Masz w sobie moc niezwykłą. Do kropli kropla

Kiedy wejdziesz w artykuł, zorientujesz się, że wcale nie zostaniesz syreną. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś został czyimś… aniołem. W Gdańsku oferują to własnie w ich dzielnicy – Gdańsku Aniołki. 

Darmowa i – co ważniejsze – bezinteresowna pomoc, to najlepszy prezent, jaki możesz podarować drugiemu człowiekowi. Na terenie całej Polski, w punktach zwanych Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, wykwalifikowana kadra: lekarze oraz pielęgniarze, czekają na tych, którzy są gotowi podzielić się płynącym w żyłach życiem.

Społeczeństwo wciąż nie jest wystarczająco świadome tego, że krew w szpitalach jest towarem deficytowym.

Każdego dnia na stoły operacyjne trafiają ofiary wypadków komunikacyjnych, ataków czy nieudanych prób samobójczych. Im więcej ran mają, tym bardziej spada szansa na ich uratowanie. Wtedy z pomocą przychodzi, droższy niż wszystkie pieniądze świata, ukryty w specjalnych opakowaniach, czerwony płyn. Bez niego wielu zginęłoby – brzmi brutalnie, lecz to sama prawda.

Kto może oddać krew? – osoby pomiędzy 18 a 60 rokiem życia, ważące co najmniej 50 kilogramów, z dobrym samopoczuciem.

Jak przygotować się do pobierania i jak ono wygląda?

  • zjedz nietłusty posiłek – nie możesz być głodny,
  • wypij litr wody,
  • zabierz ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL (np. dowód osobisty),
  • udaj się do punktu RCKiK, bądź weź udział w jednej z wielu akcji, podczas których możliwe jest oddanie krwi potrzebującym.

Kiedy dotrzesz do wybranego miejsca, będziesz musiał wypełnić specjalny formularz, który pomoże lekarzowi zakwalifikować Cię jako dawcę. Po wydaniu zgody, pielęgniarka ukłuje Cię w palec, aby z kropli krwi zmierzyć poziom hemoglobiny. Następnie otrzymasz specjalne naklejki z indywidualnie wygenerowanym kodem. Przedostatni etap to zmierzenie ciśnienia – może ono być delikatnie podwyższone, pozostając jednak w zdrowych granicach, co przyspieszy cały proces.

Gdy przejdziesz pomyślnie cały proces, pielęgniarka założy Ci wkłucie, a krew sama zacznie spływać do specjalnego worka. Możesz pomóc swoim żyłom pompować krew, uciskając piłeczkę, którą da Ci pielęgniarka.

Samo pobieranie trwa około kwadransa. Po jego upływie zostaniesz zapytany o samopoczucie i poproszony o odczekanie kilkunastu minut pod okiem personelu. Gdy dojdziesz do siebie, otrzymasz zestaw słodkości, mających pomóc w odzyskaniu utraconej energii – organizm, aby „odbudować” utracone mililitry, zużywa 5000 kalorii!

Za jakiś czas możesz udać się ponownie do RCKiK, aby dowiedzieć się, jaką masz grupę krwi i czy zrobione na podstawie pobranego materiału wyniki są dobre – co więcej, jeżeli lekarza coś w nich zaniepokoi, zostaniesz wezwany na wizytę.

Każdorazowe podzielenie się najcenniejszym z lekarstw gwarantuje Ci sprawdzenie stanu Twojego organizmu pod kątem chorób zakaźnych, takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu B czy HIV. Dodatkowo regularnie wykonuje się też morfologię.

Kobiety mogą oddawać krew cztery razy w roku, a mężczyźni – sześć.

Po oddaniu konkretnej ilości krwi otrzymuje się tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”. Dzięki niemu można korzystać z ulgi podatkowej, otrzymywać taniej wybrane leki, omijać kolejki u lekarzy, a także taniej (niekiedy nawet darmowo) podróżować komunikacją miejską. Warto zapoznać się z regulaminami konkretnych instytucji w miejscu zamieszkania, profity z tytułu „Honorowego Dawcy Krwi” różnią się w poszczególnych miastach.

Chcesz pomóc? – do zobaczenia pod drzwiami jednego z wielu RCKiK-ów.

Więcej informacji znajduje się tu: https://krwiodawcy.org/rckik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *