Zostań dawcą! Otwórz usta, pobierz wymaz!
2 min readPrzygotowania do finału studenckiego projektu pod hasłem „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” dobiegają końca. W dniach 11 i 12 grudnia na ponad 100 uczelniach wyższych z kilkudziesięciu miast Polski studenci, ambasadorzy, wolontariusze połączą swe siły w walce z białaczką. Możecie zarejestrować się również na gdańskich uczelniach!
Wszystko za sprawą Fundacji DKMS, która kolejny raz organizuje Dni Dawcy Szpiku. Ogólnopolska akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku wśród studentów w bieżącym roku akademickim trwać będzie dwa dni. Przygotowania, które zgromadziły w jednym miejscu młodych, ambitnych i wrażliwych ludzi, trwają od października. Dla chorych często jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego, dlatego wszystkim włączonym w działania fundacji zależy na jak największej liczbie zarejestrowanych kandydatów.
W Gdańsku zrobić to będzie można 11 i 12 grudnia miedzy 11.00, a 18.00 w czterech miejscach: na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, w głównych gmachach Akademii Muzycznej i Politechniki Gdańskiej oraz w Collegium Biomedicum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Rejestracja w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych jest bezpłatna, bezbolesna, trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga od nas niemal żadnego poświecenia. Ważne jednak, aby była świadoma, ponieważ podejmowana jest na całe życie.
W miejscach rejestracji na wszystkich chętnych czekać będą wolontariusze gotowi rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące rejestracji oraz postępowania w przypadku odnalezienia genetycznego bliźniaka. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Aktualnie zarejestrowanych jest ponad pół miliona osób (w tym ponad 390 tys. w bazie działającej od 2008 roku Fundacji DKMS) gotowych oddać cząstkę siebie, aby uratować komuś życie. Rejestracja odbywa się za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej. Dawcą może zostać każdy między 18 a 55 rokiem życia (ważący przynajmniej 50 kg i nie mający dużej nadwagi). Ważne, aby każdy zgłaszający się miał przy sobie dokument z numerem PESEL. Informacje o sposobach pobierania komórek macierzystych od zgodnego genetycznie dawcy, kryteria wykluczające możliwość rejestracji oraz wszelkie fakty i mity znajdziecie na stronie internetowej Fundacji DKMS: http://www.dkms.pl/choose.html
Spotkajmy się 11 i 12 grudnia na naszych uczelniach! Wszyscy możemy uratować komuś życie!