 punktów). Od mocnego uderzenia wyjazdowy mecz ze Ślepskiem Suwałki rozpoczęli gracze Jastrzębskiego Węgla. Na początku partii nr 1 osiągnęli kilka punktów przewagi, których gospodarze nie byli w stanie odrobić. W drugim secie gra po obu stronach siatki była wyrównana, na swoją korzyść rozstrzygnęli go jednak gracze Ślepska. Pozostała część meczu to pokaz ofensywy jastrzębian, którzy ostatecznie sięgnęli po 3 punkty.

Zwycięstwo przed własną publicznością cieszy najbardziej. W 18. serii spotkań przekonali się o tym gracze Cuprum Lubin, którzy, tracąc jednego seta, pokonali GKS Katowice. Najskuteczniejszym graczem po stronie gospodarzy był zdobywca 17 punktów, Bartłomiej Lipiński. Mecz Vervy Warszawa z Aluronem Virtu CMC Zawiercie z jednej strony był pokazem siły stołecznych siatkarzy, a z drugiej walka pomiędzy drużynami była momentami bardzo zacięta. Spotkanie efektownym asem serwisowym zakończył rozgrywający Verwy, Antoine Brizard, a 3 punkty trafiły na konto stołecznej drużyny. Starcie Visły Bydgoszcz z Asseco Resovią zakończyło tę kolejkę PlusLigi. Drugą wygraną w sezonie odnieśli gospodarze. Dla Resovii była to 12 porażka w tegorocznych rozgrywkach. Visłę do zwycięstwa poprowadził, debiutujący w klubie,  Michał Filip (zdobył 30 punktów).

Wyniki 18. kolejki

Indykpol AZS Olsztyn – Trefl Gdańsk 0:3 MVP – Marcin Janusz

MKS Będzin – PGE Skra Bełchatów 0:3 MVP – Mariusz Wlazły

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cerrad Enea Czarni Radom 3:0 MVP –  Árpád Baróti

MKS Ślepsk Malow Suwałki – Jastrzębski Węgiel 1:3  MVP – Dawid Konarski

Cuprum Lubin – GKS Katowice 3:1 MVP – Miguel Tavares

Verva Warszawa Orlen Paliwa – Aluron Virtu CMC Zawiercie 3:0 MVP – Kévin Tillie

BKS Visła Bydgoszcz – Asseco Resovia 3:2 MVP – Michał Filip