Jak udekorować pierniczki lukrem, by zachwycić bliskich?

Jakie wypieki najbardziej kojarzą się ze zbliżającymi się wielkimi krokami świętami Bożego Narodzenia? Oczywiście wszelkiej maści pierniki. Największą przyjemność sprawia ich lukrowanie. Wbrew pozorom to nie lada wyzwanie udekorować pierniczki tak, by kontur był idealnie równy, a renifer wciąż przypominał renifera.

pierniczki-renifery-cdn

Jako blogerka kulinarna dostaję od czytelników wiele pytań o sposób na dekorację lukrem. – Jak ty je tak ładnie zdobisz? Ja swoje ledwo w koło mogłam obrysować i już mi ręka drżała, a co dopiero robić takie wzorki – zastanawiają się. Receptą na sukces jest przygotowany w domu śnieżnobiały lukier królewski o odpowiedniej konsystencji, odrobina cierpliwości i niezliczona ilość kolorowych posypek, pisaków i barwników.

posypki-do-dekoracji-cdn

Przepis na śnieżnobiały lukier królewski:

1 białko jajka

170 g cukru pudru

Kilka kropel soku z cytryny (opcjonalnie)

Białko i przesiany cukier puder (ewentualnie jeszcze kilka kropel soku z cytryny) umieszczamy w misce. Miksujemy przez kilka minut, aż uzyskamy gładki, jednolity lukier. Gdyby był zbyt rzadki, należy dodać więcej cukru pudru. Jeśli zależy nam na tym, by uzyskać inny kolor niż biały, dodajmy odrobinę barwnika spożywczego.

pierniczki-z-lukrem2-cdn

Dekorowanie:

Białym cukrowym pisakiem (bez problemów można dostać takie w sklepach) bądź gęstym lukrem królewskim, który przekładamy np. do wykonanego w domu rożka z papieru do pieczenia, staramy się równo obrysować kontur pierniczka. Co niezwykle istotne, czynność tę wykonujemy „w powietrzu”, nie dociskając w żadnym przypadku pisaka do piernika. Następnie środek wypełniamy lukrem królewskim (nieco rzadszym niż tym, którym wykonywaliśmy kontur), równomiernie rozprowadzając np. końcówką patyczka do szaszłyków. Tak pokryte bazową warstwą lukru pierniczki, należy odstawić do zastygnięcia. Po zastygnięciu lukru można już cierpliwie ozdabiać pierniczki w dowolny sposób – obrysowywać kształty i posypywać przeróżnymi posypkami. Najładniej wyglądają cukrowe perełki, płatki śniegu oraz gwiazdki. Miłego dekorowania!

pierniczki-z-lukrem-2-cdn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 4 =