Słodki i zdrowy, czyli cud miód!

miodGorąca herbata z miodem − idealne połączenie na zimę! Lecznicze działanie miodu znane jest od wieków. Czy faktycznie jest on taki zdrowy? Czy może jego dobroczynny wpływ jest wymysłem dawnych zielarek? A przede wszystkim, który jest najlepszy dla nas?

Miodów w sklepach jak w ulu. Niezależnie od rodzaju jaki wybieramy, pamiętajmy że prawdziwy miód to ten pszczeli! Ten produkowany przez człowieka to cukier z wodą. Podstawowy podział miodów pszczelich to ten wyróżniający: nektarowe (inaczej kwiatowe), spadziowe oraz mieszane. Dzięki swojej wysokiej kaloryczności (ok. 320 kcal/ 100g) oraz działaniu wzmacniającym, miód jest cennym składnikiem diety sportowców i alpinistów. Jego lecznicze działanie znane jest od wieków. Poznajcie rodzaje miodu i ich właściwości.

Co za miód!

miód, miodzio, miód rzepakowy, delikatesy CDN

Miód wrzosowy o ciemnej barwie i intensywnym, nieco gorzkim smaku. Stosuje się go przy schorzeniach układu moczowego, kamicy nerkowej oraz zapaleniu jelit. Co ciekawe, dzięki właściwościom antyseptycznych, warto go stosować w stanach zapalnych jamy ustnej.

Kremowy, jasny i delikatny – miód rzepakowy zawiera witaminy, aminokwasy oraz olejki eteryczne. Ma właściwości detoksacyjne i jest łagodny dla wątroby. Wykorzystuje się go przy schorzeniach serca  i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Ochroni nas przed zakażeniem oraz pomaga w gojeniu się ran.

Miód gryczany – o płynnej konsystencji , bursztynowej barwie i dość ostrym, wyrazistym smaku. Ma działanie wzmacniające i oczyszczające naczynia krwionośne. Polecany jest zatem osobą cierpiącym na miażdżycę . Zawarta w nim rutyna przyspiesza gojenie ran, a magnez poprawia kondycję psychiczną i pamięć.

Miód spadziowy powstaje ze spadzi, czyli lepkiego nalotu na drzewach. Ma zielonkawy kolor i korzenny smak. Najmniej słodki ze wszystkich rodzajów miodu, wykorzystywany do produkcji syropów wykrztuśnych – ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Jeden z najczęściej kupowanych miodów – lipowy. O jasnej barwie i płynnej konsystencji. Wykorzystywany przy leczeniu przeziębienia i grypy. Dodatkowo ułatwia zasypianie i łagodzi stres.

Niemal przezroczysty i płynny jest miód akacjowy. Stosowany na schorzenia żołądka – przyspiesza regenerację błon śluzowych, a także wspomaga trawienie. Dobrze wpływa również na stan nerek oraz dróg moczowych. Ma działanie moczopędne.

Fot. tumblr.com, Marlena Orzechowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *