Gdańska Recenzja Artystyczna – finał konkursu!
3 min readW poniedziałek (5 czerwca) rozstrzygnięto pierwszą edycję Gdańskiej Recenzji Artystycznej wystawy „Bliski, nie taki daleki Wschód”. Konkurs zorganizowano w ramach współpracy Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Narodowego w Gdańsku. Kto napisał najlepszą recenzję, a kogo wyróżniono? Sprawdźcie!
W 2016 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku nawiązało współpracę z Uniwersytetem Gdańskim w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć kulturalnych oraz działań edukacyjnych. Z inicjatywy dr Karoliny Aszyk, wykładowczyni na specjalizacji fotografii medialnej i reklamowej, kierunku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej z Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa oraz kustoszki i kierowniczki Działu Fotografii Gdańskiej Galerii Fotografii MNG Małgorzaty Taraszkiewicz-Zwolickiej zrealizowano konkurs na Gdańską Recenzję Artystyczną. W kontekście programu studiów kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim wystawa Adama Styp-Rekowskiego „Bliski, nie taki daleki Wschód”, prezentowana w Gdańskiej Galerii Fotografii od 16 grudnia 2016 do 26 lutego 2017 stanowiła dla studentów interesujące i wartościowe doświadczenie.
Teorię zmierzyć z praktyką
Pisanie recenzji przez studentów poprzedzone było wykładami, które odbyły się w Gdańskiej Galerii Fotografii i dotyczyły fotografii humanistycznej i Agencji Magnum, a także zasad analizowania i interpretowania obrazu fotograficznego oraz sposobu tworzenia recenzji artystycznych. Wykłady przeprowadziła asystentka w dziale fotografii, Maja Bieńkowska, absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Gdańskiego. Odbyło się również oprowadzanie autorskie po wystawie (11 lutego), podczas którego Adam Styp-Rekowski, autor fotografii wprowadził widzów w kontekst historyczny, społeczny i kulturowy Bliskiego Wschodu ze swoich zdjęć.
Na konkurs zgłoszono 16 recenzji, Jury złożone z zespołu Uniwersytetu Gdańskiego reprezentowanego przez profesora UG, dr hab. Józefa Majewskiego oraz profesora UG, dr hab. Dariusza Sikorskiego, a także przez zespół Gdańskiej Galerii Fotografii: Małgorzatę Taraszkiewicz-Zwolicką (kierowniczkę GGF oraz kuratorkę wystawy „Bliski, nie taki daleki Wschód”), Mariolę Balińską (kustoszkę) i Maję Bieńkowską (asystentkę muzealną) nagrodziło trzema nagrodami najlepsze prace.
Wyróżnienie przyznano Julii Gołębiewskiej oraz Natalii Dembek. Trzecie miejsce zajęła Marta Krzemińska, drugie miejsce przyznano Martynie Wagner, a najlepszą pracę napisała Aleksandra Chrząszcz. Gratulujemy!
Uczelnia Muzeum, Muzeum Uczelni
Gdańska Recenzja Artystyczna jest działaniem pomyślanym jako coroczne ćwiczenie adeptów dziennikarstwa na aktualnych wystawach muzealnych. Jego celem jest utrwalenie wiedzy i umiejętności krytycznego oceniania wydarzeń w przekazie medialnym. Pisanie recenzji i artykułów prasowych, analiza obrazu, rozpoznawanie technik i środków wyrazu wykorzystywanych w fotografii i poszerzenie jej o nowe aspekty w odniesieniu do rzeczywistych wydarzeń pozwala obu stronom na uzyskanie korzyści. Organizatorzy wystaw poddają się ewaluacji a przez to zdobywają rzetelną wiedzę o swoim produkcie – wystawie. Studenci ćwiczą umiejętność recenzowania, tworzenia własnej, indywidualnej wypowiedzi i komunikowania jej. Ponadto projekt miał na celu uwrażliwienie uczestników na rolę fotografii w opisywaniu historii i interpretowaniu wydarzeń historycznych, również wojennych.
Kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna znajduje się w Instytucje Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa, dlatego projekt stara się uchwycić wszystkie te dziedziny. Filozoficzne podejście do obrazu, jego relacji do rzeczywistości oraz percepcji rzeczywistości przez człowieka, aspekt socjologiczny tworzenia i odbioru obrazu fotograficznego, budowania zbiorowej pamięci i historii, i wreszcie, rola dziennikarza w informowaniu i interpretowaniu wydarzeń.
Film z wręczenia nagród można obejrzeć na stronie portalu społecznościowego.
fot. MZ