Kobieta orkiestra: Angelina Jolie

Angelina Jolie Wspaniała, piękna, czarująca – to tylko niektóre epitety kierowane pod adresem Angeliny Jolie. Jaka jest naprawdę sex bomba współczesnego kina, matka szóstki dzieci?

Łatwy start

Angelina Jolie, właściwie Angelina Jolie Voight to córka „Nocnego kowboja”, laureata Oscara Johna Voighta i Marcheline Bertrand. Urodziła się 4 czerwca 1975 roku w Los Angeles. Zanim została sławną aktorką przeszła przez trudne dzieciństwo spowodowane m.in. rozpadem małżeństwa rodziców. Inspirując się karierą swojej mamy, w wieku 11 lat zapisała się do szkoły aktorskiej Lee Strasberga, gdzie wystąpiła w kilku przedstawieniach. Jolie próbowała swych sił w modelingu, niestety z marnym skutkiem. Szkołę porzuciła dla swoich nietypowych zainteresowań – postanowiła zostać reżyserem ceremonii pogrzebowych. Jednak dwa lata później wróciła do szkoły aktorskiej i zrobiła maturę.

Pierwszy raz na szklanym ekranie pojawiła się u boku ojca w filmie „Szukając wyjścia” z 1982 roku. Jednak jej pierwszą znaczącą rolą była Kate Libby w „Hakerach”, gdzie wystąpiła z pierwszym mężem – Johnnym Lee Millerem w 1995 roku.Następnie pojawiła się w filmach, które przyniosły jej uznanie krytyków : „George Wallace” z 1997 r. i „Gia” z 1999 r. Po tym ostatnim obrazie nastąpił przełom w karierze Jolie, która od teraz mogła wybierać w scenariuszach.

Przełom w karierze

72nd Academy Awards: OSCARS 2000

W 1999 roku wystąpiła w komediodramacie „Zmęczenie materiału”, w którym zagrała u boku swojego drugiego męża Billiego Boba Thorntona. Później zagrała w filmie na motywach powieści Jefferiego Deavera – „Kolekcjonerze kości”.

Po przyjęciu roli psychopatycznej Lisy Rowe w „Przerwanej lekcji muzyki” z 2000 roku, Angelina zyskała sympatię członków Akademii. Za tę kreację otrzymała swojego pierwszego Oskara w kategorii najlepsza drugoplanowa rola żeńska.

Lara Croft

Po otrzymaniu nagrody Akademii Filmowej kariera Angeliny rozwinęła się na polu międzynarodowym. Dzięki wcieleniu się w postać ze znanej gry komputerowej – Lary Croft, Angelinę pokochały miliony fanów na całym świecie. Obraz przyniósł Jolie sukces finansowy, przez co stała się jedną z najlepiej opłacanych aktorek w Hollywood. Film doczekał się sequela z 2003 roku: „Lara Croft Tomb Rider: Kolebka Życia”.

Mr Pitt

W 2005 roku aktorka zagrała w filmie „Mr & Mrs Smith”, który odniósł największy sukces komercyjny w karierze aktorki. Stało się to za sprawą kolejnego romansu Jolie na planie filmowym. Tym razem padło na wielbionego przez setki kobiet – Brada Pitta, który był wówczas mężem Jennifer Aniston. Spekulacje na temat romansu tej dwójki spowodowały ogromne zainteresowanie filmem. Aktorzy do dzisiaj są ze sobą szczęśliwi, razem wychowując gromadkę pociech. Obecnie w świecie show-biznesu krąży plotka o kolejnej ciąży aktorki. Te informacje na razie pozostają nie potwierdzone.

Ambasadorka dobrej woli

Angelina Jolie Brad Pitt

Angelina Jolie znana jest ze swojej działalności charytatywnej i humanitarnej, w którą zaangażowała się podczas pobytu w Kambodży na planie Lary Croft. To właśnie tam aktorka adoptowała swojego pierwszego syna Maddoxa. Jolie odwiedza obozy uchodźców na całym świecie. Dzięki swojej sławie i pozycji, chce zwrócić uwagę całego świata na problem ludzi cierpiących. Angelina za swoje zaangażowanie została mianowana Ambasadorem Dobrej Woli w Genewie. Wraz ze swoim partnerem Bradem Pittem, w 2006 roku ogłosiła powstanie fundacji Jolie-Pitt, która pomaga głównie dzieciom z trzeciego świata.

Za kamerą

W swojej karierze aktorka spróbowała swych sił po drugiej stronie kamery, reżyserując obrazy: „A place in time”, „Kraina miodu i krwi” oraz najnowszy z 2014 roku „Unbroken”. Niestety, filmy nie cieszą się taką popularnością jak te, w których Angelina występuje jako aktorka. Jolie udzieliła swojego charakterystycznego głosu w bajkach: „Rybki z ferejany” oraz w dwóch częściach „Kung fu Pandy”.

Oszukana Jolie

Obecnie aktorka rzadko pojawia się na dużym ekranie, gdy już to robi film osiąga bardzo duże zainteresowanie mediów i widzów na całym świecie. W 2008 roku Jolie otrzymała kolejne nominacje do nagród filmowych za obraz „Oszukana”. W filmie wcieliła się w Christine Collins, która z determinacją walczy o wyjaśnienie zagadki zaginięcia jej syna. W 2010 roku powróciła do filmów akcji: „Salt”, z małą rolą Daniela Olbrychskiego oraz źle przyjęty przez krytyków thriller z Johnnym Deepem – „Turysta”.

W tym roku możemy ją oglądać w długo oczekiwanym filmie produkcji Disneya – „Czarownica”. Film przedstawia historię śpiącej królewny z perspektywy złej wiedźmy, w tej roli Angelina Jolie. Jak poradziła sobie Jolie w roli czarnego charakteru? Przekonacie się czytając naszą recenzję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *