Sopot Film Festival 2015

Sopot Film Fest 2015Wakacje to idealna pora na nadrobienie filmowych zaległości, zwłaszcza, że w sobotę 11 lipca rozpoczyna się kolejna edycja Sopot Film Festival. Jest to Międzynarodowy Festiwal Filmowy, na którym oprócz seansów, odbędą się wystawy, warsztaty, spotkania z twórcami, a także koncerty do kina niemego.

To już piętnasta edycja festiwalu, jednak w sezonie letnim odbędzie się po raz szósty. Jak zwykle zostaną na nim zaprezentowane ambitne produkcje z całego świata, nagradzane m.in. w Cannes, Berlinie i Wenecji. Filmy pojawią się w ramach kilku sekcji programowych, z których najważniejsza to „Konkurs 1 – 2”, skupiająca się na debiutach i drugich produkcjach światowych reżyserów. W tym roku konkuruje ze sobą osiem filmów, w tym trzy polskie („Carte Blanche”, „Kebab i horoskop”, „Małe stłuczki”). Ponadto, w konkursie pojawią się cztery premierowe obrazy, np. amerykański „WildLike”.

Tych, którzy przegapili nagradzane filmy sezonu 2014 – 2015, zainteresuje pasmo „Spectrum”, podzielone na trzy kategorie: „14/15”, „DOC” oraz „Muzyka, Sztuka i Moda”. W ramach tej ostatniej zaprezentowane zostaną m.in. „20 000 dni na Ziemi” – filmowy portret Nicka Cave’a oraz „Saint Laurent” – biograficzny film o legendarnym projektancie mody. W kategorii „Spectrum: DOC” pojawią się cztery dokumenty sezonu, w tym oscarowy „Citizenfour” o Edwardzie Snowdenie – bohaterze największego skandalu politycznego ostatnich lat. Ponadto, w ramach przeglądu sezonu, wyświetlony zostanie m.in. „Birdman” i „Lewiatan”, a także, polski film nagrodzony na Berlinale, „Body/Ciało”.

Nie zabraknie również retrospektyw twórców, w tym roku wybór padł na filmy Jerzego Skolimowskiego, Denisa Villeneuve i Siergieja Paradżanowa. Zaprezentowane zostaną też po dwa filmy Magdaleny Piekorz, Jana Komasy i Łukasza Palkowskiego.

Jednak to nie koniec atrakcji, Sopot Film Festival oferuje również warsztaty dziennikarstwa filmowego lub animacji poklatkowej oraz koncerty do kina niemego („Old Time Radio + animacje i filmy trikowe 1907-1928” i „Olo Walicki Kaszebe II – Metropolis in fragments”). Dla miłośników muzyki jest jeszcze jedna niespodzianka – występ Mary Komasy, który odbędzie się 15 lipca na Kulturalnej Plaży, obok Teatru na Plaży i Klubu Atelier. Bilety 15 zł.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie festiwalu.

Kiedy: 11.07 – 19.07

Gdzie: Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Państwowa Galeria Sztuki, Multikino Sopot, Dwie Zmiany, Kawiarnia Artystyczna Młody Byron, Klubokawiarnia 3 Siostry.

Bilety: karnety – 185 zł, 160 zł, 90 zł, 55 zł (wydawane w Państwowej Galerii Sztuki), bilety na pojedyncze seanse – 13 zł, 12 zł, 10 zł, 5 zł. Szczegóły: www.sopotfilmfestival.pl/bilety-2015/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *