Kawa waniliowa

kawa waniliowa, kawa, wanilia, deserWanilię wykorzystywali już Aztekowie. Indianie wierzyli, że ma leczniczy wpływ na ludzkie serce. Czy to tylko mit? A może jest w tym ziarno prawdy? Przekonajcie się sami!

Składniki:

podwójne espresso (140 ml)

− 40 ml mleka

− laska wanilii

Sposób przygotowania:

Espresso zaparzamy według uznania. Laskę wanilii rozcinamy wzdłuż. Drugą stroną noża przejeżdżamy po długości, tak aby został na nim miąższ (drobinki wanilii). Na jedną kawę wystarczy połowa laski. Drugą możemy zatem zachować do innych przepisów. Miąższ mieszamy z przygotowanym espresso. W tym samym czasie spieniamy mleko. Przelewamy kawę do szklanki. Na wierzch delikatnie wlewamy mleczną pianę. Na koniec dekorujemy wanilią.

Właściwości:

Wanilię znali już Aztekowie i inne ludy Środkowej i Południowej Ameryki. Indianie wierzyli, że wzmacnia ona serca i przegania lęki. Oficerowie słynnego Corteza przejęli od Azteków tajemnicę uprawy i preparowania tej cennej przyprawy. Naturalnym zatem jest, że to właśnie Hiszpania stała się pierwszym producentem waniliowej czekolady. Do Anglii przeprawa trafiła w XVI wieku za sprawą aptekarza królowej Elżbiety. Po badaniach botaników wanilia na stałe weszła w skład czekolad i aromatyzowanego tytoniu. Przez stulecia monopol na uprawę przyprawy miał Meksyk. Obecnie hoduje się ją także na Madagaskarze, Antylach i innych wyspach Oceanu Indyjskiego.

Okazało się, że wierzenia starożytnych dotyczące dobroczynnych właściwości wanilii były całkiem słuszne. W jej skład wchodzi glikozyd waniliny oraz glikozyd alkoholu waniliowego. Oba związki pobudzają organizm, ale nie mają działań narkotycznych i nie uzależniają. Wanilię stosuje się w walce z rozstrojeniem nerwowym oraz zapobiegając stanom depresyjnym. Dodaje się jej także do preparatów wzmacniających mięsień sercowy. Przeprawy używa się w walce z gorączką i reumatyzmem jak również w celu poprawy nastroju.

Fot. Marlena Orzechowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *