„Atlas Imigranta” w Muzeum Emigracji w Gdyni

facebook-new2-2Niezwykłe portrety indywidualne oraz grupowe imigrantów z Azji, Afryki i Europy, także z ziem polskich, przybywających do Ameryki w jej najintensywniejszym migracyjnie okresie, będzie można zobaczyć w gdyńskim Muzeum Emigracji. Wernisaż już w najbliższy piątek (17 marca).

Ellis Island to wyspa leżąca przy wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W latach 1892-1924 działało tu główne centrum przyjmowania imigrantów przybywających z Europy. Do chwili ostatecznego zamknięcia w 1954 roku, stacja przyjęła około 12 milionów imigrantów. Tylko około 2 procent przybyszów nie otrzymało zgody na osiedlenie się w USA i musiało wrócić do ojczyzny. Dotyczyło to osób chorych, z problemami psychicznymi lub o kryminalnej przeszłości.

Gdy imigranci docierali do wyspy byli przesłuchiwani przez urzędników i badani przez lekarzy. Jednym z nich był Augustus Francis Sherman. Pracował nie tylko w Biurze Rejestracyjnym Stacji Imigracyjnej, ale również jako fotograf-amator. Mając kontakt z tysiącami ludzi przybywającymi z innych kontynentów i reprezentujących różne kultury, religie i obyczaje, stworzył niezwykłą dokumentację. Pozostawił po sobie dorobek ponad 200 indywidualnych i grupowych portretów przybyszów do Ameryki w pierwszych dekadach XX wieku. W gdyńskim Muzeum Emigracji będzie można zobaczyć ponad połowę z nich.

Forma oprawy nawiązuje bezpośrednio do stylistyki początku XX wieku. Wydruki afiszy informacyjnych i śródtekstów zostały zrealizowane przez Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, które specjalnie na cele wystawy wykorzystało historyczne, metalowe i drewniane, ruchome czcionki drukarskie. Sama technika druku ze swoją niedoskonałością i żywym charakterem stała się jednym z ważnych elementów projektu jako nawiązania do estetyki ulicznych afiszy i obwieszczeń z czasów, których dotyczy sama wystawa.

Warto zwrócić uwagę na materiały multimedialne, które towarzyszyć będą fotografiom: publikacje cyfrowe, film dokumentalny i udostępnione ze zbiorów Narodowego Muzeum Imigracji Ellis Island zapisy audio historii polskich imigrantów, którzy potencjalnie mogli być modelami Shermana. Wydany został również unikalny katalog z bogatym wyborem fotografii Augustusa Francisa Shermana projektu Patryka Hardzieja i tekstami problemowymi autorstwa Małgorzaty Taraszkiewicz-Zwolickiej, Małgorzaty Szejnert, Adama Walaszka i Jaya Dolmage.

Całość prezentowana w gdyńskim Muzeum Emigracji stanowi okazję do przyjrzenia się problemowi migracji w szerszym, historycznym kontekście oraz podjęcia refleksji nad współczesnym problemem masowego przemieszczania się.

Kuratorką wystawy jest Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, za ekspozycję odpowiada Grupa Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis) we współpracy z Tomaszem Berszem – autorem oprawy graficznej.

 

Kiedy: wernisaż: 17 marca, godzina 18.00, wystawa czynna do 28 maja

Gdzie: sala wystaw czasowych oraz korytarz Magazynu Tranzytowego Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1

Bilety: wstęp wolny!

 

/materiały prasowe organizatorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + trzynaście =