Świętojańskie świętowanie z Plateau

Plateau i PrzemykCentrum św. Jana we wnętrzu monumentalnego kościoła, świętowanie świętojańskiej nocy… zapowiada się magiczny wieczór. Tym bardziej, jeśli będzie wypełniony piosenkami Marka Grechuty. Tak z pewnością będzie właśnie w środę, 24 czerwca, podczas akustycznego koncertu zespołu Plateau w towarzystwie Renaty Przemyk.

Plateau zaczęli przygodę z muzyką jako zespół grający indie rocka z brytyjskim zacięciem, a sympatię fanów zyskali tekstami doprawionymi dobrym, nieraz kąśliwym humorem oraz energetycznymi koncertami. Zadebiutowali płytą „Megalomania” (2005), popularność przyniósł im krążek „Mistrz Tupetu i Jego Bezczelny Cyrk” (2007), a następnie wydali „Krótką wiadomość tekstową” (2009).

Naprawdę głośno zaczęło się o nich robić w momencie, gdy postanowili wydać album, „Projekt Grechuta” (2011), z własnymi aranżacjami piosenek Marka Grechuty, a jego producentem został Wojciech Waglewski. Na tym nie skończył się udział wielkich nazwisk: w poszczególnych utworach towarzyszyli im m.in. Marek Jackowski, Martyna Jakubowicz i Sonia Bohosiewicz. Płyta spotkała się z entuzjazjem tak publiczności, jak i krytyki, a trasa promująca stała się właściwie wieloletnią trasą, „Projekt Grechuta”. Do wykonywania utworów na żywo oprócz śpiewających na krążku artystów zaprosili m.in. Katarzynę Groniec, współpracującą z nimi wcześniej Renatę Przemyk, Annę Wyszkoni, Małgorzatę Ostrowską, Adama Nowaka (Raz Dwa Trzy), Tomasza „Titusa” Pukackiego (Acid Drinkers), Piotra Cugowskiego i Krzysztofa Kiljańskiego.

Wystąpili w tak prestiżowych miejscach jak warszawska Sala Kongresowa, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Bałtycka, Hala Torwar, Teatr Roma czy legendarna Piwnica Pod Baranami. W sierpniu 2011 na zaproszenie Jurka Owsiaka swoim występem otworzyli XVII Przystanek Woodstock, grając dla półmilionowej publiczności! Miesiąc później, ich koncert w warszawskiej Fabryce Trzciny był transmitowany na żywo przez telewizyjną „Dwójkę” uroczyście inaugurując jesienną ramówkę tej stacji. W październiku 2011 roku telewizja wyemitowała program Szansa na sukces, w którym zdolni amatorzy wykonywali piosenki z płyty wołomińskiego zespołu.

Koncert w kościele św. Jana jest akustyczną odsłoną „Projektu Grechuta”, znajdą się w nim więc utwory pochodzące z tej płyty, ale także wcześniejsze piosenki zespołu w niecodziennych aranżacjach oraz premierowe wykonania tych, które znajdą się na nadchodzącej jesienią, piątej płycie Plateau. Gościem muzyków będzie jedna z najbardziej uznanych polskich wokalistek i songwrighterek, Renata Przemyk.

Koncert odbędzie się w ramach cyklu Świętojańskie świętowanie, organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Jeśli więc chcecie nie tylko posłuchać poezji śpiewanej, ale przekonać się, jak zespół w składzie Michał Szulim, Dominik Rowicki, Karol Kowalczyk, Marcin Lizak i Max Ziobro na scenie sięga nie tylko po tradycyjne instrumentarium, ale również do grania używa piły do drewna, puszek do kawy czy cymbałków, nie może was tam zabraknąć!

Kiedy: 24 czerwca (środa) o 19.00

Gdzie: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Bilety: 40 zł, 20 zł (nawa boczna), 20 zł (uczniowe, studenci, posiadacze karty Euro26, emeryci, renciści), dostępne na www.nck.org.pl i www.interticket.pl

 fot. Sebastian Góra, materiały promocyjne zespołu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × cztery =