Koncert muzyki filmowej w Ergo Arenie

KMF1

W niedziele 6 grudnia, w  gdańskiej Ergo Arenie po raz drugi odbył się koncert muzyki filmowej. Tegorocznym bohaterem wydarzenia był John Williams – twórca ścieżki dźwiękowej do filmów takich jak „Gwiezdne Wojny”, „E.T.” czy „Szeregowiec Ryan”.

Mikołajkowego wieczoru nie można było spędzić lepiej. Orkiestra pod batutą Macieja Sztora wykonała najsłynniejsze suity z największych kinowych hitów. W związku z długo wyczekiwaną premierą siódmej części „Gwiezdnych Wojen – Przebudzenie mocy” (2015), lwią część koncertu zajmowały utwory z poprzednich odsłon sagi. Organizatorzy zadbali także o aspekt wizualny. Na wielkim telebimie wyświetlały się kluczowe sceny filmów, do których John Williams wykonał najpiękniejsze utwory. W repertuarze znalazły się między innymi muzyczne kompozycje z filmów: „Lista Schindlera” (1993), „Szczęki” (1975), „Superman” (1978) i „Park Jurajski” (1993). Artyści zaskoczyli widzów także wykonaniem krótkich kompozycji innych muzyków tj. Johna Powella i jego muzyki do filmu „X-man Ostatni bastion” (2006) czy Jamesa Hornera, który skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu „Avatar” (2009). Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus oraz Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej stanęli na wysokości zadania, przez co widzowie niejednokrotnie poczuli ciarki na całym ciele.

Niestety, publiczność czasem mogli poczuć się jak na festynie, gdy osoba siedząca obok zajadała się nachosami z serem lub popijała piwo z plastikowego kubka. Brakiem szacunku do wykonawcy wykazały się osoby, które przyszły nieodpowiednio ubrane. Brudne sportowe buty i wyciągnięte dresowe spodnie to nie jest dobry pomysł, jeśli chodzi o ubiór na tego typu wydarzenie. Pomimo niestosowności zachowań niektórych widzów, wykonawcy swoim kunsztem przyćmili te przykre sprawy.

KMT2

Ciekawym doświadczeniem było posłuchać na żywo Marszu Imperialnego, czy słynnej dwunutowej sekwencji z filmu „Szczęki” w wykonaniu jednej z najlepszych orkiestr w kraju. Zapowiedziany został już kolejny koncert, który odbędzie się 10 grudnia, a motywem przewodnim będzie ścieżka dźwiękowa ze wszystkich filmów Jamesa Bonda. Będziemy tam na pewno!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − trzynaście =