Muzyk, twórca tekstów, artysta – Artur Rojek

Artur RojekArtur Rojek to muzyk zawsze w pełni zaangażowany w to, co robi. Każdy utwór, który wykonuje na scenie, wpływa na jego skupienie. Mobilizacja, wrażliwość, refleksyjność, melancholia, te cztery komponenty składają się na niewyczerpany opis wyjątkowości artysty. Nie ma wątpliwości, że jest jednym z najczęściej słuchanych głosów polskiego rocka.

Niedawno w sprzedaży pojawiła się książka pt. „Inaczej” autorstwa Artura Rojka i Aleksandry Klich. Można w niej znaleźć niepowtarzalne opowieści o funkcjonowaniu zespołu Myslovitz oraz szczegółach kariery po opuszczeniu grupy. Biografia wprowadza za kulisy dzieciństwa artysty. Opowiada o relacjach z dziadkiem, życiu w Mysłowicach i odkrywa przed czytelnikiem głębokie przemyślenia o rodzinie, pracy, o tym jak zmieniała się jego ścieżka muzyczna i dlaczego związał się bezwzględnie z muzyką.

Były gitarzysta i wokalista zespołu Myslovitz, założył grupę w 1992 roku. Wziął w swoje ręce pisanie tekstów oraz komponowanie muzyki, co zaowocowało późniejszymi nominacjami do nagrody Fryderyka.
Zespół odniósł sukces, ale po dwudziestu latach współpracy, Rojek zostawił grupę, aby skupić się na karierze solowej.

Jego ostatnia płyta „Składam się z ciągłych powtórzeń” jest szczerą narracją, co potwierdza pierwszy singiel „Beksa”, który wywołał skrajne opinie wśród słuchaczy i nie pozostawił nikogo obojętnym. Beksa robi wrażenie innością. Rytm trochę jak w walcu, trochę tekst wyśmiewany, trochę wykrzyczany. Wszystko inaczej  – podkreśla Artur Rojek odpowiadając na pytanie Aleksandry Klich. Album solowy to jego manifest pełen swobody i alternatywnych brzmień. Pośród tekstów traktujących o trudnych dla ludzi kwestiach, porusza tematykę strachu, przemijania, powraca do wydarzeń z dzieciństwa, ale nie zapomina o życiu tu i teraz.

Rojek z InaczejPiosenki z solowego albumu pojawiły się na pierwszych miejscach list przebojów. W radiowej Trójce, „Beksa” i „Syreny” plasowały się na pierwszym miejscu. „Czas, który pozostał” dotarł na pozycję trzecią. Płyta otrzymała nagrodę Fryderyka za Album Roku – pop.

Rojek sam mówi o sobie jako o człowieku przeciętnie melancholijnym, którego teksty mają specyficzny styl Takie rzeczy piszę, ponieważ innych nie potrafię.
W programie Kuby Wojewódzkiego zaznaczył, że pisanie nie przychodzi mu łatwo. Zamienił zwykłą rzemieślniczą pracę pisarską na obcowanie
z prawdziwą poezją. Teksty powstają czasami całymi miesiącami, dlatego według wokalisty lepiej jest obrać strategię pisania z obowiązku, nie z chęci. To ważny element życia artysty, aby pozostawać w ciągu twórczym, dlatego pisanie staje się wyzwaniem. Im bardziej nam na czymś zależy, tym bardziej z tym walczymy.

Po odnalezieniu swojej prywatnej przestrzeni w muzyce, okazało się, że najbliższe osoby w otoczeniu Artura Rojka nie udzielają potrzebnego wsparcia. Pomysł zostania muzykiem rodzina uznała za złą drogę życiową, mimo tego artysta nie zniechęcił się. Upór w dążeniu do celu pokierował go nawet do projektu festiwalowego.

Twórca OFF festiwalu, wypowiada się w książce o tym, że jego działalność rozpoczęła się od zamiłowania
do kolekcjonowania dźwięków, które z biegiem czasu wybudowały odrębną przestrzeń, inny świat o którym mówi – Nauczyłem się puszczać ludziom muzykę, którą uważam za świetną, z takim przekonaniem, że krzyczą podnieceni: o tak, to rzeczywiście dobre, znakomita muza! Festiwal wymyśliłem na takiej właśnie zasadzie: puszczam ludziom muzykę i liczę, że będą krzyczeć, że jest świetna. Pierwsza edycja odbyła się w Mysłowicach w roku 2006, a już sześć lat później dyrektor wydarzenia mógł pochwalić się prestiżową nagrodą European Festiwal Award za Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości. Edycja pierwsza miała charakter działalności charytatywnej. Event cieszył się wielkim zainteresowaniem i dlatego postanowiono organizować go w kolejnych latach. Od 2010 odbywa się w Katowicach.

Kiedy przebywa na scenie, skupia uwagę na sobie, ale jednocześnie zgrabnie zachowuje dystans ekshibicjonistycznie się odsłania, ale nikt nie może go dotknąć. Poszukiwanie własnej, innej drogi to jedna
z najważniejszych zasad jakimi kieruje się w życiu. W swojej książce zachęca do budowania tożsamości lekko pod prąd. Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów z życia Artura Rojka, jego kariery zawodowej, doświadczeń i wyzwań jakie stawia przed nim muzyka, zachęcamy do przeczytania książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − szesnaście =