PRZEGLĄD WEEKENDOWY 29.01-31.01

pw 28Trwająca sesja sprawia, że strach głęboko zagląda w mokre od łez oczy studentów. Ale zaraz, zaraz… Na to się nie zgadzamy! Z myślą o Waszym zdrowiu psychicznym oraz odgonieniu wszelkich lęków, przygotowaliśmy propozycje kilku ciekawych wydarzeń. A te z pewnością was odprężą. Tak więc uwaga: trójmiejskie kluby i instytucje kulturalne zapraszają w swoje progi każdego przemęczonego nauką żaka!

PIĄTEK

Maciej Maleńczuk. Nieprzeciętny artysta, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistów. I to nie tylko ze względu na jego warsztat muzyczny, ale także z powodu charyzmy, nieobliczalności oraz charakterystycznego dla niego uroku scenicznego. „Pan Maleńczuk Solo” to spektakl, który ma odtworzyć poszczególne etapy twórcze tego niezwykłego człowieka. Jego wczesna droga artystyczna biegła bowiem przez więzienne mury i szare ulice zatłoczonego miasta. Ten retrospekcyjny  koncert odbędzie się w Starym Maneżu o godzinie 19:00 i kosztować będzie 65 złotych. Mrenata pwożecie być pewni, że pojawią się nam nim takie utwory, jak „Ostatnia nocka”, „Sługi za szlugi” czy „Dawna dziewczyno”. Czy już czujecie się oczarowani? Jeśli tak, to zachęcamy do odwiedzenia Gdańska. Tam bowiem bez skrępowania będziemy rozkoszować się twórczością Macieja Maleńczuka.

Już w ten piątek w sopockiej Scenie (al. Franciszka Mamuszki 2) wystąpi Renata Przemyk. Artystka konsekwentnie podąża wyznaczoną przez siebie trasą. Jej piosenki sprawiają, że słuchacz skupia się nie tylko na muzyce, ale też i na słowach. Przemyk Akustik Trio” jest bardzo kameralnym projektem. Oprócz wokalistki, na scenie pojawi się także Piotr Wojtanowski (fretless) oraz Grzegorz Palka (gitara akustyczna). Artyści wspólnie dadzą nowe życie starym i lubianym utworom, nadając im całkiem nowy charakter. Bilety do nabycia online na stronie eBilet oraz w salonach Empik. Pierwsza pula – 59 złotych (miejsca siedzące) i druga pula – 49 złotych (miejsca stojące).

Z kolei w Old Gdańsk Beer Pub & Caffe (Gdańsk, ul. Piwna 56/57) odbędzie się koncert Dario Alberti (gitara i wokal) i Szymona Białka (gitara). Rodowity Włoch po raz pierwszy odwiedził Polskę w 2012 roku. Jego zdaniem to tutaj poznał najbardziej inspirujących artystów w swoim życiu, dzięki którym pokochał nasz kraj i naszą muzykę. Właśnie dlatego postanowił oddać hołd polskiej kulturze poprzez przeplatanie jej z doświadczeniami ze swojego życia. Początek o godzinie 19:00. Wstęp wolny, jednak na życzenie gości na stronie odbędzie się rezerwacja biletów za symboliczne 10 złotych.

SOBOTA

Fani alternatywnych, wyrazistych rozwiązań muzycznych powinni czuć się zobligowani do odwiedzenia B90. W sobotę odbędzie się tam koncert szwedzkiej grupy Therion! Choć od premiery debiutanckiego albumu grupy minęło ponad 25 lat, to zespół nieprzerwanie tryumfuje na międzynarodowych scenach. Trudno dziwić się niesłabnącej popularności składu. Therion prezentuje bowiem nowatorskie podejście dtheriono ram gatunków muzycznych, dosłownie rozsadzając je! W taki oto sposób powstaje prawdziwa opera heavy metalowa. To właśnie unikatowe utwory zespołu sprawiają, że polscy słuchacze chętnie goszczą Szwedów w naszym kraju. Grupie towarzyszyć będą Luciferian Light Orchestra – posychodeliczno-rockowy projekt Christofera Johnssona, rosyjski skład Imperial Age oraz chiński Ego Fall. Bilety na to wydarzenie kosztują 95 złotych w przedsprzedaży i 110 złotych w dniu koncertu. Dostępne są na stronie.

Miłośnikom kultury wysokiej polecamy premierę spektaklu dramatycznego „Trucizna teatru” Rodolfa Sirera w przekładzie Marceli Minc. Przedstawia on zabawną manipulację, w którą ludzie grają od początku swojego istnienia. Obłuda, fałsz oraz czarne poczucie humoru, a to wszystko w ramach eksperymentu naukowego. Markiz to ekscentryczny naukowiec oraz filozof. Natomiast Komediant to utalentowany aktor, świadomy swoich zdolności bufon. Zostaje on zaproszony przez Markiza do pałacu z prośbą, aby zagrał w sztuce o śmierci Sokratesa. Niestety okazuje się to niecną pułapką. Spektakl rozpocznie się o godzinie 19:00 w Scenie SAM – Centrum Kultury w Gdyni przy ulicy Łowickiej 51. Bilety do nabycia na stronie Interticket. Normalny bilet kosztuje 35 złotych, a ulgowy 30 zł.

NIEDZIELA

Nie zapominajcie, że karnawał trwa! Warto więc zrobić coś szalonego i powodującego pobudzenie endorfin! Proponujemy wybrać się do klubu So Salsa. Dlaczego? Nie zabraknie tam bowiem Superbohaterów! Impreza So Hero to okazja, żeby wcielić się w role ulubionych postaci z komiksów czpwwy filmów i choć przez jeden wieczór poczuć w sobie nadludzką moc! W programie wydarzenia są animacje oraz zabawa na parkiecie – i to do białego rana. Początek o godzinie 21:30. Bilety kosztują 15 złotych. Gorąco zapraszamy!

Aby przewietrzyć umysł przed nauką, proponujemy wybrać się na długi spacer po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Punktualnie o godzinie 9:00 w gdańskiej Oliwie, na placu przy Stawie Młyńskim (nieopodal pieszego przejścia świetlnego przy skrzyżowaniu ul. Spacerowej z ul. Opacką) odbędzie się zbiórka ochotników do udziału w wędrówce. 22 kilometrowa trasa wiedzie przez najpiękniejsze wzgórza oraz wąwozy, z dala od szlaków turystycznych. Spotkanie poprowadzi doświadczony przewodnik, a każdy z uczestników otrzyma unikatową mapę sopockich Szlaków Spacerowych oraz pamiątkowe zdjęcie. Warto zabrać ze sobą aparat, prowiant na drogę i oczywiście zgraną ekipę. Opłata (w wysokości 20 zł) będzie pobierana na miejscu zbiórki.

Nie ma nic lepszego niż połączenie przyjemnego z pożytecznym. W związku z tym klub Ucho zaprasza na charytatywny koncert dla Kacpra – studenta UG. Chłopak choruje na raka mózgu (glejaka IV stopnia, w dodatku nieoperacyjnego). Zarówno on jak i jego bliscy dzielnie walczą o upragnione zdrowie. Niestety koszty procedur medycznych są bardzo wysokie. Dlatego dochód uzyskany ze sprzedaży biletów, których cena wynosi 20 zł, zostanie całkowicie przeznaczony na specjalistyczne leczenie. Początek wydarzenia o godzinie 19:00.

Życzymy udanego weekendu!