Artyści zmarli w 2015 roku

1Joe Cocker dies at 70 listopada tradycyjnie wspominamy tych, których nie ma już z nami. Muzycy, aktorzy, pisarze, reżyserzy. O nich będziemy pamiętać. Poniżej sylwetki artystów, którzy odeszli w minionym roku. 

Joe Cocker – obdarzony charakterystyczną chrypką brytyjski wokalista. Ogromnie utalentowany, był prawdziwą gwiazdą, ale też dobrym i skromnym facetem, który uwielbiał występować na scenie. Znany m.in. z przebojów „Unchain My Heart” czy „You Are So Beautiful”. Karierę zaczynał w latach 60. w rodzinnym Sheffield na północy Anglii. Za dnia pracował jako monter instalacji gazowych, nocami dawał pierwsze występy w klubach. W ciągu swojej kariery nagrał 40 albumów, dzięki którym uzyskał status jednego z najważniejszych muzyków brytyjskich. Hit „Up Where We Belong” nagrany wraz z Jennifer Warnes przyniósł mu nagrodę Grammy oraz Oscara w 1983 r. Za zasługi dla muzyki Cocker został odznaczony w 2007 roku Orderem Imperium Brytyjskiego.

66511_3.12Krzysztof Krauze – operator, reżyser i scenarzysta filmowy. Filmy kręcił rzadko, ale każdy był wydarzeniem. Do jego najbardziej znanych dzieł należą „Gry uliczne”, „Mój Nikifor”, „Papusza” czy „Plac Zbawiciela”. Choć od początku myślał o zawodzie reżysera, studiował  na Wydziale Operatorskim. W 1978 związał się z ze Studiem Małych Form Filmowych SE-MA-FOR w Łodzi. Jego animowano-aktorskie filmy krótkometrażowe od razu były świetnie przyjmowane na festiwalach i przeglądach. W połowie lat 80. zaczął reżyserować filmy dokumentalne i reportaże. Dwukrotny laureat nagrody Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zdobył też Orły w kategorii najlepszy film i reżyseria.

563372492055c_pJerzy Kamas – wybitny aktor teatralny i filmowy. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Przez całą zawodową karierę związany był z teatrem, w tym przez ponad czterdzieści lat z warszawskim Teatrem Ateneum. Oprócz wybitnych ról teatralnych Kamas stworzył też wiele niezapomnianych kreacji w filmach. Wystąpił m.in. w „Dolinie Issy” Tadeusza Konwickiego, „Cudzoziemce” Ryszarda Bera czy „Nocach i dniach”, dwuczęściowym dziele Jerzego Antczaka. Przez wielu pozostanie jednak zapamiętany jako Stanisław Wokulski z serialu „Lalka”, gdzie zagrał u boku Małgorzaty Braunek. Cieszył się ogromnym szacunkiem nie tylko wśród publiczności, ale i wśród kolegów z branży.

56336d46cd9cb_pOmar Sharif – egipski aktor który zasłynął tytułową rolą w „Doktorze Żywago” oraz odegraniem postaci Sherifa Alego w słynnym filmie „Lawrence z Arabii”, za którą dostał Złoty Glob oraz nominację do Oscara. Jego ojciec marzył o tym, by syn został wybitnym naukowcem. Początkowo więc studiował matematykę i fizykę. To przyjaciele namówili go by spróbował swoich sił w aktorstwie. Pierwszą rolę otrzymał w 1952 roku w małym egipskim filmie, a z czasem stał się lokalną gwiazdą w świecie arabskim. Rola w  „Lawrence z Arabii” otworzyła mu  drogę do międzynarodowej kariery. Jego egzotyczna uroda robiła wielkie wrażenie na damskiej części publiczności. Zyskał przydomek aktora „o najpiękniejszych oczach na świecie”. Poza aktorstwem zajmował się również pisaniem scenariuszy oraz produkcją filmową. Był świetnym brydżystą. Za całokształt pracy został uhonorowany Złotym Lwem.

