Jak grała PlusLiga? – 15. i 16. kolejka

PlusLiga | fot. ipla.tv

Kilka niespodziewanych wyników, solidny lider rozgrywek, zmiana trenera jednego z klubów i coraz większy ścisk w dole tabeli. PlusLiga po raz kolejny nie zawiodła kibiców. Przed Wami raport z ligowych parkietów z 15. i 16. serii spotkań.

Spotkanie Ślepska Suwałki z Asseco Resovią zainaugurowało 15. kolejkę PlusLigi. Ku uciesze kibiców zebranych w suwalskiej hali komplet punktów pozostał u gospodarzy. Jeden z setów padł łupem graczy Resovii. Wygrana pozwoliła siatkarzom Ślepska wyprzedzić rzeszowian w tabeli. Kolejna porażka przytrafiła się siatkarzom Indykpolu AZS Olsztyn, pomimo tego, że spotkanie z ekipą z Zawiercia rozpoczęli od wygrania partii. Kolejne odsłony meczu przez większość czasu były wyrównane, lecz pod koniec każdej z nich kilkupunktową przewagę uzyskiwali zawiercianie.

Do największej niespodzianki na plusligowych parkietach, nie tylko w tej kolejce, ale w całym sezonie doszło w meczu MKSu Będzin z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Będzinianie pewnie wygrali dwa pierwsze sety, a trzecią partię przegrali na przewagi. Set nr 4 lepiej rozegrali gospodarze i siegnęli po 3 „oczka”. Lider tabeli nawet na moment nie zwalnia tempa. Verva Warszawa odniosła kolejne zwycięstwo, tym razem bez straty seta pokonując BKS Visłę Bydgoszcz. Spotkanie na warszawskim Torwarze oglądało ponad 2 tys. kibiców.

Najbardziej zacięty mecz 15. kolejki PlusLigi rozegrano w hali w Radomiu. Miejscowy Cerrad podjął drużynę Trefla Gdańsk. Na rozgrzewce kontuzji nabawił się Paweł Halaba, jego miejsce  w wyjściowym składzie Trefla zajął Szymon Jakubiszak. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był tie-break, z którego zwycięsko wyszli radomianie. Obie drużyny wciąż walczą o miejsce w TOP8 tabeli, gwarantujące grę o końcowy triumf w lidze. Obecnie Trefl jest 5. a Cerrad 10. PGE Skra Bełchatów zdobyła kolejne 3 punkty, które pozwoliły jej znacznie zbliżyć się w tabeli do Vervy i ZAKSY. Tym razem w wyjazdowym meczu bełchatowianie w 3 szybkich setach pokonali GKS Katowice.

Cuprum Lubin – Jastrzębski Węgiel – mecz odbędzie się 5 lutego 2020

Po imponującym zwycięstwie nad Asseco Resovią w poprzedniej kolejce, Ślepsk Suwałki musiał tym razem uznać wyższość rywali. Verva Warszawa potrzebowała zaledwie 3 setów, aby sięgnąć po komplet punktów i umocnić się na czele tabeli. Z kolei Asseco Resovia w dobrym stylu ograła rywala, pokonując w wyjazdowym spotkaniu Indykpol AZS Olsztyn. Dzień po tym meczu dotychczasowy trener Indykpolu, Paolo Montagnani, zrezygnował z prowadzenia drużyny. Jego obowiązki tymczasowo przejął Marcin Mierzejewski.

PGE Skra Bełchatów gra w ostatnich kolejkach jak z nut. Bełchatowian po raz kolejny do zwycięstwa poprowadził Grzegorz Łomacz, który zdobył 6. statuetkę MVP w tym sezonie. W spotkaniu przeciwko Cuprum Lubin, oprócz Łomacza, dobrze zaprezentowali się Jakub Kochanowski i Dusan Petković. Obaj zdobyli po 14 punktów. Drużyna gospodarzy dotrzymywała kroku Skrze jedynie do połowy każdej partii.

Jeden z trzech pięciosetowych bojów w 16. kolejce PlusLigi rozegrali siatkarze BKS Visły Bydgoszcz i Cerradu Czarnych Radom. Dla Visły było to pierwsze zwycięstwo w sezonie, tym cenniejsze, że odniesione przed własną publicznością. Świetnie dysponowani gracze Cerradu, Karol Butryn i Brenden Sander nie byli w stanie powstrzymać rozpędzonych gospodarzy. Mimo wygranej bydgoszczanie wciąż zamykają tabelę.

MKS Będzin utrzymał wysoką formę z meczu przeciwko ZAKSIE i w kolejnym spotkaniu sięgnął po komplet punktów, bez straty seta pokonując notowany o kilka miejsc wyżej Aluron Virtu CMC Zawiercie. Trefl Gdańsk musiał po raz kolejny uznać wyższość rywali. W 16. kolejce po drugiej stronie siatki stanął GKS Katowice. Gdańszczanie przegrywali w setach już 0:2, ale brawurowo dogonili GKS, doprowadzając do 5. partii. Pełen emocji tie-break zakończył się wynikiem 21:19 dla katowiczan.

Hit kolejki w wykonaniu ZAKSY Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębskiego Wegla nie zawiódł oczekiwań kibiców. Pełen zwrotów akcji mecz zakończył się podziałem punktów, 2 z nich pojechały do Jastrzębia, a 1 pozostał w Kędzierzynie-Koźlu. Dla podopiecznych Slobodana Kovača był to pierwszy od 5 lat triumf nad ZAKSĄ.

Trefl Gdańsk – GKS Katowice 2:3 MVP: Jan Firlej

HIT! Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 2:3 MVP: Tomasz Fornal