Jan Bułhak w Gdańskiej Galerii Fotografii

JB1W czwartek, 8 maja o godzinie 19 Gdańska Galeria Fotografii zaprasza na wernisaż wystawy „Vilna/Wilno/Vilnius i  Wileńszczyzna w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka”. Artysta uważany jest za ojca polskiej fotografii. Przyczynił się nawet do uznania tej dziedziny za sztukę!

Fotograf działał w pierwszej połowie XX wieku. Sam siebie uważał bardziej za malarza niż fotografa. Mówił, że maluje światłem jak pędzlem. Oprócz robienia zdjęć zajmował się również teorią sztuki i estetyki. Napisał książki poświęcone fotografii artystycznej, czyli fotografice – był autorem tego pojęcia. Dlatego też wystawę poszerzono o publikacje jego autorstwa m.in.: oryginalny maszynopis wspomnień artysty pt. „Kraj lat dziecinnych”.

W latach 1912-19, na zlecenie Zarządu Miasta Wilna, uwiecznił na zdjęciach piękno Wilna i Wileńszczyzny oraz ich zabytków. Efekty jego pracy z lat 1910-34, będzie można zobaczyć na wystawie od piątku 9 maja.

JB2

fot. Jan Bułhak/ materiały prasowe

Bułhak w swojej fotografii, często nazywanej „ojczystą”, przekazywał duchowy klimat współczesnej Polski oraz jej mieszkańców.

Wystawa czynna od 9 maja do 18 lipca br.

Miejsce:
Gdańska Galeria Fotografii
ul. Grobla I 8/11, Gdańsk

Bilety:

ulgowy: 1 zł
normalny: 2 zł

Godziny otwarcia:

wtorek – piątek: 11.00–18.00 (przerwa 13.00 – 14.00)
sobota – niedziela: 11.00–16.00

Więcej informacji pod: www.mng.gda.pl/kalendarz/vilnawilnovilnius/

Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − pięć =