Agnieszka Radwańska kończy karierę!

Radwańska przez długie lata odnosiła sukcesy na światowych kortach | dziennik.pl/Newspix/INSTARimages.com/PAP

Po trzynastu latach zawodowej gry w tenisa, Agnieszka Radwańska zdecydowała się zakończyć karierę. Polka poinformowała o tym na swoim profilu na Facebooku, zaznaczając jednak, że nie zamierza rozstać się z tą dziedziną sportu na dobre. – Tenis jest i zawsze będzie pełnił w moim życiu wyjątkową rolę. Czas na nowe wyzwania, nowe pomysły, mam nadzieję równie ekscytujące jak te na korcie – czytamy w oświadczeniu.

Kariera Agnieszki Radwańskiej na poziomie profesjonalnym rozpoczęła się już w 2005 roku, kiedy to, mając zaledwie 16 lat, wygrała juniorski Wimbledon. Rok później okazała się najlepsza we French Open. Od tamtego czasu regularnie pięła się w górę rankingu WTA, w którym to od 2008 roku, przez kolejne 9 lat, plasowała się w czołowej “20”.

29-letnia Polka była też blisko historycznego sukcesu, jakim byłoby przewodnictwo w światowym rankingu tenisistek. W 2012 roku była drugą rakietą świata, a przepustką do objęcia prowadzenia miało być pokonanie w finale Wimbledonu Sereny Williams. To się niestety Polce nie udało, jednak ma ona w swojej kolekcji sporo innych bardzo ważnych osiągnięć. Można do nich zaliczyć m.in. 20 wygranych turniejów rangi WTA, dwukrotne dojście do półfinału Australian Open (2014, 2016), czy ćwierćfinał French Open w 2013 roku.

Po czasach świetności przyszedł regres formy. Agnieszka Radwańska od dwóch sezonów zmagała się z licznymi infekcjami i kontuzjami, które uniemożliwiały jej regularną grę, a w konsekwencji przyczyniły się do słabszej dyspozycji polskiej tenisistki. Jak przyznaje Radwańska, to właśnie problemy zdrowotne były przyczyną takiej decyzji.

– Niestety nie mogłam już trenować jak dawniej, a organizm i tak coraz częściej odmawiał posłuszeństwa. W trosce o swoje zdrowie, z pełną świadomością obciążenia, jakie niesie rywalizacja na tak wysokim poziomie, nie jestem już w stanie zmobilizować swojego organizmu do jeszcze większej eksploatacji – pisze „Isia”.

Po zakończeniu kariery przez Radwańską najwyżej sklasyfikowaną polską tenisistką jest w tej chwili Magda Linette. 26-latka plasuje się obecnie na 82. pozycji w rankingu WTA, jednak ciągle czeka na swój pierwszy wygrany turniej. Z kolei największa nadzieja polskiego tenisa to obecnie Iga Świątek, która, ku zdumieniu wszystkich, wygrała w lipcu juniorski Wimbledon i wydaje się, że jest na najlepszej drodze, by w przyszłości odnosić jeszcze większe sukcesy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − dziesięć =