Festiwal Hip Hop Sopot 2015

10600456_485350164960923_5910201853555117219_nW najbliższą niedzielę (28 czerwca) w Trójmieście, zobaczycie prawie wszystkich kluczowych wykonawców polskiej sceny rap ostatnich lat. Już za tydzień, w sopockiej Operze Leśnej odbędzie się pierwszy letni festiwal hip-hopowy w 2015 roku.

Wystąpią:

Dwa Sławy – polska grupa muzyczna, powstała w 2006 roku z inicjatywy Jarosława „Astka” Steciuka, członka zespołu UstinsTrumentaliX i Radosława „Rado Radosnego” Średzińskiego związanego z formacją Uśpione Miasto. Formacja zadebiutowała w 2007 roku nielegalem „Dla sławy”, który ukazał się nakładem niewielkiej oficyny 16 Wersów. W 2010 roku ukazał się drugi nielegal duetu zatytułowany „Nieśmiertelna nawijka Dwusławowa”. Dwa lata później ukazał się czwarty materiał duetu – „Nie wiem, nie orientuję się”, zarazem pierwszy dostępny w powszechnej sprzedaży. Materiał został w całości wyprodukowany, zmiksowany przez Marka Dulewicza. W 2015 roku został wydany piąty album duetu zatytułowany „Ludzie sztosy”. Produkcji nagrań ponownie podjął się Marek Dulewicz, syn muzyka DJ Flip, a także Astek, który był koproducentem dwóch utworów. Z kolei gościnnie na płycie wystąpili m.in. raper Quebonafide oraz wokalistka Kasia Grzesiek. Album dotarł do 7. miejsca listy najpopularniejszych płyt w Polsce (OLiS).


Gedz  właściwie Jakub Gendźwiłł – polski raper, wokalista i producent muzyczny. Działalność artystyczną podjął w 2003 roku. Pierwsze solowe wydawnictwo rapera zatytułowane „Ręka na pulsie” ukazało się w 2012 roku. Gedz szerzej zaistniał rok później za sprawą albumu pt. „Serce bije w rytm”, który zadebiutował na 35. miejscu zestawienia OLiS.

Tede – Urodzony w Warszawie raper, producent, właściciel wytwórni muzycznej Wielkie Joł i marki odzieżowej PLNY Textylia. Znany nie tylko ze względu na muzykę, ale również z uwagi na role filmowe i kontrowersyjne wypowiedzi. Jest laureatem wielu nagród – na przestrzeni prawie 20 lat działalności muzycznej otrzymał kilka Ślizgerów, nagrodę miesięcznika Machina, Superjedynkę, Belvedere Achievement Award oraz nagrody plebiscytów organizowanych przez portal hip-hop.pl i serwis Popkiller.

Mielzky – polski raper. Członek formacji Lavoholics. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Raper gościł ponadto na płytach takich wykonawców jak: Chudini, Gedz, Mil Mnóstwo, Ortega Cartel, Spec & Grucha oraz YołFlow.

KęKę – radomski raper, związany z wytwórnią Prosto. Wraz z producentem muzycznym Kotzim współtworzył projekty Boa’s i KoKę. Parę lat później, narobił niezłego zamieszania albumem „Takie rzeczy”, który ukazał się w 2013 roku, nakładem PROSTO Label. Swoim charyzmatycznym wokalem i zadziornymi tekstami, zjednał sobie rzeszę fanów, którzy tłumnie chodzili na koncerty i kupowali krążek. Płyta po dwunastu miesiącach zdobyła status złotej, a KęKę, porządkując swoje życie, pisał kolejne kawałki. W marcu, 2015 roku, fani doczekali się „Nowych rzeczy“, które ozłociły się już dwa tygodnie po wydaniu. Bitów raperowi dostarczyli Sherlock, Uraz, Lanek, DonDe, Johnny Beats, Matheo, MillionBeats oraz Pawbeats .

Eldo – polski raper i autor tekstów, a także dziennikarz radiowy. Były członek zespołu hip-hopowego Grammatik. Wraz z członkami zespołu prowadził przez pewien czas wytwórnię muzyczną Frontline Records. Kaźmierczak współpracował m.in. z rosyjskim DJ-em Vadimem, czeskim duetem Indy & Wich, a poza środowiskiem hip-hopowym między innymi z Leszkiem Możdżerem oraz Moniką Brodką. Występował m.in. na międzynarodowym festiwalu Hip Hop Kemp 2002 (wraz z Grammatik) oraz w 2007 wraz z DJ Danielem Drumzem. W 2011 roku został sklasyfikowany na 5. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina.

Sokół i Marysia Starosta – prywatnie są parą. Wspólny projekt nagrywali przez dwa lata od maja 2009 roku. Jak sami mówią, nigdzie im się nie spieszyło i robili to przede wszystkim dla własnej przyjemności. Do współpracy zaprosili jednego polskiego i kilku zagranicznych producentów oraz DJ-ów. Na albumie usłyszymy Deszczu Strugi (WWO, ZIP Skład), Kebsa (HIFI Banda) i DJ B (Molesta).

Quebonafide – polski raper freestyle’owiec z Cieszyna. Działał w podziemiu od 2008, jednak rozgłos uzyskał dopiero dzięki solowemu projektowi „Eklektyka” który ukazał się 31 lipca 2013 roku. Zaczął się pojawiać gościnnie u coraz większej liczby raperów, a dokładnie 31 grudnia 2013 roku wraz z raperem Eripe wydał podziemną płytę „Płyta roku”. W 2014 po wystąpieniu w utworze Pawbeatsa „Euforia” odnotował duży wzrost popularności. W 2015 roku, Quebonafide wydał album „Ezoteryka”, który znalazł się na 1. miejscu notowania OLiS.

Oraz: donGURALesko, Shellerini/Słoń (W.S.R.H.), Mumin i JWP/BC.

Kiedy: 28 czerwca (niedziela), godz. 18:00

Gdzie: Opera Leśna, Sopot

Bilety: 69 PLN bilet zwykły, 79 PLN bilet zwykły + WARM UP PARTY, 28.06 – 80 PLN – bilet zwykły, dostępne w: Empik, Media Markt, Urbancity.pl, Opera Leśna, Ebilet.pl

WARM UP PARTY odbędzie się dzień wcześniej (27 czerwca), w sopockim klubie Scena, cena biletu:  20 PLN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + dziewięć =