56336d4252945_pChristopher Lee –podczas swojej niemal 70-letniej kariery filmowej zagrał w niemal 300 filmach. Podczas II wojny światowej walczył w brytyjskim wojsku. Dopiero po wojnie rozpoczął studia aktorskie. Karierę zaczynał na przełomie lat 40. i 50. Decydującym momentem okazało się dla niego podpisanie kontraktu z wytwórnią Hammer. To właśnie role w filmach legendarnego studia przyniosły mu międzynarodową sławę. Dzięki wytwórni zasłynął w tytułowej roli w „Horrorze Draculi” z 1958 r. Ze swoim wzrostem, przeszywającym spojrzeniem i głębokim głosem był wybierany do grania ról łotrów, potworów i okrutników. Każdemu z bohaterów nadawał osobny, mroczny rys.  Szerszej publiczności najbardziej znany był z ról Scaramangi w „Człowieku ze złotym pistoletem”, Sarumana w trylogii „Władca pierścieni” czy Hrabiego Dooku z „Gwiezdnych wojnen”. Christopher Lee był czynny zawodowo do końca życia.

5630b5e7db03e_pDemis Roussos – grecki piosenkarz muzyki pop. Już jako nastolatek grywał w amatorskich zespołach specjalizujących się głównie w coverach. Pod koniec lat 60. został wokalistą znanej grupy Aphrodite’s Child, z którą odniósł ogromny sukces w Grecji i innych krajach Europy za sprawą albumu „666”. Po zakończeniu współpracy z zespołem postawił na karierę z Vangelisem. Zasłynęli m.in. utworem „Race to the End”, stworzonym na potrzeby nagrodzonego kilkoma Oscarami filmu „Rydwany ognia”. Szczyt jego kariery przypadł na lata 70. kiedy nagrał kilka solowych płyt, które podbiły gusta słuchaczy. W 1973 roku jego piosenka „Forever and Ever” dotarła na wierzchołki list przebojów. Inne znane utwory Roussosa to: „My Friend the Wind”, „My Reason”, „Lovely Lady of Arcadia” i „Goodbye, My Love, Goodbye”. Kilkakrotnie można go było zobaczyć i posłuchać na koncertach w Polsce. Pierwszy raz wystąpił w 1979 roku w Sopocie.

5630b67a310d2_pMarcin Wrona – reżyser, scenarzysta oraz producent, członek Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Jego debiutancki film „Moja krew” miał głośną premierę na Festiwalu Filmowym w Rzymie. Za scenariusz zdobył Grand Prix polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill, a także zajął trzecie miejsce w międzynarodowym finale tego konkursu w Cannes. Drugi pełnometrażowy film „Chrzest” zdobył Srebrne Lwy na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2010. Był absolwentem filmoznawstwa na UJ w Krakowie, a także reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Binger Film Institute w Amsterdamie. Od 2006 roku wykładał reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

5630b68a63466_pWes Craven – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Zanim wstąpił do świata filmu przez krótki czas nauczał filologii angielskiej na Westminster College. Był także nauczycielem akademickim nauk humanistycznych na Clarkson College of Technology. Opuścił świat akademicki dla bardziej intratnej roli reżysera filmów pornograficznych. Pierwszy swój film, „Ostatni dom po lewej”, nakręcił w 1972 roku. Największy rozgłos przyniósł mu wyreżyserowany w 1984 roku „Koszmar z ulicy Wiązów”, który zapoczątkował całą serię horrorów o tym tytule. Kolejnym filmem, który stał się kasowym przebojem i dał początek serii kolejnych, był „Krzyk” z 1996 roku. W samych tylko Stanach Zjednoczonych przyniósł ponad 100 mln dolarów zysku. Mimo popularności zdobytej dzięki tworzeniu horrorów, Craven pracował także przy dwóch produkcjach, które nie były związane z tym gatunkiem. W 1999 roku wyreżyserował film „Koncert na 50 serc”, a w 2006 roku był jednym z 22 reżyserów realizujących obraz „Zakochany Paryż”.

5630b608d5799_pTerry Pratchett – brytyjski pisarz fantasy i science fiction. W ciągu długiej kariery Pratchett napisał ponad 70 książek. Debiutował jako 13-latek w szkolnej gazetce. Dwa lata później ukazało się ono w czasopiśmie fantasy, a młody Pratchett za pierwsze zarobione pieniądze kupił maszynę do pisania. W 1971 roku opublikował swoją pierwszą powieść „Dywan”. Jego najbardziej znanym dziełem jest cykl „Świat Dysku”, w którym opisuje realny świat w krzywym zwierciadle. Jego książki otoczone są prawdziwym kultem i zgromadziły rzesze wiernych fanów, czekających na każdy kolejny tytuł. W 2009 roku królowa Elżbieta II nadała pisarzowi tytuł szlachecki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 1 =