Patti Smith – Muzyczna przypominajka!

Panie i Panowie, przedstawiamy wam najważniejszą damę w historii Rocka. Genialną poetkę, wspaniałą piosenkarkę i zawziętą pacyfistkę. Przed wami Patti Smith. 

Dzieciństwo Patti Smith znajdowało się pod ścisłym okiem matki, która robiła wszystko, aby córka wychowywała się w wierze świadków Jehowych. Gdyby tego było mało, lata jej młodości przypadały na rosnącą popularność ubioru typu pin-up. Patti nigdy nie przepadała za strojeniem się i gardziła kobietami, które jak jej rodzicielka, całe życie poświęcały na usługiwaniu swojemu mężowi. Piosenkarka do dzisiaj wspomina, że wczesny okres życia był dla niej katorgą. Zawsze czuła się inna i dobrze wiedziała, że kompletnie nie pasuje do otaczającego świata. To wszystko sprawiło, że w wieku 20 lat porzuciła studia i uciekła do Nowego Jorku – miasta, gdzie wszystko było możliwe, a kobiety zdobywały co raz większą władzę. Niestety początki nie były łatwe. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że w kieszeni miała zaledwie parę dolarów, a z pierwszej pracy wyrzucili ją już po paru godzinach, jesteśmy pełni podziwu że przetrwała. Całe szczęście los Patti szybko obrał lepszy kierunek. Za sprawą jej znajomości  z Gerardem Malangą – kuratorem związanym ze środowiskiem Warholowskiej fabryki, jej kariera zaczęła się rozkręcać. Oprócz tego, okres lat 70 był dla jej twórczości bardzo korzystny. To właśnie wtedy muzyka taneczna odeszła w niepamięć za sprawą młodych ludzi, którzy  poprzez teksy czy ostre riffy, zaczęli wyrażać swój bunt do świata.

Matka Chrzestna Punku

Patti jak nikt inny potrafiła połączyć ostre brzmienie gitar, z poetyckimi tekstami odwołującymi się do intelektu słuchacza. Gdy wychodziła na scenę, swoją niepowtarzalną siłą momentalnie rozkochiwała w sobie widownie. Jej poglądy choć kontrowersyjne, to szybko przesiąkały do przepracowanego społeczeństwa. „Horses”  to pierwszy album Smith, który już samą okładką wywołał poruszenie. Patti została na niej sfotografowana w pozie „unisex”, mając na sobie męską koszule. Był to swojego rodzaju sprzeciw wobec typowego promowania piosenkarek. Kolejną kwestią był kawałek otwierający longplaya, który rozpoczyna się od słów „Jezus umarł za czyjeś grzechy, lecz nie moje”. Numer trwa dziewięć minut, a w tym czasie artystka daję upust emocjom, które towarzyszyły jej podczas dorastania. „Piss Factory” to druga bardzo ważna piosenka w historii jej twórczości. Opowiada o ciężkiej pracy fizycznej wykonywanej przez artystkę. Singiel szybko stał się popularny wśród wielu młodych ludzi. Traktowany niczym hymn młodzieży, o tym jak nie chcą marnować swojego życia w przemyśle. Za sprawą Patti punk rock przestał być miejscem, w którym główną rolę odgrywali tylko mężczyźni. Parę lat później po debiutanckim wydaniu, światło dzienne ujrzał drugi album – „Radio Ethiopia”. Stylistycznie płyta zawiera o wiele cięższe brzmienia od swojej poprzedniczki. Pomimo wielu negatywnych opinii, artystka niestrudzona przez krytykę, do dzisiaj wykonuje na swoim koncertach numery ze wspomnianego longplaya.  W 1977 roku piosenkarka wydała rockową balladę “Because The Night”, która osiągnęła ogromny sukces i przez bardzo długi czas utrzymywała się na listach przebojów. Na początku lat 80, Smith wyszła za mąż za gitarzystę MC5 Freda Smitha. Po urodzeniu dwójki dzieci, postanawia odpuścić sobie życie w blasku fleszy i zająć się życiem rodzinnym.

Powrót 

W 1994 roku na zawał serca zmarł jej Fred, a chwilę później jej brat Todd.  Zrozpaczona artystka za namową wielu przyjaciół, powróciła na scenę. W tym okresie Patti napisała piosenkę „About a boy”, która został poświęcona Kurtowi Cobainowi. W następnych latach Smith wydała wiele coverów m.in „Smells Like Teen Spirit” czy „Hey Joe”. Nie możemy pominąć jej dużego udziału jako pacyfistki. Swój bunt oddała tworząc piosenkę „Qana” o Izraelskich atakach na libijską wioskę oraz biorąc udział w protestach przeciwko wojnie w Iraku. W 2012 roku została opublikowana biografia piosenkarki pt. „Poniedziałkowe dzieci”, w której opisała początki swojej kariery oraz nowojorskie życie na początku lat 70. Książka zdobyła bardzo dużą popularność i wiele przychylnych recenzji. Zaledwie czterdzieści lat od premiery płyty „Horses” Patti Smith wydała dziesięć albumów oraz zdążyła wpisać się do historii jako jedna z najważniejszych kobiet w świecie rocka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =