Muzyka prawdopodobnie nieznana #4 – Buerak

aaJak wielka jest Rosja, tak wielka jest tutejsza scena muzyczna. Poświęcając chwilę wolnego czasu, możemy poznać wyjątkowo ciekawych artystów z różnych, często skrajnych gatunków muzycznych. Czasami – przez zupełny przypadek. Projekt Buerak z dalekiej Syberii to ciekawy przykład jak pasjonujące jest pokolenie młodych Rosjan.

Dzisiejsza Rosja należy do najbardziej pasjonujących krajów świata ze względu na aspekty tutejszej kultury. Młode pokolenie Rosjan urodzonych już po upadku Związku Radzieckiego wyjątkowo intensywnie szuka sposobów na wyrażenie siebie i odreagowanie od specyficznej, rosyjskiej codzienności. Po latach sowieckiej szarości, mdłej wtórności i beznadziei młodzi Rosjanie buntują się lub po prostu chcą zdobyć sławę przez realizowanie swoich pasji na przekór presji starszego, tradycyjnie nastawionego pokolenia. Kultura młodych mieszkańców Moskwy i Petersburga jest niemniej interesująca, niż innych światowych metropolii jak Nowy Jork czy Tokio. Słuchając opowieści rodziców i dziadków o poprzednim systemie młodzi Rosjanie wyjątkowo rozczarowali się nową, postsowiecką Rosją, która miała być przecież lepsza. Wielu z nich ma dość schematycznej rzeczywistości i chce żyć po swojemu.

Pasje młodych Rohqdefaultsjan często odbijają się echem na świecie. Niektóre są interesujące, niektóre ekscentryczne. Mamy tutaj zarówno projektowanie mody, wspinanie się bez zabezpieczeń na wysokie budynki dla widowiskowej fotografii, sztukę uliczną albo muzykę. Przeróżną. Od tej strony kultura młodej Rosji to temat na wielogodzinne poszukiwania i rozważania. Jednym z moich ciekawszych odkryć ciekawej, nietuzinkowej rosyjskiej muzyki jest dwuosobowy projekt o nazwie Буерак. Z cyrylicy na ,,nasze” – Buerak.

Pochodzący z największego miasta Syberii, Nowosybirska zespół zrodził się w rejonie kraju, gdzie problemy Rosji narastają w podwójnej sile. Zmagająca się z wyludnieniem, bezrobociem, brakiem perspektyw dla młodych, epidemiami nałogów i zapomnieniem przez ,,centralę w Moskwie” syberyjska rzeczywistość jest wyjątkowo szara i nieciekawa. Na przekór temu przygnębiającemu klimatowi dwójka młodych chłopaków z Nowosybirska o barwnym wizerunku postanowiła założyć dwuosobowy zespół Buerak, który od 2014 roku zajmuje się komponowaniem doskonałej brzmieniowo muzyki z pogranicza alternatywnego rocka i indie rocka.

 

Muzycy stawiają na wyraziste, dynam0005451830_10iczne i niekiedy hipnotyzujące brzmienie gitary. Ważnym elementem muzyki grupy Buerak jest jednak także wokal, teksty i ich tematyka. Intonacja wokalisty jest wyjątkowo oryginalna, czasami lekko senna i wymaga przyzwyczajenia, jednak po dłuższym obcowaniu z twórczością rosyjskiego projektu i wsłuchaniu się w brzmienie instrumentów łatwo można docenić jej urok. Teksty, śpiewane oczywiście w języku rosyjskim, są tak banalne, że… aż niebanalne. Buerak śpiewa o perfumach, butach czy miłości do palenia papierosów. Oprawa utworów grupy jest tak urzekająca, że trudno nie poświęcić kilkudziesięciu minut na wnikliwie poznanie ich dyskografii. Styl projektu jest słyszalny w każdym utworze, a słuchanie ich w formie składanki wprowadza odbiorcę w specyficzny klimat.

Buerak to dobry przykład, jak artystycznie realizują się młodzi Rosjanie i jak kreatywne od strony muzycznej jest tamtejsze pokolenie urodzone w latach 90. Buerak to grupa mało popularna, która ma jednak swoje miejsce w rosyjskiej muzyce, a uznanie – zyskuje na całym świecie. Na fanpejdżu Bueraka dostrzec możemy bowiem komentarze uznania od Hiszpanów, Amerykanów, Australijczyków i Polaków. Jeśli nie macie awersji do języka rosyjskiego, ciekawi jesteście kultury naszego pokolenia zza dalekiej, wschodniej granicy – koniecznie zapoznajcie się z utworami grupy Buerak. A jeśli lubicie specyficzną, postsowiecką estetykę rosyjskich miast – nie przegapcie teledysku do utworu Шаги (szagi, ros. kroki).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *