Wybory samorządowe. Pojedynek o Wrocław i szachowa rozgrywka o Podlasie

Fot. Cyrus Crossan | unsplash.com

7 kwietnia odbyły się w Polsce wybory samorządowe, w których wybraliśmy na następne pięć lat naszych przedstawicieli w radach gmin, miast i powiatów oraz w sejmikach województw. Wybraliśmy również wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

W wyborach do sejmików wojewódzkich poszczególne komitety osiągnęły następujące wyniki:

Prawo i Sprawiedliwość – 34,27 proc.

Koalicja Obywatelska – 30,59 proc.

Trzecia Droga – 14,25 proc.

Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 7,23 proc.

Lewica – 6,32 proc.

Stowarzyszenie ,,Bezpartyjni Samorządowcy” – 3,01 proc.

Inny komitet – 4,33 proc.

Przełożyło się to na następujące rozłożenie mandatów:

PiS – 239

Koalicja Obywatelska – 210

Trzecia Droga – 82

Lewica – 7

Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 6

Polska podzielona na pół

Zwycięstwo, rozumiane jako zdobycie największej ilości głosów, Koalicja Obywatelska odniosła w dziewięciu województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, śląśkim, dolnośląskim i opolskim.

PiS, tak rozumiane zwycięstwo, odniósł w województwie podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim i małopolskim. Jednakże tylko w tych czterech ostatnich województwach PiS zdobył większość mandatów. W Mazowieckim i Łódzkim znajduje się w mniejszości. Władzę najprawdopodobniej będzie tam sprawować koalicja 15 października. Najciekawiej sytuacja rysuje się w sejmiku Podlasia. PiS zdobył tam połowę mandatów. Szalę zwycięstwa może przeważyć, utrzymując PiS u władzy, jedyny w tym sejmiku radny z ramienia komitetu Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Jest nim Stanisław Derehajło, przewodniczący post-gowinowskiej partii Porozumienie. Przejął w niej władzę po odejściu Magdaleny Sroki, obecnie posłanki Trzeciej Drogi. Derehajło już wcześniej był radnym wojewódzkim, a nawet wicemarszałkiem, właśnie z ramienia PiS-u. Jest również rozpoznawalny dzięki licznym memom, w których jego zdjęcie obrazuje postać Janusza biznesu.

Sukces kandydatów KO w dużych miastach

Spośród wszystkich miast wojewódzkich w dziewięciu prezydent został wyłoniony już w pierwszej turze. We wszystkich przypadkach byli to kandydaci wystawieni przez Koalicję Obywatelską bądź przez nią popierani.

Byli to kolejno:

  •  Warszawa – Rafał Trzaskowski, startujący z komitetu KO
  • Gdańsk – Aleksandra Dulkiewicz, startująca z komitetu KO, acz przynależąca do własnego stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska, startującego do Rady Miasta z list KO
  • Lublin – Krzysztof Żuk, będący członkiem PO, startujący z własnego komitetu ,,KWW Krzysztofa Żuka”
  • Bydgoszcz – Rafał Bruski, startujący z komitetu KO
  • Białystok – Tadeusz Truskolaski, startujący z komitetu KO
  • Łódź – Hanna Zdanowska, startująca z komitetu KO
  • Opole – Arkadiusz Wiśniewski, startujący z własnego komitetu ,,KWW Arkadiusza Wiśniewskiego”
  • Szczecin – Piotr Krzystek, startujący z własnego komitetu ,,KW Piotra Krzystka Koalicja Samorządowa”
  • Katowice – Marcin Krupa startujący z komitetu ,,KWW Forum Samorządowe i Marcin Krupa”

Szczególnie imponujące zdaje się być zwycięstwo Arkadiusza Wiśniewskiego, który zdobył aż 75,5 proc. poparcia. Stały za nim jednak, oprócz jego własnego ugrupowania, Komitetu Wyborczego Arkadiusza Wiśniewskiego, które w Radzie Miasta uzyskało największą ilość mandatów, także wspomniana Koalicja Obywatelska oraz Nowa Lewica. Nie miał również licznej konkurencji; przeciwko niemu w szranki stanęło tylko dwóch kandydatów, jeden popierany przez PiS, drugi przez Konfederację.

Co ciekawe, w jednej z komisji Wiśniewski uzyskał 100 proc. poparcia. Mieściła się ona w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Opolu. Głos oddała tam jedna osoba, właśnie na Wiśniewskiego.

Poparcie udzielone Wiśniewskiemu przez Platformę Obywatelską może być wynikiem porażki, jaką poniosła ona w tym mieście w poprzednich wyborach. Wystawiona przez nią kandydatka, Barbara Kamińska, przegrała z Wiśniewskim już w pierwszej turze.

W dziewięciu miastach wojewódzkich nastąpi ciąg dalszy

W kolejnych dziewięciu miastach wojewódzkich dojdzie do drugiej tury, dokładniej w Olsztynie, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Krakowie, Wrocławiu, Kielcach, Poznaniu i Rzeszowie. Jednakże tylko w tych ostatnich trzech miastach weźmie w niej udział kandydat Prawa i Sprawiedliwości.

Najbardziej emocjonujące starcie toczy się we Wrocławiu. Walczący o utrzymanie się u władzy Jacek Sutryk, jeden z najpopularniejszych polskich samorządowców, wystawiony przez ,,KWW Jacek Sutryk Lewica i samorządowcy” ma za konkurentkę Izabelę Bodnar z Polski 2050. W razie zwycięstwa będzie ona jedyną prezydentką miasta wojewódzkiego z ramienia Trzeciej Drogi.

Druga tura odbędzie się 21 kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 9 =