Gdańska Recenzja Artystyczna – finał konkursu!

banerW poniedziałek (5 czerwca) rozstrzygnięto pierwszą edycję Gdańskiej Recenzji Artystycznej wystawy „Bliski, nie taki daleki Wschód”. Konkurs zorganizowano w ramach współpracy Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Narodowego w Gdańsku. Kto napisał najlepszą recenzję, a kogo wyróżniono? Sprawdźcie!

W 2016 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku nawiązało współpracę z Uniwersytetem Gdańskim w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć kulturalnych oraz działań edukacyjnych. Z inicjatywy dr Karoliny Aszyk, wykładowczyni na specjalizacji fotografii medialnej i reklamowej, kierunku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej z Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa oraz kustoszki i kierowniczki Działu Fotografii Gdańskiej Galerii Fotografii MNG Małgorzaty Taraszkiewicz-Zwolickiej zrealizowano konkurs na Gdańską Recenzję Artystyczną. W kontekście programu studiów kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim wystawa Adama Styp-Rekowskiego „Bliski, nie taki daleki Wschód”, prezentowana w Gdańskiej Galerii Fotografii od 16 grudnia 2016 do 26 lutego 2017 stanowiła dla studentów interesujące i wartościowe doświadczenie.

dsc_1102-800x530Teorię zmierzyć z praktyką

Pisanie recenzji przez studentów poprzedzone było wykładami, które odbyły się w Gdańskiej Galerii Fotografii i dotyczyły fotografii humanistycznej i Agencji Magnum, a także zasad analizowania i interpretowania obrazu fotograficznego oraz sposobu tworzenia recenzji artystycznych. Wykłady przeprowadziła asystentka w dziale fotografii, Maja Bieńkowska, absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Gdańskiego. Odbyło się również oprowadzanie autorskie po wystawie (11 lutego), podczas którego Adam Styp-Rekowski, autor fotografii wprowadził widzów w kontekst historyczny, społeczny i kulturowy Bliskiego Wschodu ze swoich zdjęć.

Na konkurs zgłoszono 16 recenzji, Jury złożone z zespołu Uniwersytetu Gdańskiego reprezentowanego przez profesora UG, dr hab. Józefa Majewskiego oraz profesora UG, dr hab. Dariusza Sikorskiego, a także przez zespół Gdańskiej Galerii Fotografii: Małgorzatę Taraszkiewicz-Zwolicką (kierowniczkę GGF oraz kuratorkę wystawy „Bliski, nie taki daleki Wschód”), Mariolę Balińską (kustoszkę) i Maję Bieńkowską (asystentkę muzealną) nagrodziło trzema nagrodami najlepsze prace.

Wyróżnienie przyznano Julii Gołębiewskiej oraz Natalii Dembek. Trzecie miejsce zajęła Marta Krzemińska, drugie miejsce przyznano Martynie Wagner, a najlepszą pracę napisała Aleksandra Chrząszcz. Gratulujemy!

dr Jacek Wojsław, prof.UG, dr hab. Józef Majewski, dr Karolina Aszyk, prof.UG, dr hab. Dariusz Sikorski, Maja Bieńkowska

od lewej: dr Jacek Wojsław, prof.UG, dr hab. Józef Majewski, dr Karolina Aszyk, prof.UG, dr hab. Dariusz Sikorski, Maja Bieńkowska

Uczelnia Muzeum, Muzeum Uczelni

Gdańska Recenzja Artystyczna jest działaniem pomyślanym jako coroczne ćwiczenie adeptów dziennikarstwa na aktualnych wystawach muzealnych. Jego celem jest utrwalenie wiedzy i umiejętności krytycznego oceniania wydarzeń w przekazie medialnym. Pisanie recenzji i artykułów prasowych, analiza obrazu, rozpoznawanie technik i środków wyrazu wykorzystywanych w fotografii i poszerzenie jej o nowe aspekty w odniesieniu do rzeczywistych wydarzeń pozwala obu stronom na uzyskanie korzyści. Organizatorzy wystaw poddają się ewaluacji a przez to zdobywają rzetelną wiedzę o swoim produkcie – wystawie. Studenci ćwiczą umiejętność recenzowania, tworzenia własnej, indywidualnej wypowiedzi i komunikowania jej. Ponadto projekt miał na celu uwrażliwienie uczestników na rolę fotografii w opisywaniu historii i interpretowaniu wydarzeń historycznych, również wojennych.

Kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna znajduje się w Instytucje Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa, dlatego projekt stara się uchwycić wszystkie te dziedziny. Filozoficzne podejście do obrazu, jego relacji do rzeczywistości oraz percepcji rzeczywistości przez człowieka, aspekt socjologiczny tworzenia i odbioru obrazu fotograficznego, budowania zbiorowej pamięci i historii, i wreszcie, rola dziennikarza w informowaniu i interpretowaniu wydarzeń.

Film z wręczenia nagród można obejrzeć na stronie portalu społecznościowego.

fot. MZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × dwa =