08/04/2025

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Delegacja z Muzeum Stutthof odwiedziła WNS

3 min read
Studio radiowe - ścianka

Fot. Maxi Niechciał

Miejmy odwagę działać jeżeli dzieje się coś złego, bierność społeczna zawsze jest przyzwoleniem na zło.”– powiedział Łukasz Kępski.

W piątek, 7 marca, Uniwersytet Gdański gościł delegację z Muzeum Stutthof – Ewę Malinowską, kierowniczkę działu oświatowego, oraz Łukasza Kępskiego, rzecznika prasowego. Wizyta odbyła się w ramach współpracy nawiązanej w listopadzie.

Chcemy rozmawiać z młodymi ludźmi, dopiero co wchodzącymi na rynek pracy, mającymi kreatywne pomysły, a przede wszystkim znającymi potrzeby swojego pokolenia – mówi Ewa Malinowska. – Nasze muzeum opowiada o wydarzeniach minionych, z waszej perspektywy to już dawno i nieprawda. Chcielibyśmy, żeby historia mówiła sama za siebie, i chcemy dzięki wam mówić do was waszym głosem.

Cele i plany współpracy

Współpraca pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Muzeum Stutthof ma na celu przede wszystkim zachowanie pamięci o wydarzeniach z Sztutowa z lat 1939-1945. Realizowana będzie poprzez liczne materiały wideo i audycje, tworzone przez studentów. Kluczową kwestią jest język i sposób przekazywania informacji – mają one trafiać głównie do młodszych odbiorców. Najważniejszym aspektem tej inicjatywy jest człowiek: przede wszystkim ofiary, ale także sprawcy.

Chcemy popracować nad tym, po co zwiedzający do nas przychodzą, co od nas dostają i przede wszystkim, z czym wychodzą – podkreśla Ewa Malinowska.

Wizyta w Studiu TV

Nasi goście rozpoczęli swoją wizytę od zwiedzania studia telewizyjnego. Mieli okazję zapoznać się z zaawansowanym sprzętem, takim jak kamery telewizyjne. Zobaczyli również, jak wygląda proces realizacji nagrań i dźwięku w telewizji studenckiej. Obejrzeli studio nagrań, a następnie sami wzięli udział w tworzeniu materiału dla telewizji Neptun TV.

Studio TV
Fot. Zuzanna Rzeplińska

Przeszłość może być doskonałym mostem do teraźniejszości, jeżeli wyciągniemy z niej wnioski i przyjrzymy się mechanizmom, które doprowadziły do tragedii w Sztutowie. Dopiero wtedy możemy bezpiecznie myśleć o przyszłości– mówi Łukasz Kępski podczas rozmowy telewizyjnej.

Wizyta w radiu

Kolejnym punktem wizyty było radio MORS. Goście mieli okazję odwiedzić montażownię i serwerownię, by zobaczyć, jak radio funkcjonuje od strony technicznej. W trakcie ich wizyty trwały nagrania, więc mieli również szansę zobaczyć praktyczny aspekt pracy radiowców. Przyjrzeli się także programowi ramowemu radia MORS oraz „ścianie sław” – galerii wybitnych gości radia, wśród których znajdują się m.in. Olga Tokarczuk i Robert Makłowicz.

Studio radia MORS
Fot. Maxi Niechciał

Cudze chwalicie, a swojego nie znacie – zauważa Ewa Malinowska, odnosząc się do mediów uniwersyteckich. –  Jestem pod wielkim wrażeniem, ponieważ mamy w zasięgu ręki Uniwersytet, który jest wyjątkowo profesjonalny, świetnie wyposażony i umiejętnie wykorzystuje dostępne zasoby.

W świecie miejsc pamięci kluczową rolę odgrywają słowa Mariana Turskiego: „Nie bądźmy obojętni”. Pracownicy Muzeum Stutthof traktują je jako swoje zobowiązanie. Dzięki takim współpracom, jak ta z Uniwersytetem Gdańskim, mamy pewność, że nie pozostaniemy obojętni wobec tego, co miało miejsce.